تبیان، دستیار زندگی
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به مشکلات توزیع سبد کالا و مسئولیت این وزارتخانه برای شناسایی خانواده‌های مشمول گفت: توزیع سبد کالا هیچ ارتباطی با موضوع یارانه نقدی ندارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جزئیات تصمیم های جدید سبد کالایی


وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به مشکلات توزیع سبد کالا و مسئولیت این وزارتخانه برای شناسایی خانواده‌های مشمول گفت: توزیع سبد کالا هیچ ارتباطی با موضوع یارانه نقدی ندارد.

علی ربیعی با اشاره به اینکه ایجاد بانک جامع اطلاعاتی شهروندان در برنامه پنج‌ساله پیش‌بینی شده است، اظهار داشت: یکی از مشکلات توزیع سبد کالا، نبود بانک جامع اطلاعاتی بود که وزارت تعاون از سه ماه پیش کار ایجاد این بانک اطلاعاتی را آغاز کرده است. وزارت تعاون برنامه شناسایی خود را ادامه خواهد داد و سیاست‌های رفاهی دولت همه افراد مشمول را در برخواهد گرفت.

توزیع سبد کالا

سبد کالا هیچ ربطی به یارانه نقدی ندارد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: توزیع سبد کالا هیچ ربطی به یارانه نقدی ندارد و توزیع سبد کالا مبتنی بر سیاست حمایت از امنیت غذایی خانوارهای پایین جامعه است و هیچ ارتباطی با موضوع یارانه‌های نقدی ندارد و آن موضوع مبتنی بر سیاست دیگری است.

وی درباره مشکلات توزیع سبد کالا گفت: در مرحله نخست 9 میلیون و 700 هزار خانوار برای دریافت سبد کالا معرفی شدند و تاکنون یک میلیون و 200 هزار نفر سبد کالا دریافت کرده‌اند و اگر فاصله مشمولان دریافت این سبد حداقل به دو سه میلیون نفر برسد از میزان مراجعه و صف‌های طولانی برای دریافت آن کاسته می‌شود.

وی افزود: کارمندان وابسته به قانون کار و مستمری بگیران تأمین اجتماعی اگر در روزهای آینده این سبد را دریافت کنند و حجم کار سبک شود توزیع سبد کالا میان کارگران نیز آغاز خواهد شد که این از میزان صف‌ها می‌کاهد.

سهم مشمولان دریافت سبد کالا از بین رفتنی نیست

ربیعی یادآور شد: در چند روز آینده تعداد کسانی که سبد کالا را دریافت می‌کنند به پنج شش میلیون نفر می‌رسد و مطالعات برای اجرای ساز و کارهای لازم به منظور کاهش حجم صف‌ها ادامه دارد. سهم مشمولان دریافت سبد کالا از بین رفتنی نیست و این اعتبار در کارت‌ها محفوظ است و هر زمان که برای دریافت آن مراجعه کنند می‌توانند سبد کالا را دریافت کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از قول وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه امروز هیئت دولت گفت: کالا به‌وفور در کشور وجود دارد که نه‌تنها برای این سبد کالا، بلکه برای بیش از یک سال نیاز کشور کالا وجود دارد. توزیع سبد کالا به‌نحو بهتر امکان پذیر بود یعنی اگر از روز نخست به شکل مرحله‌ای توزیع آن آغاز و اعلام می‌شد حتماً میزان صف‌ها کاهش می‌یافت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دولت به هیچ عنوان در اجرای تدبیر رفاهی خود اگر هم قصد تبعیض داشته باشد آن تبعیض به نفع فقرا و طبقات پایین‌تر اجتماعی است و این از سیاست‌های دولت برای حمایت از قشرهای پایین‌تر اجتماعی محسوب می‌شود

ربیعی افزود: به عنوان مثال خانوارهای تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد شبکه‌های منظمی برای این کار دارند که توزیع سبد کالا از طریق این فرآیند ممکن است و مقداری در توزیع سبد کالا وضعیت بهتر می‌شود.  وی همچنین گفت: دولت امروز به آسیب شناسی توزیع سبد کالا پرداخت و باید همه متغیرهای غیرقابل کنترل این موضوع بررسی شود.

به گفته ربیعی، بر اساس مصوبه امروز هیئت دولت، وزارت تعاون مسئولیت یافت که خانوارهای مشمول را به خوبی شناسایی کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اتفاقاتی که در توزیع سبد کالا روی داد ناشی از این بود که مردم به سرعت به صف‌ها پیوستند و همان‌طور که آقای نوبخت گفت این ناشی از مسائل فرهنگی است که مردم به شدت برای دریافت این کالاها مراجعه کردند.

ربیعی ادامه داد: اشکال دیگر این بود که تعداد کارت‌خوان‌ها باید افزایش می‌یافت اما متأسفانه نسبت افراد حاضر در صفوف و تعداد کارت‌خوان‌ها متناسب نبود و باید تعداد آن افزایش می‌یافت.

سبد کالا

وی گفت: همچنین برخی فروشگاه‌هایی که مسئولیت توزیع سبد کالا را به عهده داشتند به عنوان نمونه از 8 کارت‌خوان فقط 2 دستگاه را فعال کرده بودند و بقیه را برای رسیدگی به دیگر مسائل خود اختصاص دادند که با پیگیری‌های انجام شده به زودی 23 هزار پایگاه در نظر گرفته شده کار توزیع سبد کالا را انجام خواهند داد.

دولت هیچ‌گاه محرومان جامعه را فراموش نمی‌کند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دولت به هیچ عنوان در اجرای تدبیر رفاهی خود اگر هم قصد تبعیض داشته باشد آن تبعیض به نفع فقرا و طبقات پایین‌تر اجتماعی است و این از سیاست‌های دولت برای حمایت از قشرهای پایین‌تر اجتماعی محسوب می‌شود.

وی افزود: این دولت هیچ‌گاه محرومان جامعه را نه فقط فراموش نمی‌کند بلکه حکمت و فلسفه آمدنش تلاش برای رشد کشور و رسیدگی به وضع محرومان است.

ربیعی گفت: متأسفانه برخی مباحث به نحوی مطرح می‌شود که گویا جهت‌گیری در دولت وجود دارد در حالی که این‌طور نیست و به ویژه در وزارت کار و رفاه اجتماعی به زودی مطالعات اساسی و گفت‌وگوها درباره نابرابری‌های اجتماعی با حضور رسانه‌ها آغاز می‌شود و در دولت نیز در سطح علنی به این موضوع پرداخته خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان خبر از برنامه‌های دولت برای ایجاد بیمه پایه قوی برای ایرانیان داد و افزود: با اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها می‌توان به افرادی که فاقد دفترچه بیمه درمانی هستند، دفترچه درمانی اعطا کرد.

بخش اقتصاد تبیان


منبع:ایسنا