سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
موج نگرانی ها از وضعیت 5 سرباز ربوده شده ایرانی، از خانه خانواده ‌های این سربازان، به کشور و سپس از طریق شبکه های اجتماعی به دنیا سرایت کرده است. وزارت کشور اعلام کرده است با توجه به اطلاعاتی که داریم این سربازان به پاکستان منتقل شده اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سرنوشت نامعلوم سربازان به گروگان گرفته شده


موج نگرانی ها از وضعیت 5 سرباز ربوده شده ایرانی، از خانه خانواده ‌های این سربازان، به کشور و سپس از طریق شبکه های اجتماعی به دنیا سرایت کرده است. وزارت کشور اعلام کرده است با توجه به اطلاعاتی که داریم این سربازان به پاکستان منتقل شده اند.

نزدیک به یک هفته از ربودن 5 سرباز ایرانی در در منطقه مرزی "جکیگور" می گذرد.  از شنبه گذشته که گروهک تروریستی جیش العدل تصاویر این سربازان را منتشر کرد و مسئولیت ربودن آن‌ها را به عهده گرفت، تاکنون دیگر هیچ خبری از آنان به دست نیامده است. این گروهک، بازمانده گروهک تروریستی عبدالمالک ریگی است که تقریبا دو ماه پیش هم 14 مرزبان ایرانی را در منطقه مرزی سراوان به شهادت رساند. انتشار تصویر 5 سرباز ربوده شده ایران با دستانی بسته و لب هایی خشکیده، رنگ هایی پریده و چهره هایی نگران احساسات ایرانیان را جریحه دار کرد تا با خانواده چشم به راه این سربازان همراه شوند.

سربازان گروگان

نگاه این سرباز به دوربین احساسات همه ایرانی‌ها را برانگیخت

ایرانی‌ها در یک اقدام خودجوش در شبکه های اجتماعی حمایت خود را از این سربازان و انزجار خود را از گروهک جیش العدل اعلام کردند. آنچه به این حس بیشتر دامن می زد، موج نگرانی بود در چشمان سرباز سمت چپ تصویر که در تمام تصاویر منتشر شده چشم به دوربین دوخته و  بازگشتی را، کنکاشی را، نجاتی یا کورسوی امیدی را از دریچه دوربین می جست.

توفان توئیتری

یکشنبه گذشته ناگهان یک توفان توییتری در حمایت از این 5 سرباز ایرانی و اعلام انزجار از گروهک موسوم به جیش العدل تشکیل شد. فعالان توئیتری با تعریف هشتگ (برچسب) freeiraniansoldiers# (سربازان ایرانی را آزاد کنید) ربوده شدن این 5 سرباز را به یک موضوع جهانی تبدیل کردند. 

سربازان گروگان

برجسب سربازان ایرانی را آزاد کنید به پرکاربردترین برچسب این روزهای شبکه های اجتماعی تبدیل شده است

این اقدام از آن جهت قابل اهمیت بود که گروهک جیش العدل ابتدا در همین شبکه اجتماعی تصاویر این 5 سرباز را منتشر کرده و مدعی ربودن آن ها شده بود. موضوع چنان داغ شد که شبکه های خبری دنیا از جمله بی.بی.سی فارسی، شبکه خبری الجزیره ،پایگاه خبری المانیتور و سایر شبکه های خبری در گزارش هایی به حمایت ایرانیان از این 5 سرباز پرداختند.

این توئیت شاید یکی از جذاب ترین توئیت ها درباره سربازان ربوده شده ایرانی بود. یکی از کاربران این شبکه آرزوی سلامتی برای 5 نفر را می کند و این پنج نفر را اینگونه می شمارد: 1 سرباز وطن. 2 سرباز وطن 3.سرباز وطن.4سرباز وطن. 5 سرباز وطن

سربازان گروگان

یکی از کاربران شبکه توئیتر هم با انتشار تصویر این 5 سرباز، برای هر کدام یک بار نوشته است: «جانم فدای تو».

برخی از کاربران این شبکه با مادران این سربازان همدردی کرده و گفته اند نگران فرزندان آن ها هستند. «بانو! نترس روزهای بهاری نزدیکند و پرستو هامان به وطن باز می گردند» یکی از همین نمونه هاست. برخی هم توصیه هایی داشته اند که چه باید بنویسیم و چه نباید بنویسیم. تکرار برچسب آزادسازی سربازان ایرانی و موجی که در توییتر راه انداخت، این برچسب را  در روزهای گذشته تبدیل به برچسب داغ توییتر کرد و در فیس بوک هم موجی مشابه آن به راه افتاد. بسیاری از کاربران این شبکه اجتماعی، عکس این 5 سرباز را به عنوان تصویر نمایه خود انتخاب کردند. آلن ایر سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه در نوشته ای در همین فضای مجازی، اقدام گروهک تروریستی جیش العدل را محکوم کرد.

سربازان گروگان

آلن ایر سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه هم به کمپین سربازان ایرانی را آزاد کنید پیوست

برچسب #FreeIranianSoldiers در گوگل پلاس هم ایجاد شد و کاربران این شبکه با انتشار تصاویر و طرح های گرافیکی زیر این برچسب نگرانی خود از وضعیت این 5 سرباز ایرانی را اعلام کردند. یکی از کاربران این شبکه می نویسد که تا وقتی برادرانش در اسارت هستند نمی تواند آرام بنشیند.

گروهک تروریستی در پست های پی در پی توییتری خود، آزادی این سربازان ربوده شده را مشروط به آزادی زندانیان امنیتی خود در ایران کرده است. این گروهک با گذاشتن عکس توییت های تهدید ایرانیان نوشته است تا زندانیان این گروهک را آزاد نکنند، اسرای سرباز ایرانی را آزاد نخواهد کرد.

این طرح گرافیکی از سربازان ایرانی در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود

سربازان کجا هستند؟

«علی‌ عبداللهی»، معاون امنیتی- انتظامی وزیر کشور از دستور «عبدالرضا رحمانی‌فضلی»، وزیر کشور در جهت تشکیل کمیته‌ای برای آزادی سربازان گروگان‌‌گرفته‌شده خبر داد و گفته است: «با توجه به اخباری که داریم آنها این سربازان را به پاکستان برده‌اند و وزارت‌خارجه نیز اقدامات لازم را انجام می‌دهد.». حسینعلی امیری، سخنگوی وزارت کشور با بیان اینکه «باید به آزادی این سربازان امیدوار بود» گفته است گفت: «از سوی دستگاه‌های امنیتی- انتظامی اقداماتی در حال انجام است که نمی‌توانیم آنها را فعلا اطلاع‌رسانی کنیم.»

این نخستین بار نیست که گروهك تروریستی جیش العدل با ورود به خاک ایران ، چند سرباز ایرانی را می رباید. همین چند وقت پیش بود که اعضای این گروهک با حمله به پاسگاه مرزی سراوان 14 مرزبان ایرانی را به شهادت رسانده بود

وزارت خارجه ایران، روز یکشنبه نور محمد جدمانی، سفیر پاکستان را احضار و مراتب ناخرسندی و اعتراض رسمی جمهوری اسلامی ایران را به وی ابلاغ کرد.

سردار احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی هم با اعلام اینکه موضوع ربودن پنج مرزبان کشورمان را از طریق وزارت امور خارجه پیگیری می کنیم، گفت: ما همچنان به دولت پاکستان در خصوص نحوه کنترل مرزهایش معترضیم. چطور می شود در نقطه صفر مرزی عده ای می آیند و مرزبانان ما را می دزدند، این موضوع را از طریق دستگاه دیپلماسی پیگیری می کنیم.

گفته شده است یگان ویژه صابرین از یگان های ویژه نیروی زمینی سپاه پاسداران برای مقابله با گروهک تروریستی جیش العدل به منطقه اعزام شد است. یگان ویژه صابرین از "زبده ترین یگان های ویژه در دنیا" به حساب می آید.

تعلل وزارت خارجه در واکنش به گروگان گیران اصلی 5 سرباز ایرانی

بیش از یك هفته است که از ربودن 5 سرباز بی گناه در منطقه مرزی جكیگور استان سیستان و بلوچستان می گذرد. یک روز پس از وقوع این اتفاق، جیش العدل با انتشار تصاویر مرزبان ها مسئولیت ربودن آنها را برعهده گرفت.

این نخستین بار نیست که گروهك تروریستی جیش العدل با ورود به خاک ایران ، چند سرباز ایرانی را می رباید. همین چند وقت پیش بود که اعضای این گروهک با حمله به پاسگاه مرزی سراوان 14 مرزبان ایرانی را به شهادت رسانده بود.

عدم به شهادت رساندن این افراد در نخستین ساعات گروگان گیری، تلاشی مضاعف را از سوی اصحاب رسانه و البته افکار عمومی برای آزاد کردن این سربازان به همراه داشته است. همچنین انتشار تصویر 5 سرباز با دستانی بسته و لب هایی خشكیده، رنگ هایی پریده و چهره هایی نگران احساسات ایرانیان را جریحه دار كرد تا با خانواده چشم به راه این سربازان همراه شوند. با وجود حساسیت مردم و ابراز همدردی اما واكنش وزارت‌امور خارجه در این اتفاق در خور توجه نبود.

با هم این واكنش ها را مرور می كنیم.

چند ساعت پس از انتشار خبر ربوده شدن سربازان، ایرانی‌ها در یك اقدام خودجوش در شبكه های اجتماعی حمایت خود را از این سربازان و انزجار خود را از گروهك جیش العدل اعلام كردند. این اقدام از آن جهت قابل اهمیت بود كه گروهك جیش العدل ابتدا در همین شبكه ها تصاویر این 5 سرباز را منتشر كرده بود. گروهك تروریستی در پست های پی در پی توییتری خود، آزادی این سربازان ربوده شده را مشروط به آزادی زندانیان امنیتی خود در ایران كرده است. این گروهك با گذاشتن عكس توییت های تهدید ایرانیان نوشته است تا زندانیان این گروهك را آزاد نكنند، اسرای سرباز ایرانی را آزاد نخواهد كرد.

ما ماجرا را باید فراتر از برخورد با یک گروهک تروریستی دید. وزارت خارجه جمهوری اسلامی بهتر می داند که کدام کشور و به چه نحو از این جریان تکفیری و تروریستی حمایت میکند. در انفجار مقابل سفارت ایران در لبنان دست حکام منحوس حامی تروریست رو شد. امیرعبدالهیان به عنوان یک دیپلمات خوش سابقه به صراحت اعلام کرد که بزودی نام این کشور و تحرکات تروریستی شان را در منطقه افشا می کنیم

بی تحركی دستگاه دیپلماسی

در حالی که گفته می شود نهادهای مختلفی از وزارت امور خارجه تا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و البته وزارت کشور درگیر این پرونده هستند اما دستاوردهای هیچ کدام از این نهادها در زنده آزاد کردن مرزبان های گروگان گرفته شده هنوز علنی نشده است.

دو روز بعد از اعلام ربوده شدن، سپاه پاسدارن اعلام کرد که برای مقابله با این گروه تروریستی یگان ویژه صابرین را به منطقه اعزام کرده است. یگان ویژه صابرین از یگان های ویژه نیروی زمینی سپاه پاسداران است که از زبده ترین یگان های ویژه در دنیا به حساب می آید.

اما ماجرا را باید فراتر از برخورد با یک گروهک تروریستی دید. وزارت خارجه جمهوری اسلامی بهتر می داند که کدام کشور و به چه نحو از این جریان تکفیری و تروریستی حمایت میکند. در انفجار مقابل سفارت ایران در لبنان دست حکام منحوس حامی تروریست رو شد. امیرعبدالهیان به عنوان یک دیپلمات خوش سابقه به صراحت اعلام کرد که بزودی نام این کشور و تحرکات تروریستی شان را در منطقه افشا می کنیم.

با این توصیف سوال اینجاست که تعلل وزارت خارجه به چه دلیل است؟ چرا بعد از گروگانگیری تکفیری های آدم کش، صریحتر وارد میدان نمی شود؟ وزارت خارجه باید در قبال پیشنهاد مذاکره این جانیان مزدور با صاحبان و اربابان این جریان و حاکمان نفتی طرفدار شیعه کشی وارد مذاکره شود و آخرین هشدارها را اعلام کند. آیا کاری که حزب الله عراق با این حکام فاسد عرب کرد وزارت خارجه ایران نمی تواند؟

فرآوری : یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع : مهر.الف

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین