تبیان، دستیار زندگی
روزهای پایان سال برای کارکنان قراردادی، روزهای سرنوشت‌ساز و بعضاً پر استرسی است. خونسردترین افراد و حتی آن‌هایی که از وضعیت استخدامی خود در سال آینده اطمینان دارند هم حداقل یک بار به اخراج و بیکاری فکر می‌کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وقتی اخراج شدم چه کنم؟!


روزهای پایان سال برای کارکنان قراردادی، روزهای سرنوشت‌ساز و بعضاً پر استرسی است. خونسردترین افراد و حتی آن‌هایی که از وضعیت استخدامی خود در سال آینده اطمینان دارند هم حداقل یک بار به اخراج و بیکاری فکر می‌کنند.


اخراج

امیدواریم که در سال جدید، با اضافه حقوق و قرارداد طولانی مدت مواجه شوید، اما اگر خدای نکرده اخراج شدید، بهترین عملکرد چه چیزی خواهد بود؟

به خوبی ثابت شده است که از دست دادن شغل، معادل مرگ کسی که او را دوست دارید، طلاق یا گسستن یک رابطه طولانی مدت، به فرد اخراج شده فشار روحی وارد می‌کند و احساسات او را برمی‌انگیزد. فقط لحظاتی به مرگ یکی از عزیزان خود فکر کنید، کسی که او را دوست داشته‌اید یا حداقل رابطه‌ای نزدیک با او داشته‌اید، چه احساسی دارید؟ کسی كه شغل خود را از دست داده است، دقیقاً همین احساسات را تجربه می‌کند.

نحوه عملکرد مدیران هنگام اخراج کارکنانشان، در واکنش آن‌ها تأثیر مستقیمی دارد. اما شما چه مدیر با تجربه و توانایی داشته باشید و چه نه، بهتر است خودتان به فکر خودتان باشید. اصلاً مهم نیست که او برای اخراج شما وقت گذاشته باشد یا ایمیل بزند و در واقع از بار مسئولیت فرار کند، حتی مهم نیست اخراج شما دلایل منطقی دارد و ناشی از عملکرد ضعیف شما یا وضعیت اقتصادی ضعیف شرکتتان یا به دلیل خصومت‌های شخصی باشد، مهم این است که بپذیرید اخراج شده‌اید و در سریع‌ترین زمان ممکن بتوانید بهترین عملکرد را از خودتان بروز دهید.

1. اعتماد به نفس داشته باشید

قبل از هر چیزی، شخص باید اعتماد به نفس خود را از دست ندهد. این یکی از مهم‌ترین و بنیادی‌ترین نیازهای هر فردی است. حال اینكه با ایمیل یا بدتر از آن، با فرستادن یک یادداشت که گاه برای افراد از طرف مدیر می‌فرستند که خود را به کارگزینی معرفی کند، اصلاً مهم نیست، چون شما از ارزش‌های خودتان آگاه هستید.

2. برخورد مناسبی داشته باشید

شاید مهم نباشد که دیگران در مورد شما و نحوه برخوردتان چه فکری خواهند کرد. اما آنچه شما در مورد خودتان فکر می‌کنید، خیلی مهم است. برخورد شما هنگام ترک محل کار، در خاطراتتان ثبت خواهد شد. طوری برخورد کنید تا زمانی که خاطراتتان را مرور می‌کنید، دچار عذاب وجدان نشوید و از خودتان خجالت نکشید.

3. از مطالباتتان کوتاه نیایید

پیگیر کلیه حقوق و مزایای خود باشید. شرکت‌ها معمولاً بخشی به نام کارگزینی دارند که موقع اخراج و ترک کار، وظیفه محاسبه میزان حقوق و مزایای شما را بر عهده دارند؛ اما این وظیفه شما هم هست که از میزان حقوق و مزایا، شرایط اخراج و قانون کار آگاه باشید تا حقی از شما ضایع نشود.

4. به خودتان سخت نگیرید

خود آزاری، محکوم کردن خودتان و آماج حملات قرار دادن خودتان، هیچ کمکی به شما نمی‌کند. بهتر است در لحظات و روزهای اول، کاری به گذشته‌ها و آنچه رخ داده نداشته باشید، حتی رئیس و سایر همکارانتان را هم محکوم نکنید.

در شرایط بحرانی، افراد معمولاً در پی یافتن مقصری هستند که همه تقصیرها را به گردن او بیندازند، اما این کار هیچ فایده‌ای نخواهد داشت.

5. نقاط ضعف و قوتتان را مرور کنید

بعد از طی مرحله بحران و اضطرار، نقاط ضعف و قوتتان را مکتوب کنید و در پی رفع اشکالاتتان بر بیایید. اگر لازم است در دوره‌های آموزشی ثبت نام کنید و یا از افرادی که مهارت دارند کمک بگیرید.

6. از نو شروع کنید

به این فکر کنید که در حال حاضر، هزاران امکان دارید و می‌توانید یک شغل خوب و دلخواه برای خودتان انتخاب کنید.

منبع: بانکی


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443

برگرفته از گروه: دانستنی‌های علمی