تبیان، دستیار زندگی
تغییراتی نظیر سوزش ادرار، تغییر رنگ ادرار، دفع ادرار خونی و سایر تغییرات در ادرار معمولا باعث ترس و نگرانی افراد می شود. مشاهده ادرار کف آلود نیز یکی از این تغییرات است...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : الهه گودرزی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

7 علت ادرار کف آلود


تغییراتی نظیر سوزش ادرار، تغییر رنگ ادرار، دفع ادرار خونی و سایر تغییرات در ادرار معمولا باعث ترس و نگرانی افراد می شود. مشاهده ادرار کف آلود نیز یکی از این تغییرات است.


ادرار کف آلود

ادرار کف آلود در وهله اول ممکن است خیلی عجیب به نظر برسد، اما در واقع دلایل و شرایط بالینی متعددی می توانند باعث این وضعیت شوند.

در اینجا علل این وضعیت را با هم بررسی می کنیم تا در صورت مواجهه با این تغییر وحشت زده نشویم.

همانطور که گفتیم ادرار کف آلود می تواند نتیجه عوامل متعددی باشد. اما رایج ترین علت کف در ادرار، دفع ادرار اجباری است. دفع ادرار اجباری و تلاش برای دفع ادرار باعث ایجاد حباب هایی در ظاهر ادرار می شود. در صورتی که وجود حباب و کف بدون تلاش شدید برای دفع ادرار باشد، دفع پروتئین در ادرار و یا اختلالات کلیوی جدی تر می تواند متهم ردیف دوم باشد.

اما لازم است قبل از تصمیم و تشخیص جدی برای آشنایی بیشتر با علل و عوامل ایجاد این وضعیت، تمامی مطالب را در خصوص آن بدانید.

خیلی وقت ها وجود کف در ادرار می تواند به دلیل استفاده از مواد شوینده باشد. پس در مرحله اول از این بابت اطمینان حاصل کنید.

اگر ادرار کف آلود همچنان ادامه داشت، برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید. با انجام یک آزمایش و تجزیه ترکیبات موجود در ادرار پزشک قادر خواهد بود علل این وضعیت را به خوبی مورد بررسی قرار دهد. در این زمینه جمع آوری ادرار 24 ساعته و بررسی آن می تواند نتایج محکم تری را ارائه دهد. در نهایت پزشک ممکن است علت این وضعیت را یکی از موارد زیر تشخیص دهد:

وجود پروتئین در ادرار خانم های باردار معمولا از پره آکلامپسی ناشی می شود. پره آکلامپسی وضعیتی در دوران بارداری است که فشار خون افزایش یافته و کلیه ها پروتئین دفع می کنند و ورم در اندام ها ایجاد می شود

الف) علل طبیعی و بدون مشکل

1- دفع سریع ادرار

دفع سریع ادرار می تواند باعث ورود حباب هوا در جریان ادرار شود. این وضعیت زمانی ظاهر می شود که علی رغم احساس پر بودن و انبساط شدید مثانه، دفع ادرار دیر انجام شود. در این شرایط کف و حباب بعد از چند دقیقه ناپدید خواهد شد.

2- ادرار تغلیظ شده

ادرار تغلیظ شده همانطور که از اسم آن معلوم است وضعیتی است که درصد آب کمتری در ادرار وجود دارد. شایع ترین علت این شرایط، دهیدراته و کم بودن آب بدن است. مثل شرایطی که در روزه داری برای بدن ایجاد می شود. ادرار کف آلودی که به این دلیل ایجاد شود خطرناک نیست و برای از بین بردن این وضعیت تنها لازم است مقدار بیشتری آب بنوشید. اما اگر همچنان شرایط تغییر نکرد، علت باید چیز دیگری باشد.

ب) مشکلاتی که می تواند علت ادرار کف آلود باشد:

1- دفع پروتئین در ادرار

کلیه های یک فرد سالم به طور معمول مقادیر بسیار ناچیزی از پروتئین را دفع می کنند. اما بیماری ها و اختلالات بالینی زیادی وجود دارند که می توانند به حضور مقادیر قابل توجهی پروتئین در ادرار منجر شوند. شرایطی که در اصطلاح پروتئینوری گفته می شود.

دفع پروتئین ادراری می تواند نتیجه ی عوامل متعددی باشد. انجام ورزش سنگین، مصرف مقادیر زیادی غذاهای پروتئینی و یا مکمل های ورزشی و نیز بیماری هایی که منجر به آسیب به کلیه می شوند، می تواند علت این دفع پروتئین در نظر گرفته شود.

فشار خون بالا و نیز دیابت، دو بیماری شایعی هستند که که با ایجاد اختلال در تصفیه کردن  کلیه منجر به دفع پروتئین در ادرار می شود. درمان این شرایط قطعا نیازمند مراجعه به پزشک و و انجام اقدامات درمانی است.

سایر عواملی که منجر به دفع پروتئین در ادرار می شوند شامل ضربه و تروما، مسمومیت با سموم، عفونت ها و درمان بیماری هایی نظیر مولتیپل میلوما و آمیلوئیدوز هستند.

چاقی و اضافه وزن، سن بالای 65 سال، زمینه خانوادگی، بارداری و برخی گروه های نژادی استعداد بیشتری برای ابتلا به پروتئین اوری دارند.

دستگاه ادراری

2- پروتئین اوری و پره اکلامپسی در طول بارداری

خیلی وقت ها خانم های باردار به دلیل نخوردن آب کافی دهیدراته می شوند. طبیعتا نتیجه ی این دهیدراته شدن، تغلیظ ادرار خواهد بود که می تواند علت ادرار کف آلود باشد. اما وجود کف در ادرار می تواند نشانه دفع پروتئین در طول بارداری باشد.

وجود پروتئین در ادرار خانم های باردار معمولا از پره آکلامپسی ناشی می شود که البته نیازمند توجه ویژه و درمان است. پره آکلامپسی وضعیتی در دوران بارداری است که فشار خون افزایش یافته و کلیه ها پروتئین دفع می کنند و ورم در اندام ها ایجاد می شود.

3- عفونت های مجاری ادراری

زمانی که میکروب هایی نظیر باکتری ها، ویروس ها و انگل ها به مجاری ادراری حمله می کنند، عفونت مجاری ادراری نتیجه نهایی خواهد بود. شایع ترین علامت وجود عفونت در مجاری ادراری، احساس سوزش در زمان دفع ادرار است. اما ادرار کف آلود نیز می تواند یکی دیگر از علائم باشد. بنابراین میکروب های مولد عفونت در مجاری ادراری می توانند یکی از دلایل ادرار کف آلود باشند.

4- ایجاد سوراخ و فیستول

این شرایط زمانی اتفاق می افتد که سوراخ و ارتباطی غیر طبیعی بین مثانه و روده برقرار شود. این وضعیت منجر به ورود هوا، گازهای روده ای و نیز باکتری ها از روده بزرگ به مثانه خواهد شد. نتیجه کاملا واضح است: ادرار کف آلود و عفونت های ادراری و قبل تر هم گفتیم که عفونت های ادراری خود یکی از علت های ادرار کف آلود هستند. این سوراخ و فیستول می تواند عارضه ی برخی اعمال جراحی، تومورها و شرایط التهابی نظیر بیماری کرون باشد. تشخیص این وضعیت نیازمند عکسبرداری از طریق مثانه و میزنای است.

5- مشکلات کلیوی

تولید و دفع ادرار نیازمند ورود جریان خون به کلیه و تصفیه آن در سلول های کلیوی و در نتیجه ایجاد ادرار دفعی در مجاری کلیه است. اما هر بیماری که بر عملکرد طبیعی کلیه اثر بگذارد، منجر به ادرار کف آلود و دفع پروتئین خواهد شد. مهم ترین بیماری های ایجادکننده این شرایط دیابت، فشار خون بالا، سنگ کلیه، عفونت های ادراری مکرر، آسیب و ضربه به کلیه و نیز برخی درمان ها و داروهای مصرفی می باشد. از علائم و نشانه های بیماری های کلیوی می توان به ورم پاها، خستگی، بی اشتهایی، کمردرد و احساس ضعف اشاره کرد.

بنابراین ادرار کف آلود، وجود خون در ادرار و یا تغییر رنگ و بوی ادرار همگی از مهم ترین تغییراتی هستند که نیازمند بررسی های بیشتر و در صورت لزوم درمان می باشند.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

10 نشانه ابتلا به بیماری کلیه

چرا بدن پروتئین دفع می‌کند؟

دفع پروتئین از کلیه‌ها باعث ورم بدن می‌شود

ادرار کردن همراه با درد

برگشت ادرار به کلیه‌ها آسیب می‌زند

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.