تبیان، دستیار زندگی
پزشک شما یک سری از آزمایشات را برای اندازه گیری ضربان قلب تجویز خواهد کرد، و رابطه ای بین ضربان آهسته قلب و علایم موجود برقرار می کند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کاهش ضربان قلب؛ تشخیص و درمان


پزشک شما یک سری از آزمایشات را برای اندازه گیری ضربان قلب تجویز خواهد کرد، و رابطه ای بین ضربان آهسته قلب و علایم موجود برقرار می کند و به شناسایی شرایطی می پردازد که ممکن است باعث ضربان قلب آهسته شود.


بیماری قلبی

ضربان آهسته قلب یا برادی کاردیا (Bradycardia) به قلبی که آهسته تر از حد طبیعی می تپد، می گویند. قلب معمولا در زمان استراحت بین 60 تا 100 بار در دقیقه در یک فرد بزرگسال می تپد. هنگامی قلب آهسته می تپد که ضربان قلب کمتر از 60 بار در دقیقه باشد.

در مطلب قبلی علل، علائم و عوارض کاهش ضربان قلب را گفتیم. حالا راه های تشخیص، درمان و جلوگیری از این عارضه را برایتان می گوییم.

راه های تشخیص کندی ضربان قلب

پزشک شما یک سری از آزمایشات را برای اندازه گیری ضربان قلب تجویز خواهد کرد، و رابطه ای بین ضربان آهسته قلب و علایم موجود برقرار می کند و به شناسایی شرایطی می پردازد که ممکن است باعث ضربان قلب آهسته شود.

1- گرفتن نوار قلب یا الکتروکاردیوگرافی

2- مانیتور هولتر: دستگاه الکتروکاردیوگرافی قابل حمل در جیب  و یا بر روی کمربند یا بند رو دوشی است.

3- تست تخت شیب دار: این تست کمک می کند تا پزشک بهتر چگونگی ضربان قلب در موقع حملات غشی را بررسی کند. شما روی تخت مخصوصی دراز می کشید. تخت به اندازه ای تغییر جهت می دهد که انگار شما روی آن ایستاده اید. تغییر در موقعیت باعث می شود که شما دچار حمله غشی شوید  و کمک می کند تا پزشک ارتباط بین ضربان قلب و حملات غشی را بدست آورد.

4- تست ورزش: پزشک ممکن است ضربان قلب را در حالی که شما بر روی تردمیل راه می روید یا سوار بر دوچرخه ثابت هستید، مورد بررسی قرار دهد. برای بررسی اینکه آیا ضربان قلب شما به میزان مناسبی حین فعالیت بدنی افزایش می یابد یا نه.

5- تست های دیگر: پزشک آزمایش خون جهت غربالگری مشکلات خاصی که ممکن است بها کندی ضربان قلب ارتباط داشته باشد، تجویز می کند، مانند عفونت، کم کاری تیروئید یا تست عدم تعادل الکترولیت. اگر آپنه خواب مربوط به کندی ضربان قلب است، ممکن است از شما خواسته شود تا آزمایشاتی انجام دهید تا بدین وسیله خواب شما تحت نظر باشد.

موثرترین راه برای جلوگیری از کندی ضربان قلب، کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی است

درمان کندی ضربان قلب

درمان ضربان قلب آهسته بستگی به نوع مشکل هدایت الکتریکی، شدت علایم و علت ضربان قلب آهسته دارد.

درمان بیماری های زمینه ای

اگر یک بیماری زمینه ای مانند کم کاری تیروئید و یا آپنه خواب باعث کندی ضربان قلب شود، درمان این اختلالات ممکن است موجب بهبود ضربان قلب شود.

تغییر در داروها

تعدادی از داروها، از جمله داروهایی که در ناراحتی های قلبی مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند موجب کندی ضربان قلب شود. پزشک داروهایی که شما مصرف می کنید را کنترل کرده و ممکن است درمان های جایگزینی را توصیه کند. تغییر داروها یا کاهش دوز دارو ممکن است مشکلات مربوط به ضربان قلب آهسته را برطرف کند. هنگامی که درمان های جایگزین امکان پذیر نیستند و علائم نیاز به درمان دارند، وجود ضربان ساز ضروری می شود.

ضربان ساز

ضربان ساز دستگاهی است که با باطری کار کرده و به اندازه سایز تلفن همراه است که زیر استخوان ترقوه کاشته می شود. سیم از دستگاه به سمت رگ و به قلب انتقال می یابد. الکترودهای موجود در انتهای سیم به بافت قلب متصل شده اند. ضربان ساز بر ضربان قلب نظارت دارد و پالس های الکتریکی تولید می کند که به حفظ ضربان قلب مناسب کمک می کند.

بیشتر ضربان سازها به ثبت اطلاعاتی می پردازند که متخصص قلب شما می تواند با استفاده از این اطلاعات بر قلب شما نظارت داشته باشد. شما باید ملاقات برنامه ریزی شده و منظمی جهت بررسی عملکرد قلب داشته باشید و از کارکرد صحیح ضربان ساز مطمئن شوید.

اندازه گیری ضربان قلب

پیشگیری از کندی ضربان قلب

موثرترین راه برای جلوگیری از کندی ضربان قلب، کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی است.

اگر شما در حال حاضر بیماری قلبی دارید، بر آن نظارت داشته باشید و برنامه درمانی منظمی را پیگیری کنید تا با کاهش ضربان قلب مواجه نشوید.

جلوگیری از بیماری های قلبی

برای درمان و یا از بین بردن عواملی که منجر به بیماری قلبی می شود، کارهای زیر را انجام دهید:

- ورزش و داشتن برنامه غذایی سالم

- وزن سالم را حفظ کنید. داشتن اضافه وزن خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

- فشار خون و چربی خون را تحت کنترل داشته باشید.

- سیگار نکشید.

- به طور کامل از الکل پرهیز کنید.

- مواد مخدر مصرف نکنید.

- استرس را کنترل کنید. از تنش های غیر ضروری اجتناب کنید و تکنیک های مقابله با استرس را به روشی سالم یاد بگیرید.

- معاینات برنامه ریزی شده مرتبی داشته باشید. تست های بدنی منظم داشته باشید و هر گونه علامت یا نشانه ای را به پزشک خود گزارش دهید.

کنترل و درمان بیماری قلبی

اگر شما در حال حاضر بیماری قلبی دارید، اقداماتی وجود دارد که جهت کاهش خطر ضربان قلب آهسته و یا دیگر اختلالات ریتم قلبی موثر می باشد. این عوامل عبارتند از:

- برنامه در نظر گرفته شده را دنبال کنید. مطمئن شوید که برنامه درمانی خود را متوجه شده اید و تمام داروها را طبق نسخه پزشک مصرف می کنید.

- تغییرات را بلافاصله گزارش دهید. اگر علایم شما تغییر کرد یا وخیم تر شد و یا شما دچار علایم جدیدی شدید، به پزشک خود بلافاصله اطلاع دهید.

بخش سلامت تبیان


منبع: سایت پزشک شما (هفته نامه رژیم درمانی نوین)

مطالب مرتبط:

چطور نبض‌تان را بررسی کنید؟

ضربان خیلی تند یا کند قلب

صدای غیرطبیعی قلب؛ علل و علائم

صدای غیرطبیعی قلب، تشخیص و درمان

چگونه تپش قلبتان را كاهش دهید؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.