تبیان، دستیار زندگی
به طور کلی، زنان بیش از مردان به لاغر شدن تمایل دارند و روش‌های مختلف لاغری را به کار می‌گیرند، اما برخی مردان هم به دلیل وزن بالا به رژیم گرفتن رو می‌آورند و بی‌توجه به تفاوت‌های سیستم بدنی زنان و مردان، به این رژیم‌ها عمل می‌کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دنیای متفاوت لاغری در مردان و زنان


به طور کلی، زنان بیش از مردان به لاغر شدن تمایل دارند و روش‌های مختلف لاغری را به کار می‌گیرند، اما برخی مردان هم به دلیل وزن بالا به رژیم گرفتن رو می‌آورند و بی‌توجه به تفاوت‌های سیستم بدنی زنان و مردان، به این رژیم‌ها عمل می‌کنند.

چاقی زنانه مردانه

متخصصان و کارشناسان تغذیه بر این باورند به دلیل تفاوت بدن زنان و مردان، رژیم‌های آن‌ها نیز تفاوت زیادی با یکدیگر دارد:

* زنان در مقایسه با مردان، در روند لاغری، سریع‌تر ناامید می‌شوند و رژیم را رها می‌کنند و مردان از روش‌های ساده‌تر و هدفمندتری برای کاهش وزن استفاده می‌کنند.

* مردان معمولاً رژیم‌های توصیه‌شده از سوی متخصص تغذیه را به راحتی می‌پذیرند و چون و چرا نمی‌کنند، ولی زنان جزئیات بیشتری را در خصوص آن جویا می‌شوند و مصرف نکردن برخی مواد را در رژیم روزانه خود به سختی می‌پذیرند و خواستار انعطاف‌پذیری بیشتر در رژیم توصیه‌شده هستند.

به طور کلی، علاوه بر تفاوت کلی رژیم لاغری زنان و مردان، اختلاف‌های دیگری نیز در این میان وجود دارد:

کالری مصرفی

اگر نگاهی به رژیم غذایی زنان و مردان و کالری مصرفی روزانه آن‌ها بیندازید، شاهد تفاوت‌های شگرفی در این میان خواهید بود. به طور متوسط، مردان قد بلندتر از زنان هستند و ماهیچه حجیم‌تری نسبت به زنان دارند. یک خانم نسبتا فعال با وزن حدود 54 کیلوگرم، تقریباً به حدود 2000 کالری انرژی در روز نیاز دارد. در مقابل، مردی با همین سن و سال و فعالیت یکسان با وزن 77 کیلوگرم، روزانه به حدود 2800 کالری انرژی نیاز دارد؛ بنابراین، زنان و مردان طبق نیاز روزانه خود باید غذا مصرف کنند تا به تناسب اندام برسند.

مطالعات نشان می‌دهد 43 درصد مردان حاضر به پذیرفتن اضافه‌وزن خود نیستند

و نه تنها نگران چاقی به ویژه چاقی شکمی نیستند، بلکه به آن افتخار می‌کنند

مواد مغذی مورد نیاز بدن

مسائل بهداشت و سلامت برای زنان و مردان با یکدیگر متفاوت است و از این رو، به طور قطع رژیم غذایی متفاوتی باید داشته باشند تا نیازهای متفاوت بدنشان برآورده شود.

* به عنوان مثال، زنان به دلیل عادت ماهانه در رژیم روزانه بیش از هر چیز به مصرف آهن نیاز دارند و مردان بیشتر باید فیبر مصرف کنند؛ چرا که خطر بروز سرطان‌های روده را در آن‌ها کاهش می‌دهد.

* زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند و از این رو باید مقدار کلسیم بیشتری نسبت به مردان مصرف کنند.

* مردان باید در مصرف پروتئین روزانه دقت زیادی داشته باشند و تنها 15 درصد کالری روزانه آن‌ها باید پروتئین باشد. به عبارتی، از 2800 کالری روزانه مردان، 420 کالری مربوط به پروتئین‌های مصرفی است. پزشکان توصیه می‌کنند زنان با 2000 کالری روزانه، تنها 300 کالری را از پروتئین تامین کنند.

* در این میان، پزشکان تنها مصرف کمتر از 30 درصد چربی را در طول روز توصیه می‌کنند. در مردان، کمتر از 840 کالری باید با چربی فراهم شود که در زنان این مقدار به کمتر از 600 کالری در روز می‌رسد.

مردان، غذا را به عنوان ماده‌ای برای سیر شدن و رهایی از گرسنگی می‌بینند

و از این رو، کاهش وزن برای آن‌ها بسیار راحت‌تر و سریع‌تر اتفاق می‌افتد ولی

زنان از غذا به عنوان راهی برای پاسخ به احساسات خود استفاده می‌کنند

و هنگام خستگی، کسالت یا افسردگی اغلب به خوردن غذا رو می‌آورند

تفاوت در سبک زندگی

* متخصصان معتقدند مردان با کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مواد مغذی و تنظیم عادات غذایی در طول روز، راحت‌تر از زنان وزن کم می‌کنند و سریع‌تر از زنان به اطلاعات خود عمل می‌کنند. به همین دلیل نسبت به زنان سریع‌تر وزن کم می‌کنند و در روند لاغری موفق‌ترند. برای زنان، کاهش وزن بیشتر جنبه احساسی دارد و اهمیت ظاهر و فشار اطرافیان و دوستان، تلاش برای کاهش وزن را پیچیده‌تر می‌کند.

* مردان با تغییر سبک زندگی به راحتی رژیم غذایی را رعایت می‌کنند، ولی زنان به خصوص خانم‌های خانه‌دار به دلیل آشپزی و خرید برای منزل کمتر می‌توانند در مقابل وسوسه خوردن مقاومت کنند. از این رو، دریافت کالری کم در طول روز برای آن‌ها دشوارتر از مردان است.

* زنان همواره نگران اضافه‌وزن هستند و به همین دلیل مدام در اضطراب و استرس مصرف کالری بیشتر به سر می‌برند ولی مردان به راحتی نیاز به کاهش وزن را نمی‌پذیرند و زیر بار کاهش وزن و رژیم غذایی نمی‌روند. مطالعات نشان می‌دهد 43 درصد مردان حاضر به پذیرفتن اضافه‌وزن خود نیستند و نه تنها نگران چاقی به ویژه چاقی شکمی نیستند، بلکه به آن افتخار می‌کنند.

* همچنین 25 درصد مردان اضافه‌وزن خود را به کلی انکار می‌کنند. این در حالی است که طبق آمارها 65 درصد مردان در مقایسه با 56 درصد زنان دچار اضافه‌وزن هستند.

* چاقی در مردان بیشتر در ناحیه شکم ایجاد می‌شود و آن‌ها را در معرض ابتلا به مقاومت انسولینی، دیابت نوع 2 و بیماری‌های قلبی قرار می‌دهد.

در روند چاقی مردان، چربی‌های اضافی در ناحیه میانی بدن یا شکم تجمع می‌یابد

که به آن چاقی سیبی شکل می‌گویند، ولی زنان بیشتر مستعد چاقی ناحیه کمر

و پهلوها هستند و چاقی گلابی شکل را ایجاد می‌کنند

تفاوت سرعت لاغر شدن در مردان و زنان

* مردان برخلاف زنان برای شروع فرآیند کاهش وزن، نیازی به محدود کردن کالری مصرفی روزانه ندارند؛ مساله‌ای که زنان باید در گام نخست رژیم غذایی به آن توجه کنند.

* از آنجا که رشد جسمانی مردان بیشتر از زنان است، به کالری بیشتری برای حفظ وزن خود نیاز دارند بنابراین حتی با مصرف کالری بیشتر می‌توانند وزن کم کنند.

* مردان معمولاً حجم عضلانی بیشتری نسبت به زنان دارند. سرعت سوخت و ساز یا سوختن چربی‌ها بر حسب میزان حجم عضلات مشخص می‌شود. به طور کلی، هر قدر بافت عضلانی بیشتر باشد، سرعت سوخت و ساز افزایش یافته و کالری بیشتری سوزانده می‌شود. عضله سازی به دلیل ترشح بالای هورمون تستوسترون در مردان، نسبت به زنان راحت‌تر صورت می‌گیرد.

* مردان، غذا را به عنوان ماده‌ای برای سیر شدن و رهایی از گرسنگی می‌بینند و از این رو، کاهش وزن برای آن‌ها بسیار راحت‌تر و سریع‌تر اتفاق می‌افتد ولی زنان از غذا به عنوان راهی برای پاسخ به احساسات خود استفاده می‌کنند و هنگام خستگی، کسالت یا افسردگی اغلب به خوردن غذا رو می‌آورند.

* از سوی دیگر، مردان بیش از زنان به مصرف غذاها و نوشیدنی‌های ناسالم تحت تأثیر دوستانشان رو می‌آورند.

یکی از تفاوت‌های عمده زنان و مردان در رژیم غذایی به علاقه آن‌ها به مواد غذایی مختلف بر می‌گردد. به عبارتی، مردان بیشتر تمایل به مصرف گوشت و مواد پر

وتئینی داشته و این در حالی است که زنان بیشتر به مصرف کربوهیدرات‌ها گرایش نشان می‌دهند

نکات پایانی

یکی از تفاوت‌های عمده زنان و مردان در رژیم غذایی به علاقه آن‌ها به مواد غذایی مختلف بر می‌گردد. به عبارتی، مردان بیشتر تمایل به مصرف گوشت و مواد پروتئینی داشته و این در حالی است که زنان بیشتر به مصرف کربوهیدرات‌ها گرایش نشان می‌دهند.

از طرفی، مردان اغلب اطلاعات خاصی درباره مواد غذایی ندارند و بیشتر از مواد غذایی سالم استفاده می‌کنند و از این رو، سریع‌تر به نتیجه مطلوب می‌رسند. البته گاهی شیوه‌ها و ترفندهای لاغری در هر دو جنس به طور یکسان عمل می‌کند.

ورزش و فعالیت بدنی علاوه بر این که باعث تولید ماهیچه بیشتر می‌شود، کالری بیشتری را می‌سوزاند و از این طریق، استخوان‌ها تقویت می‌شود و به پیشگیری از پوکی استخوان کمک می‌کند.

در روند چاقی مردان، چربی‌های اضافی در ناحیه میانی بدن یا شکم تجمع می‌یابد که به آن چاقی سیبی شکل می‌گویند، ولی زنان بیشتر مستعد چاقی ناحیه کمر و پهلوها هستند و چاقی گلابی شکل را ایجاد می‌کنند.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: جام جم - ندا اظهری

مطالب مرتبط:

خانم‌ها در جمع خودشان چرب‌وچیلی‌تر می‌خورند

خانم‌ها: چگونه بعد از چهل سالگی شکم نیاوریم؟

مردها خودشان را خوش تیپ‌تر از آنچه هستند می‌بینند

خانم غصه نخور چاق می‌شوی

اندر حکایت آقایانی که رژیم می‌گیرند!

مخصوص آقایانی که می‌خواهند خوش تیپ باشند

6 علت اضافه وزن در مردان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.