وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
گرچه آغاز سال، زمان آشتی ما است، اما بهتر است با مزاحمان سلامتی‌مان قهر کنیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

20 پیمان تغذیه‌ای در آغاز بهار


گرچه آغاز سال، زمان آشتی ما است، اما بهتر است با مزاحمان سلامتی‌مان قهر کنیم.

بهار

 

 

خیلی‌ها رسم دارند در آغاز سال نو با خود عهد و پیمان‌هایی برای طول سال می‌بندند. چه بهتر که برای شیوه تغذیه‌مان نیز در شروع سال، عهدهایی ببندیم. پیشنهاد ما این بیست عادت خوب غذایی است.

 

 

1- روز را با میوه شروع کنیم

صبحانه وعده مناسبی برای گنجاندن یک یا دو میوه در کنار نان و پنیر است تا نیاز ما به بخشی از ویتامین‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها و فیبر تأمین شود.

 

2- بگذاریم چای‌مان اندکی خنک شود

چای داغ هم برای حنجره خوب نیست و هم سبب می‌شود ما قند زیادی با هر فنجان یا استکان یا لیوان چای بخوریم.

اگر شب عید سبزی‌پلو با ماهی دارید نوش‌جان‌تان، ولی ماهی را نباید سالی یکبار خورد باید هفته‌ای یک تا دو بار در برنامه غذایی‌مان بگنجانیم

3- قندهای‌مان را ریز کنیم

حبه‌های قند امروزی که به صورت آماده و قالبی خریداری می‌کنیم، قابلیت آن را دارند که به چهار حبه کوچک‌تر تقسیم شوند تا تعداد قندی که در طول روز می‌خوریم کاهش یابد. بعضی‌ها در طول روز ناخودآگاه 10 فنجان چای می‌خورند و بی‌توجه به آن، تعداد قند دریافتی‌شان به رقم سرسام‌آوری می‌رسد.

 

4- با نوشابه‌ها قهر کنیم

گرچه آغاز سال، زمان آشتی ما است، اما بهتر است با مزاحمان سلامتی‌مان قهر کنیم. نوشابه‌های گازدار به دلیل داشتن قند زیاد، ممانعت در جذب کلسیم و وابستگی که ایجاد می‌کنند زیان‌آورند و مزاحم.

آبکش کردن برنج

 

5- برنج‌مان را آبکش نکنیم

آبکش کردن برنج به تصور آنکه نشاسته آن از بین می‌رود اشتباه است، چون بیش از 80 درصد برنج را نشاسته تشکیل می‌دهد و با آبکش کردن چیزی از آن از دست نمی‌رود. در این میان فقط ویتامین‌های برنج هدر می‌رود.

 

 

6- نان سفید استفاده نکنیم

نان‌ها اگر سبوس‌دار باشند هم بهتر ما را سیر می‌کنند و هم اینکه تا حدودی مانع جذب کلسترول می‌شوند. نان‌های سفید قندخون را سریع بالا می‌برند و زمینه ابتلا به بیماری دیابت را مهیا می‌کنند.

 

7- با روغن جامد خداحافظی کنیم

روغن‌های جامد سرشار از اسیدهای چرب اشباع هستند که برای قلب و عروق ما زیان‌بارند. عروق را تنگ می‌کنند و خطر حمله‌های قلبی را افزایش می‌دهند.

در پذیرایی‌ها به مهمانان خود زیاد اصرار به خوردن نکنید. خودتان هم مغلوب و مقهور

و تسلیم میزبان نشوید و به شدت در برابر خوردنی‌های مضر از خودتان دفاع کنید!

8- سیر و پیاز را در برنامه غذایی‌مان بگنجانیم

گرچه سیر و پیاز ممکن است به ظاهر بدبو باشند، اما اتفاقاً خاصیت آن‌ها به خاطر همان ترکیبات گوگردی است که بوی ناخوشایندی دارند. مزمزه کردن کمی چای خشک، یا جویدن چند برگ جعفری می‌تواند از بوی بد دهان ناشی از خوردن سیر و پیاز جلوگیری کند.

 

9- آب زیاد بخوریم

آب مفیدترین نوشیدنی است و یک لیوان آن حتی یک کالری هم ندارد. آب سموم بدن را دفع می‌کند و برای تنظیم سوخت و ساز بدن مفید است.

چیپس

 

10- چیپس نخوریم

چیپس حتی یک فایده تغذیه‌ای هم ندارد که به آن دل‌ خوش کنیم. نشاسته، چربی نامناسب و نمک، ارمغان نامیمون چیپس برای بدن است.

 

11- ماهی بخوریم

اگر شب عید سبزی‌پلو با ماهی دارید نوش‌جان‌تان، ولی ماهی را نباید سالی یک بار خورد باید هفته‌ای یک تا دو بار در برنامه غذایی‌مان بگنجانیم. ماهی‌ها سرشار از پروتئین، چربی‌های مفید، ید و حتی کلسیم به خاطر استخوان‌های ریزی هستند که حین طبخ ذوب می‌شوند.

 

12- با کالباس و سوسیس سرسنگین باشیم

کالباس و سوسیس حاوی مواد افزودنی به ویژه ترکیبات نیترات هستند که در بدن تبدیل به ماده سرطان‌زای نیتروزآمین می‌شوند. سعی کنیم از آن‌ها به ندرت استفاده کنیم.

 

13- هیچ وعده غذایی را حذف نکنیم

با حذف یک وعده غذایی تمایل ما به وعده بعدی بیشتر می‌شود، ضمن این‌که با خوردن هله‌هوله‌ها، جای وعده نخورده را با مواد غیرمفید پر می‌کنیم.

آبکش کردن برنج به تصور آنکه نشاسته آن از بین می‌رود اشتباه است، چون بیش

از 80 درصد برنج را نشاسته تشکیل می‌دهد و با آبکش کردن چیزی از آن از دست نمی‌رود. در این میان فقط ویتامین‌های برنج هدر می‌رود

14- غذایمان را خوب بجویم

جویدن غذا سبب می‌شود که هم از مزه غذا لذت بیشتری ببریم و هم با غذایی کمتر احساس سیری بیشتری داشته باشیم و هم اینکه لثه‌ها و دندان‌هایمان سالم‌تر باشند.

 

15- نمکدان‌ها را در ویترین بگذاریم

نمک به خاطر بالا بردن فشارخون و افزایش احتمال ایجاد بیماری‌های مزمن باید تا حد ممکن محدود شود. می‌توانیم عادت کنیم که به خیار نمک نزنیم و غذای سفره را کم‌نمک بخوریم. استفاده از آب‌لیمو و چاشنی‌های مفید دیگر در این زمینه به ما کمک می‌کند.

ماست

 

16- از ماست کم‌چرب غافل نشویم

ماست می‌تواند علاوه بر تأمین کلسیم، پروتئین و برخی ویتامین‌ها، به بهبود شرایط میکروبی معده و روده کمک کند. ماست گاهی از شیر هم برای بدن مفیدتر است.

 

 

17- گوجه‌فرنگی خور باشیم

گوجه‌فرنگی ضمن این‌که خواص بسیاری از میوه‌ها را در خود جا داده، کالری کمی نیز دارد. گنجاندن آن در هر سه وعده غذایی مفید است چون سبب افزایش جذب آهن از غذاهای گیاهی می‌شود.

 

18- دیر شام نخوریم

فاصله بین شام تا هنگام خواب بهتر است نزدیک به دو ساعت باشد. این توصیه نه به خاطر آن است که خیال کنیم ناهار چاق نمی‌کند و شام چاق می‌کند. این توصیه برای آن است که خواب راحت و آسوده‌ای داشته باشیم.

گرچه آغاز سال، زمان آشتی ما است، اما بهتر است با مزاحمان سلامتی‌مان

قهر کنیم. نوشابه‌های گازدار به دلیل داشتن قند زیاد، ممانعت در جذب کلسیم و وابستگی که ایجاد می‌کنند زیان‌آورند و مزاحم

19- زیاد تعارف نکنیم و تعارف نشویم

در پذیرایی‌ها به مهمانان خود زیاد اصرار به خوردن نکنید. خودتان هم مغلوب و مقهور و تسلیم میزبان نشوید و به شدت در برابر خوردنی‌های مضر از خودتان دفاع کنید!

 

20- شیرینی‌های کوچک بخریم

هرچه شیرینی‌ها کوچک‌تر باشند طبیعتاً ضرر آن‌ها نیز کمتر است. اصولاً شیرینی‌های بزرگ در پذیرایی نوروزی نباید جایگاهی داشته باشند.

 

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: دنیای تغذیه - دکتر سید مسعود کیمیاگر

 

مطالب مرتبط:

قبل از این که به جاده بزنید تغذیه‌ی مناسبی داشته باشید

پذیرایی سالم از مهمانان در ایام نوروز

9 نکته‌ی رژیمی ویژه‌ی بیماران در نوروز

عید: کامتان را به اندازه شیرین کنید

تغذیه بهاری داشته باشید

تغذیه در ایام نوروز نوروز و عوارض سلامتی بعد از آن

رفتارهای نادرست غذایی در نوروز

کنترل وزن در تعطیلات نوروز

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین