سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
رییس اداره پیشگیری، کاهش آسیب و درمان سوءمصرف مواد وزارت بهداشت نسبت به ترفندهای مافیای اعتیاد برای کسب منافع بیشتر هشدار داد و گفت: تغییر شکل مواد، از مواردی است که مافیای اعتیاد جهت بازاریابی و کسب منافع بیشتر استفاده می‌کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ترفندهای مافیای مواد برای بازاریابی مخدرها


رییس اداره پیشگیری، کاهش آسیب و درمان سوءمصرف مواد وزارت بهداشت نسبت به ترفندهای مافیای اعتیاد برای کسب منافع بیشتر هشدار داد و گفت: تغییر شکل مواد، از مواردی است که مافیای اعتیاد جهت بازاریابی و کسب منافع بیشتر استفاده می‌کند.

مخدر گل

دکتر علیرضا نوروزی درباره برخی مباحث مبنی بر ورود مخدرهای جدید به بازار و هشدار نسبت به عوارض سوء مصرف آنها،‌ گفت: در این زمینه دو بحث مطرح است؛ ابتدا آنکه همان مواد مخدر قدیمی را با نامی تازه بازاریابی می‌کنند؛ در این زمینه می‌توان به کراک اشاره کرد به طوری که کراک به لحاظ ترکیب شیمیایی تفاوتی با هروئین نداشت و ماده موثره هر دو این موارد "دی اسیتید مورفین" است، اما خصوصیات فیزیکی و ظاهری آن متفاوت است.

وی در این باره افزود: در واقع تنها فرآیند تولید هروئین با کراک تفاوت‌هایی داشت که خصوصیات ظاهری آن‌ها را متفاوت می‌کرد. همین مساله باعث شد که افراد بتوانند همان هروئینی که مصرفش با نوعی ترس میان معتادان همراه بود، را با نامی تازه تحت عنوان "کراک" بازاریابی کنند. این اتفاقی است که چندین سال گذشته افتاد؛ به طوری که اوج مصرف کراک به حدود سال‌های 86 مربوط می‌شود.

نوروزی ادامه داد: اکنون نیز در اتفاقی مشابه مشاهده می‌کنیم که "هروئین" در برخی استان‌ها با نامی تازه بازاریابی می‌شود. به عنوان مثال در استان‌های جنوبی کشور شنیده می‌شود که این مخدر با نام «گل» عرضه می‌شود. بنابراین این موضوع را نیز باید در نظر داشت که اسامی خیابانی مخدرها در استان‌ها و مناطق مختلف متفاوت است و ممکن است یک ماده در یک استان با یک نام و در جایی دیگر با نامی دیگر عرضه شود.

اکنون نیز در اتفاقی مشابه مشاهده می‌کنیم که "هروئین" در برخی استان‌ها با نامی تازه بازاریابی می‌شود. به عنوان مثال در استان‌های جنوبی کشور شنیده می‌شود که این مخدر با نام «گل» عرضه می‌شود. بنابراین این موضوع را نیز باید در نظر داشت که اسامی خیابانی مخدرها در استان‌ها و مناطق مختلف متفاوت است و ممکن است یک ماده در یک استان با یک نام و در جایی دیگر با نامی دیگر عرضه شود

رییس اداره پیشگیری، کاهش آسیب و درمان سوء مصرف مواد وزارت بهداشت، گفت: در مجموع مافیای مواد از این ترفند برای بازاریابی شبکه قاچاق مواد غیرقانونی استفاده می‌کند و همان مواد قدیمی را با ظاهر و اسمی متفاوت عرضه می‌کند تا بتواند کار خود را پیش برد.

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره مواد مخدر جدید نظیر "ماشروم" گفت: از طرف دیگر ممکن است گاهی از موادی صحبت شود که کمتر در کشور رایج بوده است. "ماشروم" در زبان انگلیسی به معنی قارچ است و از نظر طبقه‌بندی ذیل توهم‌زاهای طبیعی قرار می‌گیرد. مصرف انواع آن در ایران رایج نبوده و گزارش چندانی در این زمینه نداشته‌ایم.

نوروزی افزود: مدل دیگری از توهم‌زاها وجود دارند که توهم‌زاهای صنایی هستند، به صورت سنتتیک بوده، در طبیعت یافت نمی‌شوند و به صورت شیمیایی تولید می‌شوند؛ مانند LSD، PCP یا کتامین که دارویی است که در اتاق عمل برای بیهوشی نیز کاربرد دارد، اما ممکن است به صورت قاچاق مورد سوء مصرف قرار گیرد.

مخدر

وی ادامه داد: حال اگر اخیرا مخدری به نام "ماشروم" مطرح شده باید دید که ماده موثره آن چیست. اما به احتمال زیاد از نوع توهم‌زاهای طبیعی است و این مواد بیشتر در آمریکای شمالی وجود دارند. البته تاکید می‌کنیم که آن چه که در ردیف توهم زاهای طبیعی طبقه می‌شوند به معنای بی‌خطر بودن آن نیست؛ چرا که قارچ‌های سمی در طبیعت وجود دارند که فرد با یک بار مصرف آن جان خود را از دست می‌دهد.

نوروزی در پاسخ به سوال مبنی بر بررسی‌های وزارت بهداشت درباره مخدر "ماشروم" گفت: تاکنون گزارشی از مراکز درمانی برای آزمایش چنین ماده‌ای (ماشروم) نداشته‌ایم. اما اگر موردی باشد حتما می‌توانیم ارزیابی کرده و نتیجه آن را عنوان کنیم.

بخش اجتماعی تبیان

منبع : ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین