تبیان، دستیار زندگی
خانه هنرمندان ایران و مدرسه تبلیغات ایده در نظر دارند تا در اسفند ماه سال جاری نخستین هم اندیشی نشانه شناسی تبلیغات را با حضور استادان و پژوهشگران حوزه های نشانه شناسی، تبلیغات و رسانه برگزار کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هم‌اندیشی نشانه‌شناسی تبلیغات در ایران


خانه هنرمندان ایران و مدرسه تبلیغات ایده در نظر دارند تا در اسفند ماه سال جاری نخستین هم اندیشی نشانه شناسی تبلیغات را با حضور استادان و پژوهشگران حوزه های نشانه شناسی، تبلیغات و رسانه برگزار کنند.

هم‌اندیشی نشانه‌شناسی تبلیغات در ایران

آرش سلطانعلی، مدیر موسسه ایده درباره این برنامه گفت: در جلسه شورای علمی این هم‌اندیشی که هفته گذشته درمعاونت پژوهشی خانه هنرمندان ایران برگزارشد؛ برلزوم توجه به پژوهش‌های بینارشته‌ای و کیفی درحوزه تبلیغات تاکید و بیان شد که نشانه‌شناسی روشی موثر برای تحلیل و معناکاوی در حوزه تبلیغات فارغ ازارزش‌گذاری و ارزیابی درباره کیفیت نمونه‌های تبلیغاتی است.

او افزود: در واقع این هم‌اندیشی فرصتی برای پژوهشگران و دانشجویان برای آشنایی با منظرهای بینا رشته‌ای تحلیل تبلیغات است تا به فهم بهتر گفتمان تبلیغات در جامعه ایرانی کمک شود.

هم‌اندیشی نشانه‌شناسی تبلیغات را معاونت پژوهشی خانه هنرمندان ایران با همکاری مدرسه تبلیغات ایده در روز هفتم اسفندماه سال جاری در محل خانه هنرمندان ایران برگزار خواهند کرد. در این هم‌اندیشی ضمن ارائه مباحثی در خصوص مبانی نظری نشانه‌شناسی و تحلیل گفتمان در تبلیغات، به صورت کاربردی نمونه‌هایی از تبلیغات در ایران با توجه به موضوع و رسانه آن تحلیل خواهد شد.

از جمله دستاوردهای این همایش می‌توان به کتاب مجموعه مقالات «نشانه‌شناسی تبلیغات» اشاره کرد که توسط انتشارات ایده به چاپ می‌رسد، همچنین می‌توان به شناسایی پژوهشگران و محققان این حوزه و معرفی آن‌ها به سازمان‌ها و نهادهای مرتبط جهت انجام پروژه‌های تحقیقاتی و مطالعاتی اشاره کرد.

شورای علمی این هم‌اندیشی شامل استادانی از حوزه‌ زبان‌شناسی چون فرزان سجودی، بابک معین و بهمن نامورمطلق؛ حوزه ارتباطات و مطالعات فرهنگی، عبدا... گیویان و تژا می‌رفخرایی و در حوزه تبلیغات، فرزاد مقدم و شهرام احمدی از مدرسه ایده هستند. دبیری علمی این هم‌اندیشی نیز به عهده دکتر افسانه کامران است.

دربخشی ازاین هم‌اندیشی آگهی‌های تبلیغاتی برای عموم مخاطبان پخش خواهد شد که با حضورسازندگان، سفارش‌دهندگان و استادان حوزه تبلیغات و نشانه‌شناسی تحلیل و بررسی خواهند شد. در بخش جنبی نیز پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌های دانشجویی در دو مقطع کار‌شناسی ارشد و دکتری ارائه خواهند شد.

هم‌اندیشی نشانه‌شناسی تبلیغات را معاونت پژوهشی خانه هنرمندان ایران با همکاری مدرسه تبلیغات ایده در روز هفتم اسفندماه سال جاری در محل خانه هنرمندان ایران برگزار خواهند کرد

سلطانعلی در آخر درباره مخاطبان این همایش گفت: با توجه به اینکه نشانه‌شناسی، علم یا روشی است که حوزه مطالعاتی وسیعی اعم از مردم‌شناسی، زبان‌شناسی، مطالعات فرهنگی، هنر و کلیه رشته‌های ادبی و هنری اعم از موسیقی، نقاشی، نمایش، ادبیات، معماری، جامعه‌شناسی و انسان‌شناسی و... را در برمی‌گیرد، بدیهی است که طیف علاقمندان این مباحث نیز در کشور بسیار گسترده است.

کلیه استادان و دانشجویان این رشته‌ها، منتقدان و روزنامه نگاران اهل فرهنگ و هنر و کلیه کسانی که علاقمند به فهم جهان از طریق خواندن و تحلیل نشانه‌ها باشند به طور عام مخاطبان این همایش‌ هستند.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ارسال چکیده مقالات و چکیده پایان‌نامه‌ها می‌توانند با شماره تلفن 88310463 معاونت پژوهشی خانه هنرمندان ایران یا با آدرس ایمیل research. iranartists@gmail. com تماس بگیرند.

همچنین علاقمندان به شرکت در این همایش می‌توانند با مدرسـه تبلیغـات ایده تماس حاصل نموده و صندلی خود را رزرو کنند.

مدرسـه تبلیغـات ایـده در تـهـــران، خیــابـــان خردمنــد شمــالی، خیــابــان هجــدهــم، شمـــاره 26 واقع شده است.

بخش هنری تبیان


منبع: روابط عمومی آموزشگاه ایده