تبیان، دستیار زندگی
نیویورک پرجمعیت‌ترین شهر ایالت نیویورک و ایالات متحده آمریکاست که از ۵ ناحیه شامل برانکس، بروکلین، منهتن، کوینز و استاتن آیلند تشکیل شده‌است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نیویورک، شهر آسمان‌ خراش‌ها
نیویورک


نیویورک پرجمعیت‌ترین شهر ایالت نیویورک و ایالات متحده آمریکاست که از 5 ناحیه شامل برانکس، بروکلین، منهتن، کوینز و استاتن آیلند تشکیل شده‌است. شهر نیویورک با داشتن حدود 51 آسمانخراش با ارتفاع بیش از 200 متر، بیشترین تعداد آسمانخراش را در میان شهرهای دنیا نصیب خود می‌کند.

در سفر به نیویورک گزینه های زیادی برای گشت و گذار دارید. از طبیعت گرفته تا تاریخ و موزه و میادین و خیابان های معروف. ما در اینجا چند پیشنهاد ویژه داریم که می توانید آنها را در فهرست تان قرار دهید و در سفری که به این شهر خواهید داشت از آنها دیدن کنید.

میدان تایمز

باور کنید یا نه، هر سال نزدیک به 40 میلیون گردشگر به میدان تایمز در شهر نیویورک می روند تا از نزدیک شاهد نور و چراغ و فلش هایی باشند که این خیابان را مجزا کرده است. تئاتر و تفرج‌گاه برادوی، فروشگاه های بزرگ و چشم اندازهای عمودی باعث جذابیت این میدان شده اند.

نیویورک

از سال 2009 میلادی، عبور و مرور وسایل نقلیه در این قسمت از شهر ممنوع شد. کافه ها میزهای خود را در پیاده روها چیدند و مشتری های بسیاری برای خود جذب کردند. در این میدان انواع هتل ها با قیمت های متفاوت برای هر بودجه ای وجود دارد. برای رسیدن به آنجا نیز می توانید از انواع وسیله نقلیه همچون مترو، قطار، اتوبوس و تاکسی استفاده کنید.

مجسمه آزادی

مجسمه آزادی که نام رسمی آن «آزادی روشنگر جهان» است هدیه‌ای است که از طرف کشور فرانسه به این شهر داده شد و از سال 1886 یعنی یکصدمین سال استقلال آمریکا از بریتانیا بر فراز این شهر خودنمایی می کند و هر ساله پذیرای جهانگردهای بسیاری است. این مجسمه در جزیره آزادی در بندر نیویورک نصب شده و به صورت نمادی برای خوش‌آمدگویی به مسافرانی که راه دریا به نیویورک می‌آیند درآمده‌است.

نیویورک

طرح مجسمه را فردریک بارتولدی مجسمه‌ساز فرانسوی، و سازه درونی آن را گوستاو ایفل، مهندس فرانسوی برج ایفل، طراحی کرده‌اند. اوژن ویوله لودوک نوع مسی را که برای پوشش مجسمه بکار رفته انتخاب کرده‌است.

مجسمه به شکل شخصیت زنی است ایستاده در حال گام برداشتن، که دور سرش را هفت اشعه نورانی فراگرفته‌است. او با دست چپ خود یک لوح سنگی را نگه داشته و با دست راست خود مشعلی فروزان را بالای سر خود نگه داشته‌است. روی لوح سنگی با شماره‌های رومی نوشته شده JULY IV MDCCLXXVI که نشانگر 4 ژوئیه 1776 (میلادی) و تاریخ استقلال آمریکا است.

پارک مرکزی

نیویورک فضاهای سبز بسیاری دارد اما هیچ کدام به اندازه پارک مرکزی مشهور نیستند. این پارک حدود 3.5 کیلومتر مربع مساحت و در منطقه منهتن  - محلی برای تفریح و گردش محلی ها و گردشگران – قرار دارد و هر سال 38 میلیون نفر از آن بازدید می کنند.

نیویورک

در آنجا می توانید بر کالسکه های اسبی سوار شوید. از باغ وحش دیدن کنید. قلعه  Belvedere که متعلق به قرن 19 میلادی است را از نزدیک ببینید یا در میان درختان و سرسبزی ها قدم بزنید. پارک مرکزی نیویورک محلی‌ست که شاید گرانترین زمین‌های شهر نیویورک در دور تا دور آن قرار دارند.

آبشار نیاگارا

آبشار نیاگارا جایی است که هر سال 22میلیون نفر از آن دیدن می کنند. این آبشار در مرز ایالت متحده آمریکا و کانادا قرار دارد و در هر دقیقه حدود 6 میلیون پا مکعب آب را از ارتفاع 21.3 تا 57.3 متری به سمت پایین می ریزد.

نیویورک

با اینکه 500 آبشار بلندتر از نیاگارا  در دنیا وجود دارند اما مردم جذب قدرت و هیبت این آبشار می شوند. در ضمن، دسترسی سریع تر و راحت تری هم نسبت به دیگر آبشارهای دنیا دارد.

باور می کنید ترمینال مرکزی نیویورک هر سال 21میلیون توریست را برای تماشا به خود می کشاند؟ برخلاف مسافرانی که با عجله از میان زیبایی های معماری این ترمینال عبور می کنند، گردشگران با حوصله هنرهای زیبا و نقاشی هایی که در سقف این ایستگاه نقش بسته اند را تماشا می کنند

ترمینال بزرگ مرکزی

باور می کنید ترمینال مرکزی نیویورک هر سال 21میلیون توریست را برای تماشا به خود می کشاند؟ برخلاف مسافرانی که با عجله از میان زیبایی های معماری این ترمینال عبور می کنند، گردشگران با حوصله هنرهای زیبا و نقاشی هایی که در سقف این ایستگاه نقش بسته اند را تماشا می کنند.

نیویورک

در این ترمینال فروشگاه و نمایشگاه های متعددی نیز وجود دارد که باعث جذب گردشگر می شود.

تاریخ ایران در نیویوک

موزه متروپولیتن از بزرگ‌ترین و مشهورترین موزه‌های جهان است. موزه در وسط شهر نیویورک و در مجاورت ضلع شرقی سنترال پارک قرار دارد. این موزه که در 1872 میلادی افتتاح گردید حاوی مجموعه بزرگ و نادری از تاریخ اسلام و ایران باستان است.

نیویورک

این موزه سالی 4 میلیون بازدید کننده از کلکسیون دو میلیونی آن دارد. قدیمی‌ترین دارایی این موزه سنگ آتشزنه‌ای‌است مربوط به  300هزار سال پیش که در مصر یافت شده‌است. در ژوئن سال 2013 هم منشور کوروش که در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود، در موزه متروپولیتن به نمایش عمومی گذاشته شد.

فروشگاه اپل

از طرفداران اپل هستید؟ به کمتر از مک بوک و آی پد و آی فون رضایت نمی دهید؟ پس حتما باید سری به فروشگاه اپل در نیویورک بزنید. این فروشگاه با ظاهر مکعب شکلش در نیویورک همانند محصولات اپل خیره کننده است. این مکعب با بعد 10 متر یک راه پله شیشه ای به سمت زیر دارد که مصرف کنندگان را به بهشت محصولات کامپیوتری هدایت می کند. همچنین در آن از مدرنترین سیستم های فروش استفاده شده است.

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از: زورق، کوله پشتی