تبیان، دستیار زندگی
بهترین سن برای بارداری معمولا 25 و 26 سالگی است. در این سن اکثر عوارض بارداری کاهش پیدا می کند و معمولا بارداری به صورت طبیعی ادامه می یابد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهترین سن برای بچه دار شدن


بهترین سن برای بارداری معمولا 25 و 26 سالگی است. در این سن اکثر عوارض بارداری کاهش پیدا می کند و معمولا بارداری به صورت طبیعی ادامه می یابد.


پدر و مادر و فرزند

با افزایش گرانی ها و مشکلات اقتصادی زندگی، ازدواج کردن و بچه دار شدن تبدیل به یکی از سخت ترین تصمیم گیری های زندگی شده است! از طرف دیگر فرصت برای بچه دار شدن همیشگی نیست و هر سالی که می گذرد قدرت باروری زوجین کمتر می شود.

پس اگر آرزوی مادر یا پدر شدن دارید و می خواهید از بهترین زمان برای بچه دار شدن و عوارض بارداری در سنین پایین و بالا اطلاع پیدا کنید، این مقاله را از دست ندهید.

بارداری زیر 18 سالگی ممنوع

تخمک گذاری در دخترخانم ها از سن بلوغ شروع شده و از همان زمان امکان بارداری فراهم می شود. در چند سال اول بعد از بلوغ معمولا تخمک گذاری ها نامرتب بوده و گاهی اوقات یک تا دو سال طول می کشد تا ریتم طبیعی خود را پیدا کند.

بارداری در سنین زیر 18 سال می تواند همراه با خطراتی از جمله کاهش رشد داخل رحمی جنین، افزایش احتمال فشار خون بارداری و پره اکلامپسی باشد. علاوه بر این مادری که در سن کم باردار می شود، مسلما تجربیات کافی برای به آخر رساندن یک بارداری را ندارد. معمولا در کشورهای پیشرفته این نوع بارداری ها بدون برنامه ریزی قبلی رخ می دهد و احتمال سقط در آنها زیاد است، چراکه ممکن است تخمک یا اسپرم کیفیت مناسب برای باروری نداشته باشند.

بهترین سن بارداری

بهترین سن برای بارداری معمولا 25 و 26 سالگی است. در این سن اکثریت عوارض بارداری کاهش پیدا می کند و معمولا بارداری به صورت طبیعی ادامه می یابد. احتمال دیابت، فشارخون و کاهش رشد جنین بسیار کم است و بارداری ها در این سن معمولا بدون خطر هستند در ضمن احتمال ناهنجاری های جنینی که بیشتر به علت سه تایی شدن کروموزوم های 13، 18 و 21 اتفاق می افتد، بسیار کم است.

تمام تخمک های یک خانم در زمان تولد تولید و ذخیره می شوند و تا 50 سالگی هر ماه یکی از آنها آزاد شده و باعث تخمک گذاری و عادت ماهانه می شود. حال هر قدر سن باروری پایین تر باشد (البته نه زیر 18 سال) به خصوص در 25 تا 26 سالگی کیفیت تخمک هایی که بارور می شوند بسیار بهتر است و معمولا دوران بارداری راحت تر و بدون مشکل می گذرد.

به تمام خانم ها توصیه می شود شش ماه قبل از بارداری به پزشک زنان مراجعه کنند و تمام آزمایش های روتین و مورد نیاز را انجام دهند

چطور در سن بالا، بارداری طبیعی داشته باشید

باردار شدن در سنین بالا این احتمال را دارد که دیابت یا فشار خون حاصل از بارداری، پس از زایمان برای مادر باقی بماند، یا اینکه ممکن است اختلالات مربوط به وریدها باعث لخته شدن خون و ترومبوزهای وریدی شود. البته این احتمال در افراد چاق و کم تحرک بیشتر است. حتی احتمال آمبولی ریه نیز وجود دارد.

با این حال اگر مادر از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشد، رژیم غذایی مناسبی داشته باشد، به طور مرتب ورزش کند و اضافه وزن نداشته باشد می تواند در سنین بالاتر نیز بارداری سالم و بی خطری داشته باشد. برای مثال یک خانم 40 ساله که از سلامت کامل برخوردار است و مرتب ورزش می کند، نسبت به یک خانم 27 ساله که چاقی مفرط دارد و وزنش بالای 100 کیلوگرم است، بارداری بسیار بهتری را خواهد گذراند. علاوه بر این متاسفانه در فرهنگ ما این تفکر وجود دارد که یک خانم باردار باید 20 تا 30 کیلوگرم وزن اضافه کند، در حالی که این موضوع می تواند سلامت بارداری را به خطر بیندازد و باعث دیابت و فشار خون شود. بنابراین نحوه زندگی حتی می تواند سن را تحت تاثیر قرار دهد.

این آزمایش ها را شش ماه قبل از بارداری انجام دهید

به تمام خانم ها توصیه می شود شش ماه قبل از بارداری به پزشک زنان مراجعه کنند و تمام آزمایش های روتین و مورد نیاز را انجام دهند. البته امروزه وزارت بهداشت انجام این آزمایش ها را اجباری کرده است. در این آزمایش ها کم خونی، فعالیت غده تیروئید، گروه خونی، هپاتیت، ایدز، سیفلیس، عملکرد کلیه و... بررسی می شوند. همچنین واکسن هایی که قبلا تزریق نشده اند مانند واکسن کزاز، سرخجه و ... برای فرد تزریق خواهد شد. سپس از او درخواست می شود حتما سه ماه قبل از بارداری شروع به مصرف مولتی ویتامین ها و اسیدفولیک کند و یک زندگی سالم داشته باشد، یعنی میزان مصرف فست فود، چربی، شیرینی و نشاسته را کاهش داده و از انواع پروتئین ها، حبوبات، سبزیجات، لبنیات کم چرب و یک یا دو بار در هفته ماهی استفاده کند.

همچنین لازم است هر روز ورزش های مناسبی انجام دهد، برای مثال می تواند روزی 45 دقیقه تا یک ساعت پیاده روی تند داشته باشد یا شنا، ایروبیک و هر ورزشی که دوست دارد، انجام دهد تا عضلاتش آمادگی اضافه شدن دو لیتر خون و 15 تا 20 ضربان قلب در دقیقه و کشش و تحمل حداقل 12 کیلو اضافه وزن را حین بارداری داشته باشد.

اگر سیگاری است حتما سیگار را قطع کند و قلیان را کنار بگذارد. در صورت وجود اعتیاد نیز باید حتما مصرف مواد مخدر و محرک را ترک کند تا حین بارداری مشکلی برایش پیش نیاید.

باروری

بعد از 35 سالگی بارداری ها پر خطر است

خانم ها در 30 سالگی یک افت باروری و در 35 سالگی یک افت شدید باروری دارند و بعد از 42 سالگی احتمال بارداری آنها بسیار کم می شود و تقریبا بارداری ها به صورت اتفاقی رخ می دهد. می توان گفت 25 تا 35 سالگی سن مناسب بارداری است، یعنی تا 35 سالگی نیز بارداری ها قابل قبول هستند، اما از 35 سالگی به بعد عوارض بارداری بیشتر بروز می کند و اختلالات و ناهنجاری های کروموزومی بسیار شایع می شود.

اگر در سن 25 سالگی از هر هزار و 500 جنین یک نفر دچار مشکل کروموزومی شود، در 35 سالگی این نسبت یک به 250 می شود، یعنی احتمال ناهنجاری های کروموزومی، ده برابر بیشتر می شود. همچنین این احتمال در 42 سالگی حدودا یک در 42 می شود!

بنابراین با بالا رفتن سن، تخمک ها کیفیت خود را از دست می دهند و احتمال ناهنجاری های جنینی، دیابت و در پی آن مرگ داخل رحمی جنین، عوارض و ناهنجاری های قلبی و مغزی، سقط و کاهش رشد داخل رحمی جنین افزایش می یابد، به خصوص اگر اولین بارداری بعد از 35 سالگی اتفاق بیفتد، احتمال پرکلامسی یا فشار خون بارداری و تصلب شرایین بسیار بیشتر می شود.

افت باروری آقایان بعد از 40 سالگی

آقایان نیز در سنین بالای 40 سالگی دچار افت قدرت باروری می شوند، درست مانند همان اتفاقی که بعد از 30 سالگی برای خانم ها می افتد. بالا رفتن سن آقایان باعث تنگی عروق بدن و کم شدن تعداد اسپرم ها، کند شدن حرکت و غیر طبیعی شدن شکل آنها می شود.

متاسفانه امروزه به دلیل پوشیدن شلوارهای تنگ و قرار گرفتن در محیط های گرم نوعی بیماری به نام واریکوسل یا واریس بیضه در آقایان بسیار شایع شده است. این واریس و بالارفتن حرارت ناحیه بیضه ها می تواند منجر به کاهش تعداد، حرکت و بد شکل شدن اسپرم ها و در نهایت نازایی شود.

20 تا 30 سالگی بهترین سن باروری آقایان

بهترین سن باروری برای آقایان بین 20 تا 30 سالگی است. با این حال آقایان هیچ محدودیت سنی از لحاظ بچه دار شدن ندارند. در سنین بالا تا حدودی قدرت باروری کمتر می شود، اما معمولا تا آخر عمر اسپرم وجود دارد. در مورد اینکه باروری آقایان در سنین بالا می تواند روی سلامت جنین تاثیر بگذارد یا خیر، هنوز هیچ مطالعه اثبات شده ای نداریم.

اما در کل آقایان باید سعی کنند همیشه تغذیه سالم داشته باشند، به خصوص از مواد حاوی آنتی اکسیدان مثل ویتامین ث استفاده کنند، مانند گوجه فرنگی، مرکبات و... . این مواد باعث می شود قدرت باروری افزایش پیدا کند.

ما معمولا در صورتی قدرت باروری آقایان را بررسی می کنیم که بیمار نازایی داشته باشد. در هر حال یکی از علت های نازایی می تواند کاهش میزان هورمون های مردانه در سنین بالا باشد.

بخش سلامت تبیان


منبع: مجله سیب سبز

مطالب مرتبط:

بهترین سن بارداری

مادر شدن بعد از 40 سالگی

6 نکته درباره بارداری بعد از 35 سالگی

 تخمک گذاری؛ زمان باروری در زنان

فاصله دو بارداری چقدر باشد؟

آزمایش های معمول در بارداری

بارداری در سنین پایین بهتر است

بهترین فاصله بین دو بارداری

حفظ قدرت باروری

تمامی ناباروری‌ها قابل درمانند

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.