تبیان، دستیار زندگی
دبیرکل کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت با تشریح مشکلات و موانع عملیاتی شدن سهام عدالت در بورس تاکید کرد: برخی شرکت‌های سرمایه‌گذاری هنوز سهامی عام نشده‌اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا سهام عدالت بورسی نمی شود؟


دبیرکل کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت با تشریح مشکلات و موانع عملیاتی شدن سهام عدالت در بورس تاکید کرد: برخی شرکت‌های سرمایه‌گذاری هنوز سهامی عام نشده‌اند.

هوشنگ عمرانی با اشاره به اینکه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی طبق قانون مصوبه 1384 بازار اوراق بهادار، ملزم به ارائه صورت‌های مالی به سازمان بورس هستند، اظهار داشت: در این میان برخی شرکت‌ها هنوز به سهامی عام تبدیل نشدند که یا تعاونی عام و یا سهامی خاص هستند.

سهام عدالت

وی ادامه داد: متأسفانه برخی مدیران سرمایه‌گذاری رغبتی برای تغییر وضعیت ندارند و خود را از سرمایه‌گذاری خاص به سهامی عام تبدیل نکردند.

عمرانی دبیرکل کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در پاسخ به این سۆال که شرکت سرمایه‌گذاری تا پایان سال پس از تبدیل به سهامی عام وارد بورس خواهند شد یا خیر، گفت: این شرکت‌ها بعید است تا پایان سال به سهامی عام تبدیل شده و وارد بورس شود.

وی با اشاره به اینکه همه شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت باید طبق قانون تجارت به سهامی عام تبدیل شوند، تاکید کرد: خوشبختانه سازمان بورس برای تبدیل این وضعیت‌ها در حال پیگیری است.

دبیرکل کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت با اشاره به اینکه پیش از ثبت صورت جلسه مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری باید به تایید سازمان بورس برسد، گفت: برخی از این شرکت‌ها رغبتی برای تغییر وضعیت ندارند درحالی که طبق قانون ملزم شدند، تا پایان سال این اقدامات انجام پذیرد.

وی ادامه داد: بر اساس قانون، آئین‌نامه‌ها، دستورالعمل و مصوبه شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، هرکدام از نهادها از جمله سازمان خصوصی‌سازی، کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت و استانی دارای وظایف شناخته شده‌اند که باید قانون را تا پایان سال انجام دهند.

دارایی سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری باید توسط هیئت عالی واگذاری قیمت‌گذاری شوند

عمرانی گفت:‌ سازمان بورس مکلف شد تا سقف 45 میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت را شناسایی کرده و پرتفوی سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری را قیمت‌گذاری کند چرا که برخی شرکت‌های موجود در دارایی‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری غیر بورسی هستند.

دبیرکل کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت با اشاره به اینکه پس از قیمت‌گذاری شرکت‌ها توسط هیأت عالی واگذاری و اقدامات پس از آن، سهام عدالت در مراحل پایانی قرار می‌گیرد، گفت: پس از این اقدامات، با اجازه دولت، قیمت سهام هر نفر یک میلیون تومان در نظر گرفته شده و بر مبنای آن شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی افزایش سرمایه خواهند داشت.

دبیرکل کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت با اشاره به طرح جدید سازمان خصوصی‌سازی برای آزادسازی سهام عدالت، گفت: تشکیل صندوقی با یک سری محفوظات پس از تصویب در هیأت دولت به عنوان لایحه‌ای جداگانه تقدیم مجلس خواهد شد

وی ادامه داد: در این مرحله سپرده‌گذاری مرکزی اقدام به وثیقه کردن سهام و ارائه کد معاملاتی به هر مشمول خواهد کرد که پس از آن شرکت‌های سرمایه‌گذاری در مدت زمان 6 ماهه، برگ سهام جدید به مشمولان خواهد داد.

عمرانی تاکید کرد: این اقدامات پس از استقرار دولت مسکوت ماند تا طرح‌های جدیدی به تصویب برسد و به جای شرکت‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌های قابل معامله بورسی تشکیل و سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری به نام صندوق منتقل و به جای ارائه سهام به مردم، واحدهای صندوق قابل معامله ETF داده شود.

وی افزود: طرح دیگری پس از روی کار آمدن دولت مطرح شد که بر مبنای آن تعدادی از شرکت‌های زیرمجموعه فروخته شده و پول آن بابت طلب دولت واریز شود تا کل سهام عدالت در دست مردم آزاد شود.

عمرانی با اشاره به اینکه انجام این اقدامات مستلزم اقدامات قانونی بود، گفت: طبق قانون چگونگی تشکیل شرکت‌های تعاونی، سرمایه‌گذاری استانی و ورود آن به بورس و سازوکار دقیق آن مشخص شده بود؛ مقام معظم رهبری هم الزاماتی را در این خصوص به رئیس جمهور وقت ابلاغ کرده‌اند.

سهام عدالت

وی ادامه داد: بنابراین تغییر سازوکار آزادسازی سهام عدالت مستلزم مجوز از رهبری و مجلس شورای اسلامی است؛ اکنون پیشنهاد فروش سهام و تسویه مطالبات دولت از محل آزادسازی سهام عدالت مسکوت مانده و پیشنهاد تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری سهام ایران ارائه شده است.

عمرانی گفت:‌ در لایحه بودجه سال 93 کل کشور نیز پیشنهاد تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری سهام عدالت پیش‌بینی شد که با توجه به وجود قانون و فعالیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری، حذف شد.

طرح جدید دولت برای آزاد سازی سهام عدالت: تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری سهام عدالت ایران در قالب لایحه جدید

دبیرکل کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت با اشاره به طرح جدید سازمان خصوصی‌سازی برای آزادسازی سهام عدالت، گفت: تشکیل صندوقی با یک سری محفوظات پس از تصویب در هیأت دولت به عنوان لایحه‌ای جداگانه تقدیم مجلس خواهد شد.

وی افزود: در صورت پیشنهاد دولت برای تشکیل صندوق و موافقت مجلس، شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و تعاونی‌ها از بحث سهام عدالت کنار گذاشته شده و طرح جدید عملیاتی خواهد شد.

عمرانی گفت: در غیر این صورت طبق قانون فعلی و آئین‌نامه‌ها باید شرکت‌های سرمایه‌گذاری برای آزادسازی سهام عدالت به ترتیب وارد بورس شود تا بخشی از بدهی پرداخت شده (30 درصد) در فرابورس پس از افزایش سرمایه معاملاتی شود.

عمرانی گفت:‌ سازمان بورس مکلف شد تا سقف 45 میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت را شناسایی کرده و پرتفوی سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری را قیمت‌گذاری کند چرا که برخی شرکت‌های موجود در دارایی‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری غیر بورسی هستند

توقف کامل پرونده سهام عدالت

وی با اشاره به اینکه هم‌‌اکنون طرح گذشته سهام عدالت کاملا مسکوت و متوقف مانده است، گفت: به جریان افتادن دوباره پرونده سهام عدالت مستلزم نهایی شدن آن در هیأت دولت، موافقت با آن و رأی آوردن در مجلس شورای اسلامی خواهد بود.

فعالیت 30 شرکت سرمایه‌گذاری و 352 تعاونی سهام عدالت

عمرانی با بیان اینکه تاکنون 30 شرکت سرمایه‌گذاری در کشور فعالیت می‌کنند، گفت: طبق آخرین آمار 352 شرکت تعاونی سهام عدالت وجود دارند و شرکت سرمایه‌گذاری استان البرز نیز در مراحل مطالعاتی راه‌اندازی می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در صورت ورود سرمایه‌گذاری به بورس و اقدامات مراحل اجرایی آن حداکثر دو ماه برای آزادسازی سهام عدالت فرصت نیاز است.

بخش اقتصاد تبیان


منبع:فارس