سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
به لحاظ شرعی هر چیزی که قبلاَ‌ً پاک بوده، تا یقین به نجاست آن نداشته باشیم ، پاک است و نباید آن را نجس دانست؛ و اگر آن را نجس بدانیم در واقع با شرع مقدس به مخالفت برخاسته ایم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کجاها نجس است کجاها پاک؟!!

نجس

به لحاظ شرعی هر چیزی که قبلاَ‌ً پاک بوده، تا یقین به نجاست آن نداشته باشیم ، پاک است و نباید آن را نجس دانست؛ و اگر آن را نجس بدانیم در واقع با شرع مقدس به مخالفت برخاسته ایم.


مطهرات جمع مطهر به معنای پاک کننده می‌باشد و از ریشه طهر و طهارت گرفته شده است. طهارت در لغت یعنی نظافت، پاکی، تمیزی؛ و در اصطلاح یکی از احکام وضعی شرعی به شمار می‌رود که بر تمام اشیاء به جز اشیای ناپاک حمل می‌شود. طبیعی است یک چیز به شرطی می‌تواند پاک کننده باشد که خود پاک باشد.

ده چیز، با شرایط خاصی که هر یک دارد، نجاست را پاك مى كند .

1.آب 2.زمین 3.آفتاب 4.استحاله 5.انتقال 6.اسلام 7.تبعیّت 8.برطرف شدن عین نجاست 9.استبراءِ حیوان جاستخوار

10.انقلاب

نجاسات: بعضى چیزها هست كه نباید اثرى از آن‌ها در بدن و لباس نمازگزار باشد و چنانچه كسى به آن‌ها آلوده باشد، باید قبل از نماز آن‌ها را پاك كند. این چیزها همان ناپاكى ها (نجاسات) هستند

نجاسات عبارتند از: 1.ادرار و مدفوع انسان و حیوانات حرام گوشتى كه خون جهنده دارند. (پرندگان حرام گوشت اختلافی است.) 2.منى، خون و مردار انسان و حیوانات داراى خون جهنده؛ (گرچه حلال گوشت باشند.) 3.سگ و خوك كه در خشكى زندگى مى كنند. 4.هر چیز مست كننده روان، مانند شراب؛ 5.عرق شتر نجاستخوار؛ (نجاست آن اختلافی است.) 6.كافر.

 

سوال: مدتی است که فکر می کنم همه جا نجس شده است، صریح بفرمائید کجاها نجس است و چه وقت پاک می شود تکلیف من چیست؟

وسوسه از دسیسه ها و دام های شیطان است‌؛ و نباید به آن اعتنایی نمایید و توصیه می کنیم برای رهایی از آن و برطرف شدن این گونه حالت ها ، در مسیر تربیت نفس خود ، از طریق خود سازی و تهذیب نفس اقدام کنید؛ و با اهتمام به انجام واجبات، تلاوت قرآن و نماز اول وقت و پرهیز از محرمات، وسوسه ها را از نفس خود برطرف نمایید و بدانید که شما می توانید از این بیماری نجات پیدا کنید و شفای شما هم از این بیماری در دستان خود شما است نه شخص دیگر شما نباید نا امید شوید و باید با اراده پولادین به مبارزه با شیطان برخیزید و راه مبارزه هم بی اعتنایی به خواسته و درخواست های وسواسی است.

البته لازم به ذکر است که درمان بیماری وسواس نیازمند زمان است و باید به آرامی و تدریجی صورت پذیرد، پس به خودتان تلقین کنید که وسوسه یک نوع کار شیطانی است و باید هر چه زودتر دست از آن بردارم و به خدا توکل کنید و از او استعانت بجویید تا هر چه سریعتر بر این مشکل پیروز شوید.

نکاتی در مورد پاکی و نجاست:

1- به لحاظ شرعی هر چیزی که قبلاَ‌ً پاک بوده، تا یقین به نجاست آن نداشته باشیم ، پاک است و نباید آن را نجس دانست؛ و اگر آن را نجس بدانیم در واقع با شرع مقدس به مخالفت برخاسته ایم. (حضرت آیة الله فاضل لنکرانی ره ، جامع المسائل ، ج1 ، س 106 ، ص44)

2- اصولاً هر چیزی که نمی دانیم نجس است یا خیر، پاک است؛ زیرا اصل در اشیاء بر پاکی است و نجس بودن دلیل می خواهد این از یک سو و از سوی دیگر انسان وسواسی در شرع اسلام یک تکلیف ویژه ای دارد او اگر به نجاست چیزی یقین پیدا کند نباید به یقین خود اعتنایی داشته باشد لذا درباره ‌چیزهایی که به آنها دست زده اید یا در جاهایی که عبور یا کار می کنید، در مورد همه اینها حکم به طهارت جاری کنید و لازم هم نیست که آنها را آب بکشید و شست و شو نمائید.

3 - رساله عملیه مرجع تقلید خود را دقیقاً مطالعه کنید به خصوص بخش ها ی مربوط به طهارت و نجاست؛ و خود را ملزم کنید که برای آب کشیدن بدن، لباس و یا چیزهای دیگر، به همان کیفیتی که در رساله آمده عمل نمائید و از زیاده روی بپرهیزید و به شک و وسوسه های شیطانی بعد از آن اعتنا نکنید.

در پایان به برخی از احادیث که برای درمان وسواس وارد شده است، اشاره ای خواهیم داشت:

حضرت علی (علیه السلام): روزه گرفتن در سه روز از هر ماه – پنجشنبه اول و آخر ماه و چهارشنبه وسط آن و روزه ماه شعبان – وسواس سینه و پریشانی های دل را از بین می برد.

باز از آن حضرت است که: یاد ما اهل بیت شفابخش هر ناخوشی و بیماری و وسوسه تردیدآور است.

حضرت امام صادق (علیه السلام): در پاسخ به سۆال از وسوسه گر چه زیاد باشد فرمودند: اشکال ندارد؛ بگو لااله الا الله.

نتیجه این که گره این مشکل تنها به دست خودتان حل می شود با اراده و ایمان قوی و با توکل به خدا سعی کنید این وسوسه های شیطانی را از خودتان دور کنید ببینید آیا بقیه افرادی که دور و بر شما هستند مسلمان هستند یا خیر اگر مسلمانند شما هم یکی از آنهایی، پس مثل آنها باشید و مثل آنها زندگی کنید و زندگی را برای خود و اطرافیان و دیگران تلخ نکنید.

 

سوال: چه شرایطی باید باشد تا آب چیز نجس را پاك نماید؟

1. آب باید مطلق باشد، پس آب مضاف مانند گلاب و..، چیز نجس را پاك نمی‌كند.

2. آب باید پاك باشد.

3. آنكه وقتی چیز نجس را می‌شوند آب مضاف نشود و بو یا رنگ یا مزه‌ی نجاست هم نگیرد.

4. آنكه بعد از آب كشیدن چیز نجس، عین نجاست در آن نباشد. (ر.ک توضیح المسائل امام خمینی(ره), م149)

 

سوال: اگر جای نجس را فقط با چیزی پاك كنند (به طریقه‌ی غیر شرعی) ولی نجاستی دیگر دیده نشود، آن مكان چه حكمی دارد؟ آیا نجاست را همچنان انتقال می‌دهد؟

در فرض سئوال، مكان مذكور نجس است و در صورت ملاقات با رطوبت موجب نجاست می‌گردد. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, ج1, م170, ص118 و م125, ص96)

 

سوال: وسائل آرایشگاه كه به خون آلوده می‌شوند و ما نمی‌دانیم كه آیا آنها را بعداً به طریقه‌ی شرعی شستشو می‌دهند یا نه حكم آنها چیست؟

پس از نجاست تا یقین به پاك شدن به طریق شرعی نداشته باشید، محكوم به نجاست است. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, ج1, م127,ص97)

 

سوال: می‌گویند در موقع شستن لباس‌هایی كه نجس شده، نباید دعا یا صلوات ذكر كرد، نظر فقها در این ارتباط چیست؟ آیا فقط سه بار آب كشیدن و فشار دادن آن پس از رفع نجاست كافی است؟

بلی ـ سه بار آب كشیدن و فشار دادن، كافی است و ذكر دعا و صلوات در هر حال مستحب است و در موقع شستن لباس نجس هم مانعی ندارد. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع, ج1, م96, ص114)

 

سوال: اگر در حالی كه از حمام خارج می‌شویم قطره‌هایی آب از سقف رویمان چكّه كند چه حكمی دارد؟

اگر یقین به نجاست سقف حمام نداشته باشید، محكوم به طهارت است. (ر.ک اجوبه الاستفتائات مقام معظم رهبری, ج1, ص31, س90).

 

فرآوری: آمنه اسفندیاری 

بخش احکام اسلامی تبیان


منابع:

سایت اسلام کوئیست

سایت اندیشه قم

دانشنامه اسلامی

پژوهشکده باقرالعلوم

 

مطالب مرتبط:

وضو با ناخن مصنوعی

چند مسئله در باب غسل و وضو

حکم کاشت ناخن

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین