تبیان، دستیار زندگی
غفور جهانی، خداداد عزیزی، محمد نصرتی و اینک رضا قوچان نژاد. این چهار نفری هستند که با گل های طلایی خود ایران را راهی جام جهانی کرده اند. البته ناگفته پیداست که برای این صعود و خوشحال کردن مردم زحمات بسیاری کشیده شده است. چه بسا زحماتی که به چشم هم نیامده
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گوچی دوست داشتنی فوتبال ایران


غفور جهانی، خداداد عزیزی، محمد نصرتی و اینک رضا قوچان نژاد. این چهار نفری هستند که با گل های طلایی خود ایران را راهی جام جهانی کرده اند. البته ناگفته پیداست که برای این صعود و خوشحال کردن مردم زحمات بسیاری کشیده شده است. چه بسا زحماتی که به چشم هم نیامده است. اما نام این چهار نفر در تاریخ فوتبال ثبت شده تا آنها سمبول فوتبالی باشند که برزیل آسیا لقب گرفته است.

به امید روزی که تعداد این نفرات آن قدر زیاد باشد که مرور نام آنها به سادگی میسر نباشد. بدون هیچ اغراقی فوتبال ما شایسته چنین روزی است. اما تا رسیدن به آن روز به این نام های اندک  دلخوش می کنیم.

قوچان نژاد

امسال شاهین اقبال برای صعود ایران بر شانه جوان شایسته ای به نام رضا قوچان نژاد نشست. جوانی که تا چندی پیش کمتر کسی حتی از جماعت فوتبال نام او را شنیده بود. خدا رضای دوست داشتنی فوتبال ما را خیلی دوست داشت که چنین موهبتی را نصیب او کرد. با هم بیشتر از این با رضا قوچان نژاد آشنا شویم.

رضا قوچان‌نژاد کیست؟

رضا قوچان‌نژاد با گل تاریخی که به کره جنوبی‌ زد حماسه‌ساز جدید فوتبال ایران لقب گرفت و در فوتبال ایران ماندگار شد و دومین حماسه‌ساز فوتبال ایران هم از مشهد الرضا(ع) آمد. رضا قوچان نژاد به خوبی توانست خاطره حماسه ملبورن و گلزنی خداداد عزیزی را برای ملت ایران یک‌بار دیگر تداعی کند. قوچان‌نژاد متولد 29 شهریور 1366 در شهر مشهد است که به همراه خانواده‌اش در کودکی راهی کشور هلند شد. او فوتبال را از 15 سالگی و به اصرار پدرش در باشگاه‌های دسته دوم هلند آغاز کرد. جالب است که او با گلی که در ثانیه 9 زده رکورد سریع‌ترین گل هلند را هم در اختیار دارد. رضا البته فوتبال حرفه‌ای را در باشگاه‌های بلژیک دنبال کرد. ابتدا به تیم سنت تروئیدن بلژیک رفت. نام قوچان‌نژاد یک‌بار در زمان سرمربیگری افشین قطبی در تیم ملی به گوش اهالی فوتبال خورد اما این کارلوس‌ کی‌روش بود که برای دیدن و ارزیابی این بازیکن راهی بلژیک شد تا بازی این بازیکن ایرانی را از نزدیک ببیند. همان زمان برخی منتقدان کی‌روش از او انتقاد کردند که چرا می‌خواهد از بازیکنان ایرانی خارج از کشور استفاده کند، ما بازیکنان خوبی در لیگ برتر داریم. اما اکنون دیگر هیچکس از کی‌روش انتقاد نمی‌کند که چنین بازیکن خوبی را به فوتبال ایران آورد.

قوچان‌نژاد متولد 29 شهریور 1366 در شهر مشهد است که به همراه خانواده‌اش در کودکی راهی کشور هلند شد. او فوتبال را از 15 سالگی و به اصرار پدرش در باشگاه‌های دسته دوم هلند آغاز کرد. جالب است که او با گلی که در ثانیه 9 زده رکورد سریع‌ترین گل هلند را هم در اختیار دارد

خدمت مقدس سربازی

همان زمان که بحث جدی حضور قوچان‌نژاد در تیم ملی مطرح شد بحث خدمت سربازی‌اش هم به میان آمد اما این مسئله هم با مساعدت مسئولان ارشد کشور و تلاش مسئولان فدراسیون فوتبال حل شد. تا قوچان‌نژاد به سرزمین مادری‌ا‌ش خدمت کند. قوچان‌نژاد البته سابقه بازی در تیم زیر 19 سال هلند را هم داشت ولی در نهایت تیم ملی سرزمین مادری‌اش را برای بازی انتخاب کرد. قوچان‌نژاد در تیم ملی عملکردی فوق‌العاده داشت و در سه دیدار پایانی و سرنوشت‌ساز ایرانی دو گل حساس و سه امتیازی برای ایران به ثمر رساند تا تیم ملی با پیروزی مقابل قطر و کره جنوبی بتواند برای اولین مرتبه در تاریخ به عنوان سرگروه به جام جهانی صعود کند. قوچان‌نژاد نقش پررنگی در این صعود و خلق حماسه ورزشی داشت و محبوب‌ تمام فوتبالدوستان و مردم ایران شد با این حال این مسئله معنایش این نیست که دیگر بازیکنان تیم ملی برای ایران زحمت نکشیدند ولی او الماس ایرانی بود که از سوی کی‌روش کشف شد.

قوچان نژاد

عاشق ایران و آبگوشت

قوچان نژاد با وجود اینکه از کودکی در اروپا بازی کرده اما همچنان عاشق ایران است و حتی می‌گوید محبوب‌ترین غذایی که دوست دارد آبگوشت است. قوچان‌نژاد در دانشگاه در رشته علوم سیاسی تحصیل کرده اما یک فوتبالیست حرفه‌ای است نه یک سیاستمدار و شاید هیچ میانه‌ای با عالم سیاست نداشته باشد و خانواده‌ای کاملا ورزشی دارد، عمویش هم در مشهد مربی یک تیم والیبال است. قوچان‌نژاد با هنر رابطه نزدیکی دارد و به نوازندگی ویولن مسلط است.فوتبال ایران واقعا به چنین هنرمندی نیاز داشت و هیچ مهاجمی در سطح و اندازه‌های فنی او نداشت.

اتفاق مهم برای قوچان‌نژاد  

قوچان نژاد که قرارداد دو و نیم ساله با چارلتون امضا کرده است، درباره حضور در جام جهانی 2014 برزیل می گوید: حضور در جام جهانی برای من بسیار مهم است. خوشحالم که تیم ما توانست به خوبی به جام جهانی راه پیدا کند. امیدوارم که بتوانم تابستان آینده همراه ایران در جام جهانی 2014 برزیل حضور داشته باشم. حضور با ایران در جام جهانی برای من اتفاق بزرگی محسوب می‌شود و یک افتخار است.

رضا قبل از این

رضا قوچان نژاد بازیکن ایرانی تیم سنت ترویدن بلژیک با 8 گل زده دومین گلزن برتر لیگ بلژیک بود که کارلوس کی روش در سفر اروپایی خود این بازیکن را زیر نظر گرفت و او را دعوت کرد. قوچان نژاد که بیشتر با اسم مستعارش”‌قوچی”‌ شناخته می شود، از تیم چامبور هلند به این تیم بلژیکی پیوسته بود و در 11 هفته از لیگ بلژیک با 8 گل زده نفر دوم جدول گلزنان شد. قوچی فوتبال حرفه ای خود را با تیم هیرنوین هلند اغاز کرده است ودر دو فصل نیز در لیگ دسته دوم هلند طی 47 بازی 21 گل به ثمر رسانده است.

خلاصه فعالیت ورزشی رضا قوچان نژاد :

تاریخ تولد: سال 1987 ماه سپتامبر  روز 20

محل تولد: مشهد

ملیت/تابعیت: ایران وهلند – پدر و مادر ایرانی

قد: 181سانتی متر

پست بازی: مهاجم

تیم جوانان:

-هیرنوین هلند

تیم بزرگسالان:

قوچان نژاد

-هیرنوین هلند

-آهد ایگل هلند (بازیکن قرضی)

-امن هلند (بازیکن قرضی)

-آهد ایگل  هلند

-کامبور هلند

-سنت تریدون بلژیک

- استاندارد لیژ بلژیک

- چارلتون انگلیس

تیم ملی:

هلند – زیر 19 سال

هلند – زیر 21 سال

اطلاعات بیشتر: رضا قوچان نژاد می توانست برای تیم بزرگسال هلند یا ایران بازی کند که ایران را انتخاب کرد.

جا پای خداداد و باقری

رضا قوچان نژاد که با زدن گل صعود ایران به جام جهانی جا پای خداداد عزیزی گذاشته بود با قراردادی دو و نیم ساله از تیم استاندارد لیژ بلژیک به باشگاه چارلتون آتلتیک لندن پیوست تا این بار جا پای کریم باقری بگذارد!  کریس پاول سرمربی تیم چارلتون نیز با ابراز خرسندی از به خدمت گرفتن رضا قوچان نژاد گفت: او در سطوح مختلف باشگاه های بلژیک و هلند گلزنی کرده و می تواند به تیم چارلتون که عملکرد خوبی در خط حمله نداشته است، کمک کند. قوچان نژاد بازیکنان سخت کوشی است که دوست دارد در محوطه جریمه حریف حضور موثر داشته باشد و گل بزند… ما به چنین بازیکنی برای گل زدن نیاز داریم. کریم باقری بازیکنان سابق تیم ملی فوتبال کشورمان نیز در سال های2001 – 2000 حضوری کوتاه در باشگاه چارلتون انگلیس داشت.

سبک بازی و عموی ورزشکار

سبک بازی رضا بی‌شباهت به خداداد عزیزی نیست و با توجه به اینکه هر دو مشهدی هستند این شباهت بیشتر می‌شود. وی که یک مهاجم سرعتی با پای چپ قوی و تکنیک بالا است . رضا قوچان‌نژاد خانواده‌ای کاملا ورزشی دارد و اکثر اقوام وی به گونه‌ای به صورت حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای با ورزش سروکار دارند؛ یکی از این اقوام “جبار قوچان‌نژاد”‌ است که هدایت تیم والیبال میزان خراسان را برعهده دارد.

جبار قوچان‌نژاد در خصوص شرایط رضا و اینکه آیا وی می‌تواند در فوتبال ایران موفق باشد یا خیر گفت: «باید اذعان کنم که رضا چارچوب شناس بسیار خوبی است و اگر بتواند با سایر بازیکنان هماهنگ شود می‌تواند یکی از گلزنان شاخص ایران در رقابت‌های مختلف باشد.» وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به اینکه رضا سریع ترن گل در هلند را با 9 ثانیه به ثمر رسانده است، تصریح می‌کند که رضا برخلاف برخی از صحبت‌ها دو رگه نیست و کاملا ایرانی است. جبار قوچان‌نژاد در مورد آینده رضا می‌گوید: «رضا با سیستم ورزش ایران زیاد آشنا نیست و به همین دلیل من در بسیاری از کارها به وی کمک می‌کنم. امیدوارم رضا بتواند خودش را با شرایط ایران وفق دهد و تا مدت‌ها برای تیم ملی بازی کند.

قوچان نژاد

رضا و خانواده اش

رضا قوچان نژاد سابقه عضویت در تیم زیر 19 ساله‌های هلند را در کارنامه دارد .وی دارای یک برادر است بنام مهدی که در رشته دکترای فیزیوتراپی تحصیل می کند. وی در مورد خود و خانواده اش عنوان کرد: پدر و مادرم ایرانی و اهل مشهد هستند و خودم هم در مشهد به دنیا آمدم اما از شش سالگی به هلند رفتم و فوتبال حرفه ای را در همان کشور از 12 سالگی در باشگاه هیرنوین آغاز کردم. حدود 12 سالی که در هلند بودم در چند باشگاه دیگر هم عضویت داشتم تا اینکه سال 2011 به بلژیک آمدم و به باشگاه سن ترویدن پیوستم. در فصل گذشته 23 بازی برای این تیم انجام دادم و 11 گل به ثمر رساندم اما تیم به دسته دو سقوط کرد و به همین دلیل تصمیم گرفتم این باشگاه را ترک کنم. پست اصلی ام نوک حمله است اما می توانم در خط حمله در چپ یا راست هم بازی کنم.

قوچان نژاد درباره داستان دعوتش به تیم ملی ایران گفت: در زمان قطبی که در هلند بازی می کردم ایشان من را زیرنظر داشت و چند بار باهم صحبت کردیم اما به نتیجه نرسیدیم. از سال پیش که به بلژیک آمدم کی‌روش چند بار آمد و بازی من را دید. البته او را ندیدم اما به من گفتند که در ورزشگاه بوده و بازی را دیده است و بالاخره از سوی او دعوت شدم. وی افزود: بسیار علاقه داشتم که به تیم ملی ایران بیایم. من در هلند بزرگ شده ام اما خودم را یک ایرانی می دانم. والدینم ایرانی هستند، ایرانی تربیت شده ام و به فرهنگ کشورم علاقه دارم و باعث افتخارم است که بتوانم به تیم کشورم در راه رسیدن به جام جهانی کمک کنم. این مهمترین هدف همه ما است و من هم مثل بقیه تمام تلاشم را برای رسیدن به این هدف خواهم کرد. رضاهمچنین پسرخاله عقیل اعتمادی دروازه بان سابق تراکتور سازی است.

رضا پس از پیروزی و آن گل مهم خیلی ساده سخن گفت: خدا را شکر می کنم روز شیرینی برای ما بود و این روز شیرین را به همه هموطنان و همه ایرانی ها در سراسر دنیا تقدیم می کنم. خوشحالم که توانستیم آنها را خوشحال کنیم. ما در این بازی با قدرت جنگیدیم و به هدفمان رسیدیم. قبل از بازی کره ای ها خیلی چیزها گفته بودند اما تمرکز ملی‌پوشان روی بازی خودشان بود

جاه طلبی

رضا قوچان نژاد معتقد است حالا که به جام جهانی صعود کرده‌ایم باید جاه‌طلب باشیم و به موفقیت فکر کنیم نه اینکه برای تفریح به برزیل برویم . من فکر می‌کنم بقیه بچه‌های تیم عالی بودند و توانستیم با کمک آنها به جام جهانی صعود کنیم ؛ چیزی که خیلی‌ها از ما انتظار نداشتند . همه فکر می‌کردند ما راهی مسابقات پلی‌آف شویم اما بچه‌های تیم عالی بودند و توانستیم راهی جام جهانی شویم . احساس خوبی بود که پس از تلاش زیاد به جام جهانی صعود کردیم . نمی‌توانم شادی مردم را پس از این صعود توصیف کنم. مردم ایران نه تنها در کشور بلکه در خارج از کشور هم خیلی از این پیروزی شاد بودند.

ما می‌دانیم که تیم قوی در گروه خود نخواهیم بود اما می‌خواهیم بهترین بازیهایمان را در جام جهانی انجام دهیم و بتوانیم سه بازی خوب را در برزیل نشان دهیم . برای من فرق‌نمی‌کند در جام جهانی با آرژانتین  همگروه شدیم. وقتی اسم‌ها را روی کاغذ می‌آورید حس خوبی است . برای من فقط مهم است که در جام جهانی در زنگ تفریح نباشیم.

قوچان نژاد

برای من و بازیکنان تیم مهم است که توانایی خودمان را در برزیل نشان دهیم و نشان دهیم که کشور کوچکی نیستیم و شانسی به جام جهانی صعود نکرده ایم . باید تلاش کنیم از گروه خود صعود کنیم. شاید خیلی‌ها به این حرف من بخندند اما ما باید جاه‌طلب باشیم . ما اکنون در جام جهانی هستیم، چرا جاه‌طلب نباشیم . در فوتبال امکان هر اتفاقی هست و ما می‌خواهیم در جام جهانی برزیل بهترین عملکردمان را نشان دهیم .

گل خاطره انگیز

رضا پس از پیروزی و آن گل مهم خیلی ساده سخن گفت: خدا را شکر می کنم روز شیرینی برای ما بود و این روز شیرین را به همه هموطنان و همه ایرانی ها در سراسر دنیا تقدیم می کنم. خوشحالم که توانستیم آنها را خوشحال کنیم. ما در این بازی با قدرت جنگیدیم و به هدفمان رسیدیم. قبل از بازی کره ای ها خیلی چیزها گفته بودند اما تمرکز ملی‌پوشان روی بازی خودشان بود. ما هیچ کاری به نتیجه بازی ازبکستان و قطر نداشتیم می خواستیم ببریم که جنگیدیم و بردیم. این موفقیت را به همه مردم ایران به همه بازیکنان به ویژه کی‌روش که زحمات زیادی برای ما کشید تبریک می‌گویم. گل من هم حاصل تلاش جمعی بود که امیدوارم مردم از ما قبول کنند.

بهمن اسدی

بخش ورزشی تبیان