تبیان، دستیار زندگی
در این مطلب نمی‌خواهیم که هواپیماهای پیشرفته را به شما معرفی کنیم، بلکه قصد داریم ۱۷ هواپیما را به شما نشان بدهیم که طراحی‌شان بسیار عجیب و غریب بوده است، طوری که گاهی نمی‌توان تصور کرد که بعضی از آنها واقعا قادر به پرواز بوده باشند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عجیب‌ترین هواپیماها در طول تاریخ


در این مطلب نمی‌خواهیم که هواپیماهای پیشرفته را به شما معرفی کنیم، بلکه قصد داریم 10 هواپیما را به شما نشان بدهیم که طراحی‌شان بسیار عجیب و غریب بوده است، طوری که گاهی نمی‌توان تصور کرد که بعضی از آنها واقعا قادر به پرواز بوده باشند و از نظر آئرودینامیک، کارایی داشته باشند.

Aerodyne

عجیب ترین هواپیماها در طول تاریخ

این هواپیما واقعا ظاهر عجیبی دارد، البته مهندسانی که هواپیماهایی مثل این را طراحی می‌کردند، قصد تفریح نداشته‌اند، بعضی از آنها می‌خواستند سنت‌شکنی کنند و راه‌های جدیدی را برای پرواز آزمایش کنند، گاهی هم برای پاسخ به بعضی از نیازها مثل سوختگیری در هوا، پنهان ماندن از رادارها، اشکال متفاوتی به ذهنشان می‌رسید، در هر صورت Aerodyne که توسط الکساندر لیپیش طراحی شده بود، ظاهر عجیبی دارد!

AD-1 ناسا

عجیب ترین هواپیماها در طول تاریخ

این هواپیما به صورت آزمایشی در سال 1979 ساخته شد، بال‌های محکم و مستقیم این هواپیما جلب نظر می‌کنند.

گاهی برای آزمایش عملکرد یک هواپیما، محاسبات ریاضی و تونل باد کافی نیستند و برای آزمایش همه عوامل  متغیرها، کاری که باید انجام شود، ساختن نمونه واقعی است و بدین گونه بود که AD-1 ساخته شد!

Nemuth Parasol

عجیب ترین هواپیماها در طول تاریخ

این هواپیما در سال 1934، توسط دانشجویان دانشگاه میامی ساخته شد، بال این هواپیما مدور بود و به صورت سایبانی در بالای هواپیما بود.

مدل 281 پروتئوس

عجیب ترین هواپیماها در طول تاریخ

این هواپیما را «برت روتان» طراحی کرده بود، بدنه نازک و مدادی و بال‌ها دوگانه آن جلب نظر می‌کنند، این هواپیما نخستین بار در سال‌های پایانی دهه 1990 آزمایش شد. هدف از ساخت آن، صعود به ارتفاعات بالا و استفاده از هواپیما برای رله مخابراتی بود. به خاطر طراحی خاصی که می‌بینید، این هواپیما می‌توانست 18 ساعت در ارتفاع 20 هزار متری باقی بماند.

گرومن X-29

عجیب ترین هواپیماها در طول تاریخ

این هواپیما که در سال 1984 ساخته شد، ثابت کرد که جت‌ها حتی اگر زاویه بال‌هایشان معکوس باشد، باز هم قابل پرواز هستند!

Vought V-173

عجیب ترین هواپیماها در طول تاریخ

در ظاهر مثل یک پنکیک شناو می‌ماند، اما این یک هواپیمای واقعی بود که در طی جنگ جهانی دون ساخته شده بود، هدف از ساخت آن این بود که از باند پرواز کوتاه روی کشتی‌ها قابل پرواز باشد.

هواپیمای سیکورسکی با بال‌های ضربدری

عجیب ترین هواپیماها در طول تاریخ

این هواپیما، هدف جاه‌طلبانه‌ای داشت، ساخت وسیله پروازی که سرعت جت‌ها و توانایی پرواز و فرود عمودی هلیکوپترها را داشته باشد. متأسفانه این پروژه در سال 1988 متوقف شد.

P-791 لاکهید مارتین

عجیب ترین هواپیماها در طول تاریخ

هدف از ساخت این هواپیما، ساخت وسیله پروازی بودی که سرعت جت‌ها و ویژگی شناوری یک بالون را داشته باشد.

گفته می‌شود که این هواپیما می‌توانست سه هفته در ارتفاع شش هزار متری باقی بماند.

شوالیه سفید دو

عجیب ترین هواپیماها در طول تاریخ

این هواپیما به این منظور ساخته شده بود که بتواند یک فضاپیما را بین دو قسمت خود حمل کند و به ارتفاع زیرمداری ببرد.

در سال 2008، این هواپیما برای نخستین بار آزمایش شد و توانست به ارتفاع 21 هزار متری برود. خلبان در قسمت راست، مستقر می‌شد و هواپیما را کنترل می‌کرد.

شرکت «ویرجین گلکتیک» در در نظر دارد روی همین هواپیما کار کند تا فضاپیماها را به ارتفاع 15 کیلومتری برساند، در ادامه کار فضاپیما جدا شود و 110 کیلومتر صعود کند.

ماهی آبنوس حامله یا  Pregnant Guppy

عجیب ترین هواپیماها در طول تاریخ

گاهی برای حمل محموله‌های بزرگ چاره جز ساختن هواپیماهایی با این شکل بدنه عجیب نیست، اساسا طراحی این هواپیما، هواپیما بویینگ 377 بود، اما به این شکل متفاوت ساخته شده بود تا بتواند قطعات لازم برای مأموریت سفر به ماه آپولو را حمل کند!

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع: یک پزشک