تبیان، دستیار زندگی
اولین قدم، پرهیز از سردی‌جات چه به صورت خوردنی و چه به صورت موضعی است و باید در مصرف خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های سرد احتیاط نمود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تدابیر غذایی در فصل زمستان


اولین قدم، پرهیز از سردی‌جات چه به صورت خوردنی و چه به صورت موضعی است و باید در مصرف خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های سرد احتیاط نمود.

زمستان

همان طور که در مطالب قبل گفته شد هر فصلی دارای مزاج است. مزاج فصل زمستان سرد و تر است، بنابراین سردی و تری در این فصل بیشتر می‌شود. به این ترتیب اکثر افراد و به خصوص افراد دارای مزاج سرد و تر باید تدابیر فصل زمستان و مخصوصاً تدابیر غذایی مربوط به آن را رعایت کنند.

موارد پرهیز

اولین قدم، پرهیز از سردی‌جات چه به صورت خوردنی و چه به صورت موضعی است و باید در مصرف خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های سرد احتیاط نمود. همیشه قدم اول برای حفظ سلامت پرهیز است و نه خوردن؛ پرهیز از خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های تولیدکننده خلط بلغم (سرد و تر) شامل آب (مخصوصاً آب سرد و به ویژه آب یخ)، لبنیات (مخصوصاً دوغ و ماست)، آش‌ها و سوپ‌های خیلی لعاب‌دار که محتویات غذایی زیادی ندارند. مسلماً منظور همه انواع آش مثلاً آش حلیم یا شله‌قلم‌کار نمی‌باشد، زیرا این موارد دارای گوشت و بلغور گندم فراوان بوده، غذای کاملی به حساب می‌آیند. مقصود، غذاها و سوپ‌های آبکی دارای سبزیجات و لعاب‌دار (مثل سیرابی شیردان) است. همچنین می‌توان به میوه‌جات ترش و آبکی (مرکبات و هندوانه) و کلاً طعم‌های ترش و بی‌مزه (بدون طعم خاص) و نیز غذاهای مانده و فریز شده (که عمدتاً غذاهای با غلبه سردی و تری مولد بلغم هستند)، سس‌ها مخصوصاً سس سفید و موادی مانند کاهو، خیار و اکثر غذاهای خام و خام‌خواری اشاره نمود.

از چه خوردنی‌ها و نوشیدنی‌هایی استفاده کنیم؟

در کل باید از موادی که رو به گرم هستند استفاده نمود؛ البته باید مزاج را هم در نظر گرفت؛ مثلاً افرادی که دارای حرارت زیادی هستند، حتی در زمستان هم ممکن است نیاز باشد از گرمی‌جات پرهیز کرده و خنکی‌جات مصرف کنند. بهتر است از غذاهای گرم کباب شده، پخته، بو داده یا تفت‌داده شده و تا حدی سرخ‌کرده استفاده شود.

در فصل زمستان، هضم انسان هم قوی‌تر کار می‌کند، چون حرارت از سطح به داخل بدن معطوف بوده و سیستم گوارش گرم و قوی است؛ مثلاً حلیم، کباب‌ها (کباب گوشت‌های قرمز از قبیل چنجه، کباب برگ یا کوبیده خوب و دل مرغ)، آبگوشت همراه با کمی پودر زیره سیاه با چند تکه سیب درختی و یا به مفید است. البته نفخ نخود باید گرفته شده باشد. همچنین استفاده نسبتاً بیشتر از گوشت‌های با طبع گرم‌تر مثلاً گوشت پرندگانی چون کبک، بلدرچین و جوجه مرغ یا گوشت شتر، چاشنی‌های رو به گرم مثل دارچین، زعفران، زیره، آویشن، مرزه، فلفل و کلاً ادویه‌جات و قدری نمک در این فصل توصیه می‌شود. مصرف تخم پرندگان همچون مرغ، بلدرچین، کبوتر و یا نوشیدنی‌های گرم مزاج مثل چای حاوی هل، زنجفیل، چای زعفران و چای دارچین نیز مفید است. پس باید سعی شود از خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های گرم بالفعل (گرما و داغی ظاهری) و بالقوه (مزاج گرم) استفاده شود تا نهایت گرمی مناسب و کافی را به بدن برساند.

در فصل زمستان، هضم انسان هم قوی‌تر کار می‌کند، چون حرارت از سطح به

داخل بدن معطوف بوده و سیستم گوارش گرم و قوی است؛ مثلاً حلیم، کباب‌ها

(کباب گوشت‌های قرمز از قبیل چنجه، کباب برگ یا کوبیده خوب و دل مرغ)،

آبگوشت همراه با کمی پودر زیره سیاه با چند تکه سیب درختی و یا به مفید است

در این فصل بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی، زکام یا خلط ته حلق بیشتر است و کم کردن مواد با مزاج سرد مذکور به مرتفع کردن این مشکلات کمک می‌کند مخصوصاً در شب‌های سرد زمستان باید در مصرف سردیجات بیشتر احتیاط کرد. خلط و ترشحات ته حلق به سیستم تنفسی یا گوارش ریزش کرده و در طولانی مدت به آن آسیب می زند؛ مثلاً منجر به برونشیت، آسم، آلرژی، سرفه‌های مکرر، التهاب یا زخم معده و دوازدهه، نفخ و رفلاکس می‌شوند. مسلماً در این فصل باید فعالیت‌های بدنی و ورزش بیشتر شود و انسان خود را از قرار گرفتن در مقابل باد و سرمای مستقیم مصون بدارد و اقداماتی مثل خونگیری و حجامت را انجام ندهد (مگر در صورت نیاز زیاد با تجویز پزشک)، چون باعث سردتر شدن بدن می‌شوند.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: دنیای تغذیه - دکتر سید مهدی میرغضنفری

مطالب مرتبط:

تغذیه‌ی زمستانی از نگاه طب سنتی

سفارش امام رضا(ع) برای ماه دی

مزاج پاییز و زمستان و تدابیر آن

انرژی زمستان امسال در بشقاب‌های شما

20 نکته مفید تغذیه‌ای در فصل زمستان

مصرف مایعات در زمستان مهم است؟

9 ماده‌ی غذایی برای بهتر گذراندن زمستان

بهترین رژیم غذایی در زمستان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.