تبیان، دستیار زندگی
مراسم انتخاب بهترین بازیکن سال هیچگاه بدون حرف و حدیث نبوده اما توپ طلا از زمانیکه زیرنظر فیفا اعطا می‌شود به عقیده برخی منتقدین بخشی از اعتبارش را از دست داده است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : حسین جوادی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قصه تاج و تخت كریس

شاهزاده کریس و پایان سلطنت مسی


مراسم انتخاب بهترین بازیکن سال هیچگاه بدون حرف و حدیث نبوده اما توپ طلا از زمانیکه زیرنظر فیفا اعطا می‌شود به عقیده برخی منتقدین بخشی از اعتبارش را از دست داده است.


توپ طلا

مراسم انتخاب بهترین بازیکن سال هیچگاه بدون حرف و حدیث نبوده اما توپ طلا از زمانیکه زیرنظر فیفا اعطا می‌شود به عقیده برخی منتقدین بخشی از اعتبارش را از دست داده است. برای نمونه وقتی وسلی اسنایدر در سال 2010 توپ طلا را نگرفت، خوزه‌مورینیو گفت در انتخابات تقلب می‌شود. امسال زمان رای‌گیری برای توپ‌طلا تمدید شد و سپ‌بلاتر و کریس رونالدو کاملا علنی به هم تاختند. در نهایت هم مراسم حاشیه‌ای انتخاب بهترین‌های 2013 میلادی با اعلام نام رونالدو به پایان رسید. توپ‌طلا سر انجام به CR7 رسید تا دنیا شاهد اشک‌های او باشد.

شاهزاده جدید فوتبال دنیا

رونالدو در این چندسال زیر سایه اعجوبه‌ای به نام مسی قرار گرفته بود. نکته اینجا بود که او هر کاری را که برای بهترین شدن لازم بود انجام می‌داد اما هربار مسی یک پله جلوتر از او قرار داشت و در نهایت توپ‌طلا به او می‌رسید. کسی چه می‌داند اما شاید کنار زدن چنین ستاره‌ای باعث شد تا بعد از دریافت توپ‌طلا اشک‌های کریس سرازیر شود. تا همین چند سال پیش، نظرات درباره رونالدو بسیار متفاوت بود. برخی او را بازیکنی ضعیف‌کش می‌دانستند! کسی که تیم‌های کوچک را خرد می‌کند اما در بازی‌های بزرگ کار خاصی انجام نمی‌دهد. رونالدو در سال 2013 در تمامی مراحل حذفی لیگ قهرمانان گل زد. از جمله گل‌های مهمی که در دو بازی رفت و برگشت به منچستریونایتد زد. او در ماراتن کلاسیکو بیشتر از مسی درخشید و 2گل به‌یادماندنی در پیروزی سه بر یک در نیمه‌نهایی جام‌حذفی در نیوکمپ زد. او در 6 ال‌کلاسیکو 6گل زده است. برای صعود به جام ‌هانی نیاز به بردن سوئد با زلاتان داشت. رونالدو 4گل در 2مسابقه زد تا یک‌تنه تیمش را به برزیل ببرد. برای اینکه در سطح بالایی بمانید باید در زمان‌های مهم و سرنوشت‌ساز بدرخشید. رونالدو اکنون خودش را در این زمینه ثابت کرده است. مورینیو هموطن رونالدو، فصل قبل و پیش از بازی رئال با منچستر در اولدترافورد جمله‌ای تاریخی در خصوص او گفته بود: "کریس بهترین است. بهترین دنیا. احتمالا بهترین تاریخ..."

عقب‌نشینی سپ‌بلاتر

خارج شدن تنها چند جمله از دهان سپ‌بلاتر در انتقاد از رونالدو کافی بود تا سوپر طرفداران ستاره پرتغالی به رئیس فوتبال حمله کنند و او را نسبت به صحبت‌های پدرخوانده‌وارش سرزنش کنند. در سوی دیگر طرفداران سینه‌چاک مسی که حسابی از این صحبت‌ها سر ذوق آمده بودند نسبت به انتخاب ستاره‌شان در سال 2013 امیدوارتر شدند. اما سوپر هواداران کریس ساکت ننشستند و دست به کار شدند،

کمپین‌های متعددی در شبکه‌های مجازی تشکیل شد، در جریان بازیهای رئال پلاکاردهای متعدد حمایتی از رونالدو به ورزشگاه آورده می‌شد. هواداران بیش از پیش رونالدو را تشویق کردند و در حمایت از او برای کسب توپ‌طلا بنرهای مختلفی را طراحی کرده و به ورزشگاه‌ها آوردند. اینطور به نظر می‌رسید که این صحبتهای بلاتر، باعث آشتی مجدد کریس با هواداران و صمیمانه‌تر شدن رابطه او با طرفداران برنابئو است. در این فصل و قبل از بازی رئال مقابل آلمریا و در شرایطی که بازیکنان مادریدی در هتل محل اقامتشان مستقر بودند، می‌دانستند که صدها هوادار مادریدی در ورزشگاه انتظارشان را می‌کشند. طبق انتظار رونالدو بازیکنی بود که بیش از سایرین مورد تشویق قرار می‌گرفت. قبل از برگزاری بازی بود که رونالدو در صفحه شخصی‌اش سورپرایز ویژه‌ای که هواداران برای او آماده کرده بودند را بازتاب داد؛ تعداد زیادی از پیراهن‌های کریس رونالدو که دقیقا مقابل در هتل آویزان شده بود. پیراهن‌هایی با شماره 7 و نام رونالدو برروی پشتش. رونالدو زیر این عکس نوشت: "الان در هتلم و با سورپرایز بزرگی مواجه شدم. مرسی بچه‌ها..." نمونه همین حمایت‌ها بود که باعث شد سپ‌بلاتر و تمام معاونینش از مواضع قبلی علیه کریس کوتاه بیایند.

فرانک ریبری بدون هیچ تردیدی موفق‌ترین نامزد از بین 3نامزد امسال کسب توپ‌طلا بود و توانست فصل گذشته با بایرن به یک سه‌گانه ارزشمند دست بیابد. بعد از آن هم با باواریایی‌ها قهرمان سوپرکاپ اروپا شد و با تیم ملی فرانسه مجوز حضور در جام‌جهانی 2014 را به دست آورد و از سوی یوفا هم به عنوان بهترین بازیکن سال اروپا برگزیده شد

هاینکس و زلاتان هم جایزه بردند

در مراسم بهترین‌های 2013 میلادی در بخش‌های دیگری هم جوایزی اهدا شد. یوپ هاینکس سرمربی فصل قبل بایرن مونیخ در حالی به عنوان برترین مربی فوتبال جهان در سال 2013 انتخاب شد که سرآلکس فرگوسن یکی از سه نامزد نهایی این عنوان ترجیح داد در این مراسم شرکت نکند. هاینکس فصل قبل موفق شد با بایرن به سه‌گانه لیگ قهرمانان اروپا، بوندس‌لیگا و جام‌حذفی آلمان دست پیدا کند. گل زلاتان ابراهیموویچ به تیم ملی انگلیس به عنوان زیباترین گل فوتبال جهان در سال 2013 انتخاب شد تا زلاتان که در حسرت رسیدن به جام‌جهانی برزیل مانده بود در این عنوان به افتخاری دست پیدا کند و جایزه پوشكاش را فتح كند. زلاتان در این عنوان توانست نیمار و ماتیچ را پشت سر بگذارد. نادینه آنگرر دروازه‌بان تیم ملی فوتبال زنان آلمان به عنوان برترین بازیکن زن فوتبال جهان در سال 2013 انتخاب شد و سیلویا ناید سرمربی تیم ملی فوتبال زنان آلمان به عنوان برترین مربی زن فوتبال جهان در سال 2013 انتخاب شد.

مسی و ریبری

ریبری و مسی کم‌شانس نبودند

فرانک ریبری بدون هیچ تردیدی موفق‌ترین نامزد از بین 3نامزد امسال کسب توپ‌طلا بود و توانست فصل گذشته با بایرن به یک سه‌گانه ارزشمند دست بیابد. بعد از آن هم با باواریایی‌ها قهرمان سوپرکاپ اروپا شد و با تیم ملی فرانسه مجوز حضور در جام‌جهانی 2014 را به دست آورد و از سوی یوفا هم به عنوان بهترین بازیکن سال اروپا برگزیده شد. مسی هم فصل خوب دیگری را با بارسلونا سپری کرد و گل‌های او به تیمش کمک کرد تا قهرمان فصل گذشته لالیگا و جام‌حذفی اسپانیا شود. او البته در ماه‌های پایانی سال 2013 به دلیل مصدومیت از میادین ورزشی دور بود ولی در مجموع در سال 2013 سال موفقی را پشت سرگذاشت.

از مراسم خانوادگی تا پروپاگاندای بین‌المللی

یکی از نکات جالب مراسم انتخاب بهترین‌های دنیای فوتبال در سال 2013 حاشیه‌های مراسم و زرق‌وبرق همراه با آن بود. توپ طلا در حالی به رونالدو رسید که تشریفات مراسم سر همه را گرم کرده بود. از کت‌وشلوار براق کریس گرفته تا لباس قرمزرنگ مسی (که همیشه دوست دارد به هر قیمتی متفاوت باشد یا با پوشیدن کت خال‌خالی یا قرمز) و تالار مجلل محل برگزاری مراسم و دیسیپلین خاص آن اما وقتی قرار بود اولین توپ‌طلا در سال 1956 به استنلی ماتئوس، ستاره فوتبال انگلیس اهدا شود، داستان کاملا متفاوت بود. مراسم اهدا توپ‌طلا به ماتئوس تنها چند شرکت‌کننده داشت که بیشتر آنها اعضای خانواده‌اش بودند؛ با حضور عکاس نشریه فرانس‌فوتبال که اگر نبود، تصویر اولین توپ طلا بعد از نزدیک به نیم‌قرن، به یادگار نمی‌ماند! ماتئوس که در طول دوران حرفه‌ای خود برای تیمهای بلکپول و استوک بازی کرد، دوران حرفه‌ای طولانی‌ای داشت. او تا 50 سالگی بازی کرد و اولین فوتبالیستی بود که از ملکه انگلیس لقب "سِر" گرفت. او در سال 2000 و در 85 سالگی درگذشت و در سال 2002، نامش در تالار افتخارات فوتبال انگلیس قرار گرفت.

نمایندگان 5 نسل طلایی سلسائو

در مراسم امسال از 5 نسل افتخار‌آفرین سلسائو که قهرمان جام‌جهانی شده‌ بودند نمایندگانی در مراسم معرفی برترین‌های دنیای فوتبال در زوریخ حضور داشتند که این 5 نفر عبارت بودند از: پله (قهرمان جام‌‌های جهانی 1958، 1962 و 1970)، آماریلدو (قهرمان جام‌جهانی 1962)، کارلوس آلبرتو (قهرمان جام‌جهانی 1970)، به‌به‌تو (قهرمان جام‌جهانی 1994) و رونالدو (قهرمان جام‌‌های جهانی 1994 و 2002).

وقتی لیما اصلاح می‌شود!

مراسم اهدای توپ طلای سال 2013 را رود گولیت، اسطوره فوتبال هلند و سرمربی پیشین تیم لس‌آنجلس گالکسی آمریکا در کنار فرناندا لیما، مجری جنجال‌آفرین مراسم قرعه‌‌کشی جام‌جهانی 2014 اجرا کردند. شاید برگزار کنندگان مراسم نمی‌دانستند اما برخلاف تصور آنها بین لیما و گولیت این مجری برزیلی مراسم بود که برای ایرانی‌ها شناخته شده‌تر بود نه ستاره هلندی دنیای فوتبال! این مسئله را می‌شد از تیتر یکی از سایت‌های اصولگرایان حدس زد، وقتی که نویسنده مطلب مذکور حسابی از نوع پوشش بسته لیما به شوق آمده بود و تیتر زده بود: "حالا شدی خانوم!" در مورد فرناندا لیما نمی‌دانیم به شایعات مردم در کوچه و خیابان اعتماد کنیم که باور داشتند با اعتراضات آنها بعد از مراسم گروه‌بندی جام‌جهانی او طرز لباس پوشیدنش را اصلاح کرد یا صحبت‌های دیگر را، در هر صورت لیما در مراسم انتخاب بهترین‌های 2013 از منشوری بودن حسابی فاصله گرفته بود!

واکنش مطبوعات به انتخاب کریس

رسانه‌های معتبر ورزشی جهان پس از انتخاب کریستیانو رونالدو به عنوان برترین بازیکن فوتبال جهان در سال 2013 تیتر صفحه نخست خود را به این اتفاق اختصاص دادند. بررسی تیترهای روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌های معتبر جهان در پوشش این مراسم هم در نوع خود جالب بود. از مطبوعات پرتغالی بگذریم که انتخاب هموطن خود را به نوعی جشن گرفته بودند، مطبوعات ایتالیا با انتخاب تیترهای مرموز به استقبال افت و سقوط مسی رفته بودند. روزنامه‌ گازتا دلااسپورت ایتالیا تیتر زده بود "مسی تمام شد!" مطبوعات انگلیس هم باتوجه به محبوبیتی که رونالدو در بین آنها داشت این انتخاب را به فال‌نیک گرفته بودند. اما آلمانی‌ها که به خاطر بایرن دوست داشتند ریبری این مقام را به دست بیاورد، استقبال بسیار سردی از رونالدو داشتند. در میان این کشورها از همه مغموم‌تر مطبوعات فرانسوی بودند که اگرچه امید زیادی به انتخاب ریبری نداشتند اما از عدم انتخاب او ناراحت بودند.

رونالدو

اشک‌های رونالدوی احساساتی

بعد از انتخاب رونالدو به عنوان بهترین فوتبالیست سال 2013 دنیا و دریافت جایزه توسط او همه منتظر شنیدن صحبت‌های او بودند. صحبت‌هایی که با اشکهای فراوان کریس همه را متعجب کرد. رونالدو پس از دریافت توپ‌طلا گفت: "امشب شبی بسیار فراموش‌نشدنی را پشت سر گذاشتم. نمی‌توانم احساسم را از دریافت توپ طلا بیان کنم. لحظه بسیار خاصی برای من بود. می‌خواهم از هم‌تیمی‌هایم در رئال مادرید و تیم ملی پرتغال تشکر کنم، چرا که بدون کمک آنها نمی‌توانستم به این عنوان دست پیدا کنم. هم من و هم ریبری شایسته دریافت توپ‌طلا بودیم. سال خوبی را در سال 2013 پشت سر گذاشتم. می‌خواهم سال آینده نیز با عملکرد خوبم بتوانم بار دیگر توپ فوتبال جهان را به دست بیاورم. این توپ طلا را به خانواده‌ام، فرزندم، همسرم، زین‌الدین زیدان که در اینجا همراه من بود و اوزه‌بیو فقید تقدیم کنم. همچنین می‌دانم که خیلی از پرتغالی‌ها از انتخاب من به عنوان مرد سال فوتبال جهان خوشحال شدند و به همین خاطر این عنوان را به آنها نیز تقدیم می‌کنم. همچنین باید از مادرم که همیشه در کنارم بود و در هنگام انتخابم به عنوان مرد سال گریه کرد تشکر کنم. من بسیار آدم احساساتی هستم و در آن لحظه نتوانستم خودم را کنترل کنم. من رابطه حرفه‌ای با لیونل مسی دارم و همیشه به عنوان یک بازیکن او را ستایش کرده‌ام و خوشحالم که با او که یکی از بهترین بازیکنان فوتبال جهان است رقابت می‌کنم. بازهم امیدوارم که سال آینده بتوانم اینجا باشم و یک بار دیگر توپ‌طلا را به دست آورم".

افشای نام رونالدو 4 ساعت زودتر

در شب مراسم و در حالیکه بخش نهایی مراسم ویژه در زوریخ از ساعت 8شب به وقت سوئیس آغاز می‌شد، عکسی در سایت‌ها در حوالی ساعت 4 بعدازظهر فوتبال‌دوستان را شگفت‌زده کرد. عکس روی جلد شماره بعدی مجله فرانس فوتبال با عکس کریس رونالدو بود که به عنوان برنده توپ طلا معرفی شده بود. عکس خیلی زود در سایت‌های اجتماعی پخش شد و چند ساعت بعد کریس رونالدو جایزه را  دریافت کرد! در اولین ساعات صبح روز بعد فرانس فوتبال سعی کرد به نوعی برای این قضیه توجیهی پیدا کند و در مطلبی با منتشر کردن 3جلد مدعی شدکه جلد پخش شده در شبکه‌های اجتماعی تنها یکی از جلدهای آماده شده برای چاپ شماره بعدی بوده و هر سه کاندیدا روی جلدهای متفاوتی حضور داشتند. با این حال بین روی جلد اصلی با عکس رونالدو و دو جلد دیگر تفاوت فونت و چینش مطالب کاملا مشخص بود و به نظر می‌رسد مسئولان فرانس فوتبال شبانه با عجله دو جلد دیگر برای آرام کردن افکار عمومی مهیا کرده بودند.

بغض فرانك ریبری ترکید

با انتخاب نام رونالدو به عنوان بهترین فوتبالیست سال همه منتظر عکس‌العمل 2نامزد دیگر یعنی مسی و ریبری بودند. کارگردان مراسم اما خیال همه را راحت کرده بود و همزمان تصویر 3دوربینی را که از قبل روی چهره 3نامزد زوم شده بود را در پایین صفحه نمایش می‌داد. بعد از صدازدن کریس، مسی و ریبری سعی کردند خود را آرام نشان دهند. مسی لبخند زد و شروع به تشویق کرد. ریبری هم که در حال تشویق بود لبخند روی صورت بخیه خورده‌اش ماسید و نگاهش را به سمت دیگری برد و این یعنی ناراحتی فوق‌العاده از نوع فرانسوی‌اش! ستاره بایرن پس از بازگشت به هتل محل اقامت، بغضش ترکید و لب به شکایت و انتقاد باز کرد. وی به خبرنگار روزنامه بیلد آلمان گفت: "من که با بایرن در سال گذشته هر چه عنوان بود، کسب کردم، دیگر باید چه کار می‌کردم که انتخاب شوم؟ کسب عنوان دومی یا سومی اصلا با هم هیچ فرقی ندارد. باور کنید آدمی زیاده‌خواه نیستم و کسب این عنوان، هدفم نبود. ترجیح می‌دهم با بایرن بازهم هر عنوانی که ممکن است کسب کنم و قهرمان جهان بشوم. همین مهم است. طبیعی است بازیکنی که به اینجا می‌رسد، دلش می‌خواهد برنده شود اما دیگر به آن فکر نمی‌کنم. ما بازیکن بایرن هستیم و از همین خوشحالم". این اظهارات در حالی عنوان شد که میشل پلاتینی، رئیس فرانسوی یوفا و هموطن ریبری از عدم انتخاب لژیونر مونیخی‌ها به شدت انتقاد کرد.

کریستیانو رونالدو ستاره پرتغالی رئال این روزها مرد اول دنیای فوتبال است. گزارشی در روزنامه آ.اس منتشر شده که از رازهای موفقیت این ستاره پرتغالی در حفظ فیزیک بدنی ایده‌آلش خبر می‌دهد. بعد از اتمام یک مسابقه، کریس مثل سایر بازیکنان برای صرف شام با خانواده یا قهوه خوردن با دوستان نمی‌رود و در شهرک ورزشی تمرینات دیگری را دنبال می‌کند

لابی آدیداس و سقوط رونالدو!

در فاصله چندروز تا اعلام برنده توپ‌طلای سال 2013، فاش شدن جزئیات قراردادی بین فیفا و کمپانی آدیداس (اسپانسر مسی و اسپانسر اصلی فیفا) می‌توانست کریس رونالدو، ستاره پرتغالی رئال را بار دیگر ناراحت کند. براساس قرارداد فیفا و آدیداس، تنها این کمپانی حق استفاده از عنوان توپ‌طلای فیفا روی محصولاتش را دارد و کمپانی نایک که اسپانسر رونالدو و همچنین فرانک ریبری است، از چنین شرایطی برخوردار نیست. این مسئله به آن معنا بود که اگر رونالدو برنده توپ‌طلا می‌شد، نمی‌توانست مانند مسی از این راه برای خود درآمدزایی کند. آدیداس یکی از 6شریک رسمی فیفاست و برای همه تورنمنت‌های رسمی فیفا از سال 1970 توپ و سایر محصولات را تهیه می‌کند. آدیداس پیش‌بینی کرده که فروش محصولاتش در سال 2014 به رکورد 2میلیارد یورو خواهد رسید. آنها در سال 2012 فروشی 1.7 میلیارد یورویی داشتند. بخشی زیادی از این افزایش درآمد به دلیل همکاری مسی و افزایش مشتریان آدیداس در قاره آمریکا است. بازاریابی کمپانی آدیداس از طریق همکاری با مسی برای آنها بسیار سودآور بوده است. مسی دومین فوتبالیست بعد از دیوید بکهام است که خط تولید ویژه خود را در آدیداس دارد. اما با اعلام نام رونالدو تمام نقشه‌های آدیداس نقش برآب شد و سود مورد پیش‌بینی آدیداس توسط ستاره پرتغالی تبدیل به رویا شد.

رونالدو در باشگاه تاریخ‌سازان

فوق‌ستاره پرتغالی دهمین بازیکنی است که توپ‌طلا را بیش از یک‌بار می‌برد. اکنون او جایگاهی ویژه در تاریخ یافته است. لیونل مسی، یوهان کرایوف، میشل پلاتینی، مارکو فان‌باستن، آلفردو دی‌استفانو، فرانس بکن‌باوئر، کوین کیگان، رونالدو برزیلی و کارل‌هاینس رومنیگه همه در یک موضوع مشترک هستند؛ اینکه بیش از یک‌بار توپ طلا را برده‌اند. اینکه یک نفر حتی یک بار برنده توپ‌طلا شود، از استنلی متیوز در دوره اول در سال 1956 گرفته تا کاکا در سال 2007 بی‌تردید دستاورد باشکوهی است. اما این لزوما یک فوتبالیست را تبدیل به یکی از برترین‌های تاریخ تبدیل نمی‌کند. هر چه باشد، نه ایگور بلانوف بازیکنی که درخششی زودگذر در دیناموکیف و شوروی داشت و در سال 1986 برنده توپ‌طلا شد و نه مایکل اوون، بازیکن انگلیسی که در سال 2001 توپ طلا را گرفت، جایی در میان برترین‌های تاریخ ندارند!

ریبری رکورددار شد!

فرانک ریبری به صف انبوهی از ستاره‌های بزرگ دنیای فوتبال اضافه شد که هرگز افتخار به دست آوردن توپ‌طلا را نداشتند. این بازیکنان قطعا ستاره بودند اما زیر سایه ستاره‌ای دیگر ماندند تا آرزوی داشتن آن توپ زرین زیبا روی دلشان بماند. آیا نحوه انتخاب بهترین بازیکن ایراد دارد؟ آیا انتخاب بهترین بازیکن دست عوامل پشت‌پرده است؟ نام ستاره‌های ناکام را می‌توان لیست کرد: داور شوكر (كرواسی)، پیتر اشمایكل (دانمارك)، رائول (اسپانیا)، اولیوركان (آلمان)، الساندرو نستا (ایتالیا)، لیلیان تورام (فرانسه)، كافو (برزیل)، بوفون(ایتالیا)، هانری(فرانسه)، پائولو مالدینی (ایتالیا) و...

راز بقای رونالدو

کریستیانو رونالدو ستاره پرتغالی رئال این روزها مرد اول دنیای فوتبال است. گزارشی در روزنامه آ.اس منتشر شده که از رازهای موفقیت این ستاره پرتغالی در حفظ فیزیک بدنی ایده‌آلش خبر می‌دهد. بعد از اتمام یک مسابقه، کریس مثل سایر بازیکنان برای صرف شام با خانواده یا قهوه خوردن با دوستان نمی‌رود و در شهرک ورزشی تمرینات دیگری را دنبال می‌کند. او اول در داخل استادیوم غذا می‌خورد و چیزی می‌نوشد تا آب از دست رفته بدنش را بازیابی کند. کمی میوه، پیتزا و یا غذاهای حاوی کربوهیدرات برای کریس کافی است و او بلافاصله تمرینات بازیابی‌اش را آغاز می‌کند. اگر بازی در برنابئو برگزار شود، کریس مستقیما به خانه می‌رود و در جکوزی آب سرد و بلافاصله آب‌گرم عضلاتش را جان می‌دهد. طبق مطالعه ژورنال بین‌المللی پزشکی ورزش، این استفاده از جکوزی بهترین مدت برای بازیابی عضلات بعد از برگزاری یک بازی است. بعد از آن رونالدو به استخر می‌رود و 20دقیقه شنا می‌کند. شنا یکی از ورزش‌های مورد علاقه کریس است و او تقریبا هرروز دقایقی شنا می‌کند و بعد از بازیها حتما این کار را برای ریلکسیشن بیشتر انجام می‌دهد تا بتواند اتفاقات بازی را نیز فراموش کرده و ذهنش را از ماجراهای پیشین خالی کند. بعد از خروج از استخر، کریس رونالدو تقریبا پرونده اتفاقات قبلی را برای خودش می‌بندد ولی قبل از ترک شهرک ورزشی دوش هم می‌گیرد تا کاملا کارش را تمام کند.


حسین جوادی

بخش ورزشی تبیان