سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
کسانی که سال 2006 و همزمان با برگزاری جام جهانی کنار تیم ملی در آلمان بودند خوب به خاطر دارند که جایگاه متزلزل برانکو ایوانکوویچ چگونه بلای جان تیم ملی شده بود
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کی‌روش و "پدر فوتبال ایران"


کسانی که سال 2006 و همزمان با برگزاری جام جهانی کنار تیم ملی در آلمان بودند خوب به خاطر دارند که جایگاه متزلزل برانکو ایوانکوویچ چگونه بلای جان تیم ملی شده بود.


تیم ملی ایران

کسانی که سال 2006 و همزمان با برگزاری جام جهانی کنار تیم ملی در آلمان بودند خوب به خاطر دارند که جایگاه متزلزل برانکو ایوانکوویچ چگونه بلای جان تیم ملی شده بود. بازیکنان تقریبا آماتور تیم ملی چون می‌دانستند که بعد از پایان رقابت‌ها برانکو دیگر قراردادی با فدراسیون فوتبال ندارد، انواع و اقسام نافرمانی‌ها از دستورات او را انجام می‌دانند و برانکو هم چاره‌ای با کنار آمدن با این موضوع نداشت. البته این رفتار بچه‌گانه بین همه بازیکنان تیم ملی مشاهده نمی‌شد اما بودند، یکی دو بازیکنی که هر کاری خواستند کردند. یکی از دستیاران ارشد برانکو در آن زمان یک ماه بعد از پایان جام جهانی، خاطرات تلخی را در جمع تعدادی از خبرنگاران مطرح کرد که یادآوری‌اش بعد از گذشت 8 سال هم هنوز تلخ است.

او از فحاشی‌های یکی از بازیکنان بزرگ و البته همیشه عصبی فوتبال ایران به برانکو در راهروهای هتل تیم ملی در فریدریش هافن به عنوان یکی از تلخترین اتفاقات اردوی تیم ملی حرف می‌زد و نقل می‌کرد که برانکو مجبور بود تنها نظاره‌گر این رفتار این بازیکن پرحاشیه باشد چون به خاطر به اتمام رسیدن قراردادش با فدراسیون بعد از جام جهانی عملا قدرتی در بین بازیکنان نداشت. شاید نقل همین یک تجربه کافی باشد تا فدراسیون فوتبال کنونی به فکر راه حلی باشد که تا پیش از شروع اردوهای جدی تیم ملی برای حضور در جام جهانی یا قرارداد کارلوس کی‌روش را تمدید کند یا اینکه سرمربی جدیدی را تا آن موقع به عنوان آلترناتیو سرمربی نامدار پرتغالی انتخاب کند چون احتمال دعوت از آن بازیکن پرحاشیه وجود دارد و بعید نیست آن اتفاقات توسط او یا بازیکن دیگری تکرار شود؛ اتفاقی که می‌تواند رویاهای 75 میلیون ایرانی را برای حضور آبرومند در جام‌جهانی بر باد دهد.

جام‌ملت‌ها دغدغه بعدی فوتبال ایران

هنوز اطلاعی در دست نیست که آیا علی کفاشیان و تیم مدیریتی‌اش با جزییات از اتفاقات اردوی تیم ملی در آلمان با خبر هستند یا خیر و آیا می‌دانند که چرا آن اتفاقات افتاد اما در این چند روز اخیر اظهارنظرهای شخص رییس فدراسیون فوتبال در مواجهه با سوال‌هایی درباره آینده کاری کارلوس کی‌روش نشان می‌دهد که فدراسیون به شدت دنبال مشخص کردن وضعیت نیمکت تیم ملی پس از پایان جام‌جهانی است. درست شش ماه پس از پایان جام جهانی، قرار است در دی سال آینده (ژانویه 2015) رقابت‌های جام ملت‌های آسیا در استرالیا برگزار شود، به همین خاطر فدراسیون عملا وقتی ندارد که بخواهد بعد از پایان جام ‌جهانی برای انتخاب سرمربی از دست بدهد. با توجه به این شرایط بوده که فدراسیون فوتبال مقدمات مذاکره با کی‌روش برای تمدید قرارداد را فراهم کرده و آن طور که سایت فدراسیون فوتبال اعلام کرده دو طرف در جلسه‌ای که برگزار کرده‌اند به "توافق اولیه" هم رسیده‌اند. با این حال جزییات آنچنانی از این جلسه به بیرون درز نکرده و کی‌روش هم که اکنون در سفر برزیل است، حرفی درباره این توافق با رسانه‌ها نزده است. البته پیش از این جلسه و در حالی که علی کفاشیان اعلام کرده بود به کی‌روش پیشنهاد تمدید قراردادش را ارائه کرده، سرمربی پرتغالی تیم ملی در گفت‌وگوی غیر رسمی که با خبرنگار تبیان انجام داد گفت که پیشنهادی به او داده نشده است.

کفاشیان می گوید: بحث ما درباره قرارداد 4 ساله است. برای فدراسیون فوتبال قرارداد 6 ماهه تا پایان جام ملت‌های آسیا فایده‌ای ندارد. من با کی‌روش برای هدایت تیم ملی ایران تا پایان جام جهانی 2018 صحبت کردم.

ترجیح کی‌روش ماندن است

بعد از حرف‌های اخیر علی کفاشیان است که می‌شود مطمئن بود که واقعا فدراسیون فوتبال برای تمدید قرارداد کی‌روش دست به کار شده است. رییس فدراسیون فوتبال قبل از سفرش به سوییس و حضور در کمیته فوتسال فیفا در گفت‌وگویی اظهار کرد که تا 20 روز آینده وضعیت کارلوس کی‌روش برای تمدید قراردادش مشخص خواهد شد. او درباره روند مذاکرات گفته است: "مذاکراتی با کی‌روش داشتم و توافق اولیه میان ما حاصل شد. اختلاف‌هایی درباره مسائل مالی وجود دارد که امیدوارم بتوانیم با هم تفاهم کنیم. ما نیز باید شرایط مالی او را تامین کنیم. وی در واکنش به اینکه چقدر باید این موضوع را قطعی بدانیم گفت: تقریبا قطعی شده است و همان طور که گفتم مقداری اختلاف درباره مسائل مالی وجود دارد.

کی روش و کفاشیان

کفاشیان همچنین در پاسخ به اینکه شما زمانی می‌گفتید باید پس از جام جهانی با سرمربی تیم ملی قرارداد 4 ساله امضا شود و عقد قرارداد تا پایان جام ملت‌ها مطلوب شما نیست و اکنون با کی‌روش برای قرارداد 4 ساله مذاکره کرده‌اید یا تا پایان جام ملت‌های آسیا، گفت: بحث ما درباره قرارداد 4 ساله است. برای فدراسیون فوتبال قرارداد 6 ماهه تا پایان جام ملت‌های آسیا فایده‌ای ندارد. من با کی‌روش برای هدایت تیم ملی ایران تا پایان جام جهانی 2018 صحبت کردم.

 

وی همچنین درباره اینکه کی‌روش پیشنهاداتی از لیگ برتر انگلیس و سایر تیم‌ها دارد و این پیشنهادها را سبک، سنگین می‌کند، اظهار کرد: اتفاقا او پیشنهادهایی دارد و پیشنهادهایش هم بسیار جدی است. حتی بعضا مبالغ بالاتری را به کی‌روش پیشنهاد داده‌اند اما بحث دیگری که وجود دارد این است که او چندین سال در ایران کار کرده و با فضای فوتبال ما و شرایط تیم ایران کاملا آشناست. این یکی از امتیازهایی است که او برای پذیرش سرمربی‌گری تیم ایران پس از جام جهانی 2014 مد نظر دارد و برایش هم مهم است.کفاشیان در واکنش به اینکه کی‌روش چه زمانی پاسخ قطعی می‌دهد تا تکلیف‌تان را برای سرمربی تیم ملی پس از جام جهانی بدانید گفت: پیش‌بینی می‌کنم حداکثر تا 20 روز آینده این موضوع نهایی شود و همه ما تکلیف‌مان را بدانیم. چیزی که برای ما مهم است این است که کی‌روش برای سرمربی‌گری تیم ایران پس از جام جهانی علاقه دارد و باید ببینیم در نهایت او چه تصمیمی می‌گیرد. در حال حاضر تنها می‌توانم بگویم کی‌روش تقریبا موافق است.

به هر حال اگر فدراسیون فوتبال فارغ از نتیجه‌ای که تیم ملی در برزیل کسب می‌کند، موفق به حفظ کی‌روش شود قدم بزرگی در راه پیشرفت فوتبال ایران گذاشته چرا که ثبات کار آن هم برای یک مربی خارجی مهمترین اصل در کسب موفقیت‌های تازه است و این برای فوتبال ایران که بزرگترین نقطه ضعفش نتیجه‌گرا بودن صرف است، می‌تواند بهترین خبر باشد.

پیشنهادهای کی‌روش

البته طبیعی است که کارلوس کی‌روش به دلیل پیشینه‌ای که دارد و همچنین کارنامه خوبش در فوتبال ایران مشتریان زیادی داشته باشد. در همین چند ماه اخیر رسانه‌های مهمی در دنیا از پیشنهاد تیم‌هایی نظیر فولام، تاتنهام، آفریقای جنوبی و ... به کی‌روش خبر داده‌اند. همچنین دیلی‌میرر- یکی از مهمترین رسانه‌های انگایس، چندی پیش در گزارشی مدعی شد که کی‌روش یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های منچستریونایتد برای دستیاری دیوید مویس برای فصل بعد است. به هر حال اگر فدراسیون فوتبال فارغ از نتیجه‌ای که تیم ملی در برزیل کسب می‌کند، موفق به حفظ کی‌روش شود قدم بزرگی در راه پیشرفت فوتبال ایران گذاشته چرا که ثبات کار آن هم برای یک مربی خارجی مهمترین اصل در کسب موفقیت‌های تازه است و این برای فوتبال ایران که بزرگترین نقطه ضعفش نتیجه‌گرا بودن صرف است، می‌تواند بهترین خبر باشد. شاید اگر او بماند و موفق شد تیم ملی را در جام‌ملت‌های آسیا به موفقیت برساند و تیم ملی با او در برزیل هم نمایشی آبرومند ارائه بدهد، خیلی‌ها در آینده به این مرد پرتغالی لقب "پدر فوتبال مدرن ایران" بدهند.

فاتح حسینی

بخش ورزشی تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین