تبیان، دستیار زندگی
برای ساختن یک زندگی شاد و سعادتمند ،کار زیادی نباسد انجام دهید،کافیست...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : نسرین صفری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زندگی از یک نوع دلپذیر!


بین افراد مختلف در مورد اصولی که زندگی را شیرین تر و مطبوع تر می کند تفاوتهایی وجود دارد  اما با این حال، یکسری اصول کلی موجود است که می توان از آنها به عنوان اصول کلی در خلق یک زندگی سعادتمند و شاد استفاده نمود.


زندگی دلپذیر

هر کس از دریچه ای متفاوت از دیگری به زندگی می نگرد و در باورهای خود نیز برای رسیدن به آرزوها، اهداف و یا فراهم شدن شرایط و موقعیت های مختلفی که زندگی را دلپذیر و شاد می کند اصولی را می پذیرید و مطابق با آنها رفتار می کند.  اگرچه بین افراد مختلف در مورد اصولی که زندگی را شیرین تر و مطبوع تر می کند تفاوتهایی وجود دارد  اما با این حال، یکسری اصول کلی موجود است که می توان از آنها به عنوان اصول کلی در خلق یک زندگی سعادتمند و شاد استفاده نمود.

مهمترین اصول یک زندگی دلپذیر و شاد عبارت است از: 

هدفمند باشید

زندگی بی هدف، یک زندگی بی سروسامان و شلوغی است که به طور سرسام آوری فرد را با انواع مشکلات مواجه می سازد و منجر به استرس و ناراحتی می شود. کسالت، نگرانی و اضطراب، تشویش خاطر و درماندگی ماحصل یک زندگی بی هدف هستند. بر این اساس، شما بایستی برای داشتن یک زندگی شاد و دلپذیر هدفمند باشید. تا آنجایی که می توانید اهداف خود را مشخص کنید و شکل واضحی به آنها بدهید. بهتر است آنها را دسته بندی کرده و بر حسب درجه اهمیت شان  اولویت بندی نمائید. در این راستا فرقی نمی کند که هدف شما چه باشد از اهداف مالی و علمی گرفته تا اهداف مربوط به زندگی روزمره و یا سایر اهداف می تواند هدفی در زندگی شما باشد؛ مهم داشتن هدف است.

ذهن را از افکار منفی پاک‌سازی کنید

افکار منفی  باعث هدر رفتن نیرو و انرژی روانی مثبت می شوند. در حقیقت آنها همچون موانع بزرگی هستند که  نه تنها فرد را در تعیین اهدافی برای خود مستاصل می گردانند بلکه در مسیر رسیدن به اهداف نیز ، سد شده و حرکت را به سکون تبدیل می کنند. این افکار به راحتی می توانند نشاط و شادابی را از زندگی فرد بگیرند و موجب کاهش عزت نفس و باور توانایی های شخصی شوند.

رضایت شغلی خود را بالا ببرید

بیشترین ساعات زندگی هر فردی در جریان شغلی اش می گذرد، بنابراین احساس مثبت داشتن و لذت بردن از این ساعات بسیار با ارزش است. بی گمان در هر شغلی، حتی در شغلی که به آن علاقمند نیستید، چیزهایی وجود دارد که می تواند برای شما جذاب و مفرح باشد. با اندکی تفکر می توانید این جنبه های لذت بخش را بیابید و با توجه خاص، آنها را برای خود پررنگ کنید. بدین طریق خواهید دید که چگونه ایجاد تغییراتی هر چند جزیی، می تواند تاثیرات شگرفی بر احساسات شما داشته باشد. سعی کنید به جای وقت گذراندن و یا ابراز احساس نارضایتی، با فراگیری مهارتهای مناسب به دنبال مواردی باشید که باعث پیشرفت و خشنودی هر چه بیشتر شما در کارتان شود.

شما با هر شرایط ،سن و جنسیتی  می توانید خلاق باشید فقط باید بپذیرید که با خلاقیت می توانید در سامان زندگی تان موفق تر باشید. برای خلاق بودن باید فردی باانگیزه، اهل ریسک، مخاطره پذیر، مصر، پذیرای افکار نو و بدیع، مستقل و با اعتماد به نفس باشید

به سلامت جسم و روح خود توجه کنید

افراط و تفریط نکنید. بسان افرادی نباشید که بیش از حد نگران سلامتی شان هستند و یا جز آن افرادی نباشید که توجه چندانی به آن ندارند و کارهایی انجام می دهند که سلامتی شان را تهدید می کند و یا در صورت بروز مشکلی، بدان توجهی نمی کنند. در هر دو حال داشتن یک زندگی لذت بخش به خطر می افتد. بهتر است آگاهی و اطلاعات خود را برای بالا بردن سلامتی تان افزایش دهید و تا آنجایی که ممکن است آنها را  در زندگی تان پیاده کنید.

ارتباطات خود را گسترش دهید

به دنبال برقراری یک ارتباط سالم و مناسب با دیگران و حفظ روابط خود باشید، چه بسا بسیاری از افراد هستند که می توانند به راحتی روابطی را آغاز کنند اما هرگز نمی توانند آنها را حفظ کرده و پایدارش نمایند. نکات بسیار ریز و دقیقی وجود دارد که باعث تحکیم و سلامت ارتباطات مختلف می شود. مثلا، شنونده خوب و فعالی بودن و به دیگران محبت کردن دو اصل مهم در برقراری ارتباط صحیح است، اگر به مواردی از این قبیل توجه داشته باشید بی تردید خواهید توانست روابط خود را گسترش دهید و در حفظ روابط خود نیز موفق باشید.

خلاقیت فراموش نشود

برای داشتن خلاقیت لازم نیست در شغل خاصی فعالیت کنید و یا تحصیلات ویژه ای داشته باشید، فرقی نمی کند زن باشید یا مرد، سن و سالتان هم مهم نیست. شما با هر شرایط ،سن و جنسیتی  می توانید خلاق باشید فقط باید بپذیرید که با خلاقیت می توانید در سامان زندگی تان موفق تر باشید. برای خلاق بودن باید فردی باانگیزه، اهل ریسک، مخاطره پذیر، مصر، پذیرای افکار نو و بدیع، مستقل و با اعتماد به نفس باشید. در این صورت خواهید توانست با قدرت خلاقیت بسیار خود با مشکلات زندگی مواجه شوید و با شیوه های جالب تری به حل مسائل بپردازید.

زندگی

به سرگرمی‌های و علایق خود توجه کنید

برخی از افراد به بهانه های مختلف سعی می کنند از علائق خود دوری کنند اما برخی دیگر علیرغم مشغله کاری بسیار و مشکلات گسترده، باز توجه ویژه ای به علائق و سرگرمی های خود دارند و با برنامه ریزی خوب و دقیق از برنامه ها و فعالیت های مختلف استفاده می کنند. شما نیز سعی کنید از دسته دوم باشید.

با گذراندن اوقاتی با فعالیت های مورد علاقه و خوشایند، می توانید انرژی لازم  را برای فعالیت های اساسی زندگی تان فراهم آورید و از کسالت روح که به مرور زمان شما را خسته و خسته تر می کند، دوری کنید. قرار نیست سرگرمی هایی را که دیگران به شما پیشنهاد می دهند را بپذیرید بلکه سعی کنید سرگرمی هایی را که متناسب با ویژگی های شخص شماست انتخاب کنید تا نهایت لذت را ببرید. گوش دادن به موسیقی ممکن است برای فردی لذت بخش باشد اما برای فردی دیگر تماشای یک فیلم اکشن و... .

مدیریت داشته باشید

برای فعالیت های خود برنامه ریزی داشته باشید و آنها را مهم بشمارید. با اعمال کنترل بر انجام فعالیت های خود آنها را به طور منظم اجرا کنید و بر نتایج برنامه ها نیز توجه نمائید. با بررسی نتایج خوب و بد می توانید نقاط قوت و ضعف خود را دریابید و در برنامه ریزی بعدی، آنها را لحاظ کنید. می توانید با پیگیری های فعالانه در امور زندگی به موفقیت های بی شماری دست یابید. در واقع شما باید نظاره گری خوب و ارزیابی سخت گیر باشید. این دو، مولفه های اساسی یک مدیریت خوب و موفق است.

به اعضای خانواده‌تان توجه کنید

تک تک اعضای خانواده برای ما مهم هستند، بسیاری از ما نگران درستی و سلامت رابطه ی درون خانوادگی مان هستیم، نگرانی که شاید گاهی اوقات زندگی مان را مغشوش و پر از اضطراب می کند. بهتر است نگرانی را کنار بگذارید و به فکر چاره باشید. برای بودن در کنار یکدیگر وقت بگذارید، سعی کنید آنها را بشناسید و به آنها احترام بگذارید. توصیه می شود  روشهای برقراری ارتباط با همسر و فرزندان را یاد بگیرید و با آرامش خاطر و خونسردی، اصول مهم  را در زندگی تان پیاده کنید. بدین ترتیب نه تنها نگران آینده رابطه هایتان نخواهید بود بلکه یقین دارید که بهترین کارهایی را که می توانستید برای اعضای خانواده تان انجام دهید را اجرا کرده اید.

نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان


مطالب مرتبط:

یک مسافرت لازم برای همه‌ی ما

از هم اکنون فرمانروا شوید

اشتباهات تکراری در زندگی!

هر چی آرزوی خوبه، مال من

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.