تبیان، دستیار زندگی
عصاره گیاه شمعدانی Pelargonium sidoidesویروس نوع یک نقص ایمنی انسان (HIV-1) را غیرفعال می سازد و مانع تهاجم ویروس به سلول ها می گردد. محققان گزارش نموده اند که این عصاره گیاهی پتانسیل کلاس جدید ازعوامل ضد-ویروس نقص ایمنی انسان برای درمان ایدز (AIDS) را د
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کشف یک داروی جدید برای ایدز

عصاره شمعدانی مهارکننده HIV-1


عصاره گیاه شمعدانی  Pelargonium sidoidesویروس نوع یک نقص ایمنی انسان (HIV-1) را غیرفعال می سازد و مانع تهاجم ویروس به سلول ها می گردد. محققان گزارش نموده اند که این عصاره گیاهی پتانسیل کلاس جدید ازعوامل ضد-ویروس نقص ایمنی انسان برای درمان ایدز (AIDS) را دارا می باشد.

کشف یک داروی جدید برای ایدز

در شماره اخیر  PLOS ONEمحققان مرکز تحقیقاتی Helmholtz Zentrum München گزارش نموده اند که عصاره ی شمعدانی Pelargonium sidoides در تحقیقات جدید این گروه امید تازه ای برای درمان ایدز ایجاد نموده است.

کشف یک داروی جدید برای ایدز

 Pelargonium sidoides- عصاره ی ریشه ی این گیاه شمعدانی ویروس نوع یک نقص ایمنی انسان (HIV-1) را غیر فعال و از حمله ویروس به سلول های انسان جلوگیری می نماید.

دانشمندان موسسه آلمانی هلمهولتز نشان داده اند که عصاره ریشه ی گیاه طبی  Pelargonium sidoides حاوی ترکیبی است که به ذرات HIV-1 حمله می کند و از همانندسازی و تکثیر آن جلوگیری می کند. تیمی به سرپرستی درتر مارکوس هِلفر و پروفسور روث برک-ورنر از مرکز ویروس شناسی و پرفسور فیلیپ اشمیت-کوپلین از واحد تحقیقات بیوژئوشیمی (BGC) تحقیقاتی دقیق بر روی اثرات عصاره ی شمعدانی روی سلول های کشت داده شده آلوده به HIV-1 انجام دادند. این تحقیقات نشان داد که این عصاره ی گیاهی از سلول های خونی و ایمنی در مقابله آلودگی با HIV-1، فراوانترین نوع HIV، محافظت می کند.

عصاره شمعدانی اتصال ذرات ویروسی به سلول های میزبان را مصدود می نماید و از این رو به طور موثری از حمله ویروس ها به سلول جلوگیری می نماید.آنالیزهای شیمیایی نشان می دهد که اثرات ضد ویروسی عصاره Pelargonium sidoides توسط پلی فنول ها اعمال می گردد. مخلوط پلی فنول استخراج شده از عصاره ی شمعدانی فعالیت ضد HIV-1 را حفظ می کند و حتی سمیت آن برای سلول های از عصاره ی خام کمتر است.

کشف یک داروی جدید برای ایدز

ایمنی عصاره شمعدانی طی چندین ارزیابی بالینی به اثبات رسیده است. عصاره شمعدانی در آلمان به عنوان داروی گیاهی مجاز شناخته شده است و برای کاهش علائم برونشیت حاد استفاده می شود.  برک- ورنر سرپرست این تیم تحقیقاتی، بیان می کند که عصاره ی شمعدانی یک ترکیب قابل اعتماد برای توسعه ی اولین داروی گیاهی یا phytomedicine ضد HIV می باشد. عصاره ی شمعدانی به نحوی به HIV-1 حمله و عمل می کند که از همه ی داروهای ضد- HIV مورد استفاده ی بالینی متفاوت است. بنابراین داروی گیاهی بر پایه ی عصاره ی پلارگونیوم می تواند یک مکمل با ارزش برای پایه گذاری درمان های ضد HIV باشد.

دانشمندان موسسه آلمانی هلمهولتز نشان داده اند که عصاره ریشه ی گیاه طبی Pelargonium sidoides حاوی ترکیبی است که به ذرات HIV-1 حمله می کند و از همانندسازی و تکثیر آن جلوگیری می کند

به علاوه عصاره ی شمعدانی، کاندیدای جالبی برای افزایش گزینه های درمانی ضد- HIV برای تنظیم نمودن با منابع محدود است، چرا که تولید آنها راحت است و نیاز به مبرد ندارد. وی افزود: «نتایج مطالعه ی ما و بی خطری تایید شده ی عصاره های شمعدانی، ما را به آزمایش آن بر روی افراد آلوده به HIV-1 در مرحله بعدی مطالعه تشویق می نماید.»

کشف یک داروی جدید برای ایدز

بر اساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی (WHO)، بیش از 35 میلیون نفر در جهان آلوده به ویروس HIV اند، و اکثریت با نوع HIV-1. بدون انجام اقدامات درمانی، این ویروس سیستم ایمنی را تخریب نموده و سبب نشانگان نقص ایمنی حاد یا AIDS  می گردد، که یک بیماری تهدید کننده زندگی است. ایدز یکی از 10 عامل اصلی مرگ و میر در جهان است.

هدف تحقیقات موسسه Helmholtz Zentrum München پیشرفت روش های نوین برا تشخیص، درمان و جلوگیری از بیماری های رایج است.

سمانه سادات عنایتی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع:

Markus Helfer, Herwig Koppensteiner, Martha Schneider, Stephanie Rebensburg, Sara Forcisi, Constanze Müller, Philippe Schmitt-Kopplin, Michael Schindler, Ruth Brack-Werner. The Root Extract of the Medicinal Plant Pelargonium sidoides Is a Potent HIV-1 Attachment Inhibitor. PLoS ONE, 2014; 9 (1): e87487 DOI: 10.1371/journal.pone.0087487

Helmholtz Zentrum Muenchen - German Research Centre for Environmental Health

Science Daily

مطالب مرتبط:

کشت سلولی و کاربردهای آن

کشت سلولی و کاربردهای آن (قسمت دوم)

تولید مواد دارویی و واكسن ها از گیاهان