سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
اینک با ظهور فراگیر فضای مجازی، رویکرد شهرسازی و مدیریت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه از نگاه تک ‌فضایی به نگاه دوفضایی (بهره‌ گیری ترکیبی از ظرفیت‌ های فضای فیزیکی و فضای مجازی) انتقال پیدا کرده است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مکان جدید پایتخت مشخص شد


اینک با ظهور فراگیر فضای مجازی، رویکرد شهرسازی و مدیریت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه از نگاه تک ‌فضایی به نگاه دوفضایی (بهره‌ گیری ترکیبی از ظرفیت‌ های فضای فیزیکی و فضای مجازی) انتقال پیدا کرده است.


اینترنت شهری

امروزه و با پیشرفت روزافزون علم ارتباطات دولت الکترونیک یا دولت دیجیتالی روی کار آمده است.  دولت الکترونیک یا دولت دیجیتالی به استفاده دولت از فناوری اطلاعات برای جابجایی اطلاعات بین مردم، سازمان ‌ها، بازار و ارکان دیگر دولتی گفته می ‌شود. دولت الکترونیک ممکن است توسط قوه مقننه، قوه قضائیه یا قوه مجریه به کار برده شود تا بهره وری داخلی را بهبود بخشد، خدمات عمومی را ارائه دهد یا روندهای دولتی مردم گرا را برای مردم فراهم کند.

اینک با ظهور فراگیر فضای مجازی، رویکرد شهرسازی و مدیریت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه از نگاه تک ‌فضایی (فیزیکی – مکان ‌محور و حضوری) به نگاه دوفضایی (بهره‌ گیری ترکیبی از ظرفیت‌ های فضای فیزیکی و فضای مجازی) انتقال پیدا کرده است. بدون توجه به این انتقال، سیاست ‌گذاری ‌ها و مدیریت‌ های تک ‌فضایی دچار مشکل و بحران ‌های بزرگ می ‌شوند.

اساسا امروزه محور پیشرفت و توسعه و رقابت جهان پیشرفته، توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و زیرساخت ‌ها و برنامه ‌های مرتبط با آن است. بر مبنای رویکرد دوفضایی، شهرهای جدید از ابتدا با توجه به قابلیت‌ها، ظرفیت ‌ها و امکان نهاد سازی به دو صورت 1) فیزیکی و 2) مجازی طراحی می ‌شوند.

مطالعات دانشگاه تهران به ‌منظور طراحی شهر مجازی تهران و به تعبیر پارادایمی دو فضایی ‌سازی شهر تهران، نشان می ‌دهد که 83 درصد رفتار اداری شهر امکان جایگزینی از طریق خدمات الکترونیک و هوشمند‌سازی شهر تهران را دارد. با این اقدام نزدیک به 40 درصد سفرهای داخلی شهر که با هدف دریافت خدمات صورت می ‌گیرد، کاهش پیدا می ‌کند و شهری به مراتب عادلانه ‌تر، راحت ‌تر و سالم ‌تر در مقایسه با شهر صرفا فیزیکی، خواهیم داشت

بر این مبنا در مدل شهرسازی جدید از همان آغاز، شهر منهای فضاهای اداری، بانک ‌های بزرگ و ساختمان‌ های بزرگ فیزیکی طراحی می‌شود. در واقع، در مدل شهر‌سازی جدید، ساختمان به‌ عنوان اقامتگاه انسان و نهادهای ضروری مثل بیمارستان ‌ها، آتش ‌نشانی، فضاهای مرتبط با اجتماعات مردم و ساختمان ‌های اداری در حد ادارات کوچک که پایانه بعضی از خدمات را دنبال می ‌کند، ساخته می ‌شود. در این نگاه شهر آرام و بدون تخریب و منهای ادارات فیزیکی، بلکه با ادارات الکترونیک و هوشمند طراحی و ساخته می‌ شوند.

مطالعات دانشگاه تهران به ‌منظور طراحی شهر مجازی تهران و به تعبیر پارادایمی دو فضایی ‌سازی شهر تهران، نشان می ‌دهد که 83 درصد رفتار اداری شهر امکان جایگزینی از طریق خدمات الکترونیک و هوشمند‌سازی شهر تهران را دارد. با این اقدام نزدیک به 40 درصد سفرهای داخلی شهر که با هدف دریافت خدمات صورت می ‌گیرد، کاهش پیدا می ‌کند و شهری به مراتب عادلانه ‌تر، راحت ‌تر و سالم ‌تر در مقایسه با شهر صرفا فیزیکی، خواهیم داشت.

تهران

آشنایی با پروژه مطالعات شهر مجازی تهران

از مجموع 1952 مورد خدماتی که برای شهر تهران پیش ‌بینی شده است، 1617 مورد امکان «جایگزینی» توسط خدمات الکترونیک را دارا هستند و 335 مورد امکان «همنشینی» دارند. با مجازی ‌سازی رابطه دولت مرکزی با استان ‌ها و مجازی ‌سازی شهرهای بزرگ و به ‌طور خاص شهر تهران، موضوع انتقال پایتخت با راه‌حل «انتقال پایتخت به فضای مجازی» امکان ‌پذیر است. این اقدام هم موجب نظام ‌مندکردن روندهای اداری و هم موجب کاهش فساد اداری و هم کاهش تخریب محیط ‌زیست می ‌شود. شکل ‌گیری دولت‌ های الکترونیک، شهرهای مجازی و امروزی شهرهای هوشمند اساسی ‌ترین راهبرد برای نجات شهر و کشور از انواع تخریب ‌های مرتبط با انسان، طبیعت و آب و هوا است.

سالانه، حدود 2 میلیون و 289 هزار و 762 تن انواع آلاینده‌ها تنها از منابع متحرک به هوای تهران وارد می ‌شود که از این رقم حدود یک میلیون و 976 هزار تن آلاینده منواکسید کربن، حدود 21 هزار تن آلاینده ذرات معلق، بیش از 105 هزار تن اکسیده‌های ازت و 180 هزار تن هیدروکربن است. این نوع آلاینده‌ ها منشأ انواع بیماری ‌ها است که بسیاری از آنها منجر به مرگ زودرس می ‌شود.

انتقال فیزیک پایتخت به موقعیت جغرافیایی دیگر، راه ‌حل مناسبی برای حل مشکل تخریب محیط ‌زیست، کاهش تردد و تراکم جمعیت نیست و در واقع، انتقال مساله به منطقه و شهر دیگر است. به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین و راهبردی‌ترین راه‌حل‌ها انتقال رفتار و عملکرد پایتخت به فضای مجازی است. اساسا، مسیر هوشمند ‌سازی، الکترونیک کردن کار و تقویت انجام کار بدون طی مسافت، راه‌حلی است که در کشورهای مختلف مثل کره‌ جنوبی، هلند و استرالیا نتایج معطوف به حل مساله داشته است.

با توجه به توسعه دسترسی به روش ‌های مقرون ‌به ‌صرفه در روندهای زندگی به لحاظ صرف زمان، هزینه و انرژی در فضاهای فرافیزیکی، این زمینه فراهم می ‌آید تا معنای عمیق‌تری از به‌کارگیری ظرفیت‌ های مجازی درک و تجربه شود. توجه به این امر ضروری است که فهم درست و کامل از هریک از ظرفیت‌های شهر فیزیکی و بازتولید آن در «ماشین هوشمند» می ‌تواند الگوی مناسبی را برای سیاست‌ گذاری و برنامه‌ ریزی، هم در سطح ملی و هم در سطح استانی و شهری، فراهم آورد

مجازی ‌سازی و هوشمند ‌سازی شهرهای بزرگ نه فقط مشکل تخریب محیط‌ زیست و تخریب سلامتی جسمی انسان ‌ها را حل می ‌کند، بلکه راهبردی عدالت ‌گرایانه است که موجب سلامت رفتاری و روانی و سلامت فکری و آسایش عمومی شهروندان را تامین می ‌کند و معادله چندوجهی تخریب انسان، طبیعت و آب و هوا را به‌طور نسبی حل می ‌کند.

اینترنت شهری

شهر هوشمند (Smart city) چیست؟

با توجه به توسعه دسترسی به روش ‌های مقرون ‌به ‌صرفه در روندهای زندگی به لحاظ صرف زمان، هزینه و انرژی در فضاهای فرافیزیکی، این زمینه فراهم می ‌آید تا معنای عمیق‌تری از به‌کارگیری ظرفیت‌ های مجازی درک و تجربه شود. توجه به این امر ضروری است که فهم درست و کامل از هریک از ظرفیت‌های شهر فیزیکی و بازتولید آن در «ماشین هوشمند» می ‌تواند الگوی مناسبی را برای سیاست‌ گذاری و برنامه‌ ریزی، هم در سطح ملی و هم در سطح استانی و شهری، فراهم آورد.

بدیهی است که در کنار استفاده از «صنعت فراگیر کامپیوتری» و خدمات الکترونیک، اقدامات گسترده و مهم دیگری برای کاهش تولید آلاینده‌ های منجر به آلودگی هوا مثل استفاده از انرژی‌ های تجدید ‌پذیر همچون انرژی ‌های خورشیدی، باد، انرژی گرمایی اقیانوس ‌ها، انرژی امواج آب و ماشین‌های برقی و همچنین جلوگیری از آلودگی ‌های صوتی که در سطح گسترده‌ ای از طریق موتورسیکلت ‌ها و ماشین‌ های حمل‌و‌نقل و کارخانه‌ها صورت می ‌گیرد نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

فرآوری: آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان


منابع : افتانا / ویکیپدیا

مطالب مرتبط:

جالب ترین نقشه سایتهای اینترنتی+عکس 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین