تبیان، دستیار زندگی
تمرینات تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان در خانه کشتی تهران آغاز شده و شاگردان محمد بنا خود را برای جام جهانی آماده می کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بررسی شرایط کشتی فرنگی با بنا


تمرینات تیم ملی کشتی فرنگی کشورماندر خانه کشتی تهران آغاز شده و شاگردان محمد بنا خود را برای جام جهانی آماده می کنند.


محمد بنا -کشتی فرنگی

بنا و دستیارانش در شرایطی این روزها تمرینات را دنبال می کنند که پس از برگزاری جام یادگار امام (ره) شاکله تیم سه سال آینده کشتی فرنگی تا حدودی مشخص شده و تنها در یک یا دو وزن نفرات دوم مشخص نشده اند و از هم اکنون می توان با نگاهی به نفرات دعوت شده ملاک انتخاب نفرات را متوجه شد.

سبک وزن روی کاکل نابغه

بی تردید با تغییر اوزان این حمید سوریان است که بی رقیب شده و می تواند همچون ماری زهرآگین تمامی رقبا را از پا درآورد. سوریان آماده که سال ها از کاهش وزن رنج می برد شاید تصورش را نیز نمی کرد که با تغییر اوزان بتواند اینگونه به شرایط آرمانی و مدنظر خود دست یابد. البته او محسن حاجی پور آماده را نیز در کنار خود دارد، حاجی پوری که در مسابقات جهانی 2011 نیز جایگزین سوریان شده بود. اما بعید است که حاجی پور بتواند سوریان را تهدید کند. محمد نوربخش و شیرزاد بهشتی طلا نیز از دیگر فرنگی کارانی هستند که شاید بنا بتواند از آنها در مسابقات قهرمانی آسیا و دیگر تورنمنت ها استفاده کند.

امید فرمانروای 66 تایی ها

در 66 کیلوگرم هرچند امید نوروزی کشتی گیر تازه نفس این وزن به حساب می آید اما بی تردید باید تا سه سال آینده به حضور این قهرمان المپیک در این وزن عادت کنیم. نوروزی که به تازگی به وزن 66 کیلوگرم آمده بی شک در جام جهانی می تواند محکی جدی بخورد اما او شاید برخلاف سوریان کمی نیاز به زمان داشته باشد تا بخواهد در این وزن جا بیفتد. البته نوروزی حریفان چندان قلدری را در این وزن ندارد و تنها بیابانگرد و کمی نیز زیدوند می توانند برای او خطرساز باشند. دو کشتی گیری که عملکرد چندان موفقی در مسابقات اخیر نداشته اند. میرفتح اللهی نیز همچون هندوانه ای دربسته است که شاید با دستان توانای بنای کشتی فرنگی بتواند شکوفا شود.

دورخیز سعید برای فتح 75 کیلو

اما وزن 71 کیلوگرم در حای ششدانگش به نام سعید عبدولی زده خواهد شد که او شاید تنها دو سالی مهمان این وزن باشد. عبدولی که به قول بنا اگر در 80 کیلو نیز کشتی بگیرد می تواند رقیبانش را ببرد در جام یادگار درخشش خوبی همچون مسابقات ارتش های جهان داشت و نشان داد می تواند یکی از مدعیان وزن 75 باشد. اما بنا قصد دارد در بازی های آسیایی و مسابقات جهانی کلید وزن 71 کیلو را دست عبدولی بدهد تا او با شرایطی آرمانی تر گام به وزن 75 بگذارد. برومند اصلان دیگر کشتی گیر خوب این وزن است که بی شک می تواند در کارگاه های آموزشی بنا به یک کشتی گیر قلدر تبدیل شود.

وحید باباجعفری و محمد کریمی از دیگر نفرات وزن 71 کیلوگرم هستند که باید در آینده خود را به کادر فنی اثبات کنند.

همه در انتظار بازگشت علیزاده ها

در وزن 75 کیلوگرم تمامی نگاه ها به دو علیزاده این وزن است. فرشاد علیزاده که در این سال ها یکی از پرتلاش ترین کشتی گیران اردوهای تیم ملی محسوب می شود، هیچ گاه نتوانسته به حق خود برسد و همیشه در حسرت رفتن روی سکو قرار داشته. با این حال او شاید بتواند با تمرکز بیشتر همچون سال 2009 برنز و حتی نقره و طلای آسیا را نیز لمس کند. او اکنون رقیب قلدر وی مصدومی به نام هادی علیزاده پورنیا را در کنار خود می بیند. علیزاده ی که پس از رفع مصدومیت خود بی تردید یکی از خوب های وزن 75 خواهد شد. محسن مهدی زاده نیز در این وزن حضور دارد و او نیز با کمی پشتکار به کشتی گیر ششدانگ تبدیل خواهد شد.

آقای خندان در 80 کیلو

حضور حبیب ا... اخلاقی در وزن 80 کیلوگرم یکی از اتفاقات بسیار خوبی است که در کشتی فرنگی رخ داده است. آقای خندان کشتی فرنگی با حضورش در یک وزن پایین تر سنت شکنی کرده و برخلاف سایر فرنگی کاران ترجیح داده تا در وزن 80 کیلوگرم حاضر شود. اخلاقی البته با توجه به قدرت بسیار زیادش می تواند برای تمام 80 کیلویی های دنیا خطری جدی باشد و شاید با تکرار خاطرات سال 2009 او بار دیگر بتواند روی سکوی دنیا قرار بگیرد. اخلاقی البته دو رقیب جوان را نیز در کنار خود می بیند. حسین نوری و یوسف قادریان به همراه علی قیطانی سه کشتی گیر دیگر وزن 80 کیلوگرم هستند.

طالب تنها تر از همیشه

در وزن 85 کیلوگرم برخلاف سالیان گذشته که همیشه این وزن چندین ملی پوش آماده را در اختیار داشت اکنون طالب نعمت پور به جز داوود اخباری نه چندان آماده، کشتی گیر ششدانگی را در کنار خود نمی بیند. طی سال های گذشته حبیب اخلاقی، داوود اخباری و عابدین زاده در این وزن ششم تیم ملی محسوب می شود که می توان روی وی حساب باز کرد. البته کریم فر و عزیزی نیز می توانند در آینده حرف های زیادی برای گفتن داشته باشند.

رضایی با 2 کیلوگرم ارفاق

وزن 98 کیلوگرم تیم ملی کشتی فرنگی بی شک در آینده در اختیار قاسم رضایی خواهد بود. رضایی با اضافه شدن 2 کیلو به وزن 96 کیلوگرم اکنون می تواند کمتر از گذشته وزن کم کند و به این ترتیب با آمادگی بیشتری راهی مسابقات آینده شود. قهرمانی در المپیک اکنون قاسم رضایی را بسیار امیدوارتر کرده و بی شک او می تواند خلاء کشتی گیران جوان در این وزن را با تجربه خود پر کند. البته رضایی برادران علیاری و روح ا... عزیز خانی را نیز در کنار خود می بیند اما در تیم بنا خبری از گیل نیرنگ که عملکرد ناامید کننده ای در جام یادگار داشت، نیست.

بشیر، شیر سنگین وزن ها

با محرومیت امیرعلی اکبری در سنگین وزن اکنون دارنده مدال برنز مسابقات جهانی استانبول بهترین سنگین وزن تیم بنا به حساب می آید. بشیر باباجان زاده که در اوزان جدید می تواند وزن نیز اضافه کند با یکی از مشکلات قدیمی خود یعنی وزن کم کردن خداحافظی کرده و اکنون با دور جدید تمرینات تیم ملی زیر نظر رسول جزینی از هر نظر آماده شده و قصد دارد بار دیگر افتخارات گذشته را تکرار کند. بهنام مهدی زاده، امیر قاسمی منجزی و پارسا نظری نیز از دیگر مدعیان این وزن هستند. البته نعمت چگانی نیز با کشتی های خویش در جام یادگار امام نظر بنا را جلب کرده است.

بخش ورزشی تبیان


منبع: گل