تبیان، دستیار زندگی
بررسی سرعت CPU روشی ساده برای مقایسه عملکرد دو کامپیوتر با یکدیگر است اما به تنهایی کافی نیست یا به عبارتی عملکرد یک کامپیتر تنها با بالا بودن GHz آن مشخص نمی شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مقایسه عملکرد دو کامپیوتر


بررسی سرعت CPU روشی ساده برای مقایسه عملکرد دو کامپیوتر با یکدیگر است اما به تنهایی کافی نیست یا به عبارتی عملکرد یک کامپیتر تنها با بالا بودن GHz آن مشخص نمی شود

پردازنده های مدرن آنقدر جدید هستند که بتوانند بیشتر کارهای پایه و اساسی را با سرعتی بالا انجام دهند بنابراین برای مقایسه دو کامپیوتر با یکدیگر می بایست در بقیه موارد نیز جستجو کنید. برای مثال آیا سرعت کامپیوتر شما به تفاوت هارد دیسکتان بستگی ندارد؟

مقایسه عملکرد دو کامپیوتر

CPU clock speed و یا سرعت ساعت CPU که به آن Clock rate نیز می گویند، واحد اندازه گیری آن گیگاهرتز است و منظور از آن حداکثر تعداد سیکل هایی که CPU در هر ثانیه می تواند انجام دهد.

در صورتی که بخواهیم CPUهایی که شبیه به یکدیگر بوده و در یک خانواده یکسان هستند را با هم مقایسه کنیم می توان از clock speed استفاده کرد. به عنوان مثال دو پردازنده اینتل Core i5 را در نظر بگیرید. این دو پردازنده از نظر clock speed با یکدیگر متفاوت هستند که یکی از آن ها 3.4 گیگاهرتز و دیگری 2.6 گیگاهرتز است. شاید در ظاهر به نظر برسد که تفاوت کمی در این دو مقدار وجود دارد اما همین تفاوت موجب می شود تا CPU اول 30% سریع تر از CPU دوم باشد. این نوع مقایسه منطقی است اما شما نمی توانید دو CPU از خانواده های مختلف مثل اینتل و AMD را با یکدیگر مقایسه کنید چرا که تنها تفاوت آن ها در clock speed نیست.

در مثالی دیگر اینتل در سال 2006، Pentium 4 را با clock speed3.6 گیگاهرتز منتشر کرد و در سال 2013 پردازنده Core i7 را با سرعت 3.9 منتشر کرد شاید این دو پردازنده تفاوت چندانی در سرعت با یکدیگر نداشته باشند اما Core i7 می تواند در هر سیکل کار بیشتری را انجام دهد.

به عبارتی می توان گفت که تعداد سیکل های کمتر در ساعت با کار بیشتر بهتر از تعداد سیکل های بیشتر با کار بیشتر است، چرا که منظور از سیکل ساعت کمتر آن است که CPU به قدرت کمتری نیاز دارد و در نتیجه حرارت کمتری تولید می کند.

علاوه بر این، پردازنده های مدرن پیشرفت های دیگری نیز داشته اند که اجازه می دهند تا عملکرد سریع تری داشته باشند. این ویژگی های اضافی در CPU می تواند تعداد هسته های CPU و همچنین بیشتر شدن مقدار حافظه Cache در CPUباشد که پردازنده می تواند با آنها کار کند.

مقایسه عملکرد دو کامپیوتر

تنظیمات Clock Speed به صورت پویا

پردازنده های مدرن با یک سرعت واحد کار نمی کنند بلکه با توجه به ساختار دستگاه مورد نظر این سرعت تغییر می کند که این اعمال تغییر توسط خود پردازنده انجام می شود. در لپ تاپ ها، تبلت و اسمارت فون ها که مسئله راندمان انرژی و تولید گرما از جمله نگرانی های تولیدکنندگان است تنظیم سرعت پردازنده بسیار قابل اهمیت است. زمانی که شما کاری چندان بزرگ انجام نمی دهید و یا این که بدون کار هستید، پردازنده سرعت اجرا را کاهش می دهد و زمانی که تحت فشار است سرعت را افزایش می دهد.

پردازنده با توجه به نیاز می تواند به صورت پویا سرعت را افزایش و کاهش دهد. زمانی که کارهای بسیاری را می خواهید انجام دهید پردازنده بیشترین سرعت ممکن را در اختیار می گذارد و در مواقع دیگر، سرعت را کاهش می دهد تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

CPU clock speed و یا سرعت ساعت CPU که به آن Clock rate نیز می گویند، واحد اندازه گیری آن گیگاهرتز است و منظور از آن حداکثر تعداد سیکل هایی است که CPU در هر ثانیه می تواند انجام دهد.

در صورتی که بخواهید برای لپ تاپ یک پردازنده در نظر بگیرید باید به مسائلی دیگر همچون خنک کننده نیز توجه داشته باشید. در یک لپ تاپ پردازنده می تواند در یک زمان مشخص بالاترین سرعت را ارائه دهد چرا که با بیشتر کردن این زمان لپ تاپ با مشکل حرارت مواجه می شود. در صورتی که بتوان مسئله حرارت را برطرف کرد و همواره سیستم را خنک نگه داشت می توان از بالاترین سرعت پردازنده در هر زمانی استفاده کرد.

مقایسه عملکرد دو کامپیوتر

سخت‌افزارهای دیگر، به خصوص درایوهای حالت جامد

( SSD )

در بررسی عملکرد کامپیوتر، در نظر گرفتن سخت افزارهای دیگر نیز حائز اهمیت است. به عنوان مثال، اکثر کاربران کامپیوتر، یک کامپیوتر با درایو حالت جامد را سریع تر از کامپیوتری با هارد دیسک مغناطیسی سنتی در نظر می گیرند حتی اگر این کامپیوتر که با هارد دیسک مغناطیسی سنتی کار می کند دارای پردازنده با عملکرد بهتری باشد. در نتیجه زمانی که می گویند هارد دیسک کامپیوتر از نوع SSD است سوال دیگری که مطرح می شود این است که سرعت پردازنده آن چگونه است؟

SSD ها تنها یک جز سخت افزاری نیستند بلکه داشتن RAM زیاد به شما این امکان را می دهد که کارهای بسیاری را بدون انواع جابه جایی ها و تعویض مداوم فایل ها انجام دهید. مثلا زمانی که بخواهید یک بازی را با کیفیت خوب در سیستم خود اجرا کنید داشتن یک کارت گرافیک قوی بیشتر مورد استفاده است تا یک CPU سریع. همچنین اگر بخواهید در سیستم خود یکWeb browser داشته باشید و یا این که یک نرم افزار تماشای فیلم داشته باشید علاوه بر کارت گرافیک قوی داشتن حافظه مناسب یک نقطه قابل توجه خواهد بود.

مقایسه عملکرد دو کامپیوتر

برای این که بتوانید دو کامپیوتر را با یکدیگر مقایسه کنید تنها نمی توانید به یک عددی که برای سرعت پردازنده درج شده است اکتفا کنید و به این موضوع پی ببرید که در دنیای واقعی کدام یک سریع تر کار می کنند. اگرچه بیشتر افراد نیازی به توجه کردن به عملکرد پردازنده ندارند چرا که شاید بیشترین کار آن ها تماشای فیلم، گوش دادن به موسیقی و ... است.

از طرف دیگر اگر می خواهید کارهایی همچون اجرا کردن چندین ماشین مجازی، انجام آخرین بازی های مدرن و ... را انجام دهید ممکن است به موضوع عملکرد بیشتر اهمیت دهید.

به هنگام خرید یک لپ تاپ و یا حتی یک پردازنده برای دسکتاپ می بایست در جهان واقعی به مقایسه تمامی معیارها بپردازید.

فائزه خاموشی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع:

Why You Can’t Use CPU Clock Speed to Compare Computer Performance“Chris Hoffman”‌ howtogeek

What’s a Solid State Drive and What Do I Need to Know?