تبیان، دستیار زندگی
در سال 2009 وقتی که شرکت Rovio به دنبال یک ایده جدید برای یک بازی یود یکی از بازی سازان این شرکت ایده یکسری پرنده بدون بال و عصبانی را داد در ابتدا تنها روی کاغذ طرح پیاده شد و پس از آن خوک ها به عنوان افراد شرور این بازی انتخاب شدند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ورژن جدید بازی پرندگان خشمگین


در سال 2009 وقتی که شرکت Rovio به دنبال یک ایده جدید برای یک بازی یود یکی از بازی سازان این شرکت ایده یکسری پرنده بدون بال و عصبانی را داد در ابتدا تنها روی کاغذ طرح پیاده شد و پس از آن خوک ها به عنوان افراد شرور این بازی انتخاب شدند.

پرندگان خشمگین

بازی پرندگان خشمگین یکی از آن بازی هایی است که شاید در ابتدا فکر کنید بسیار ساده یا غیر جذاب به نظر می آید اما پس از انکه مقداری بازی کنید مطمئنا به آن عادت می کنید و اگر روزانه حداقل یک ساعت بازی نکنید اصلا نمی توانید زندگی کنید. شاید برای شما نیز جالب باشد که این بازی از کجا به اینجا رسید.

در سال 2009 وقتی که شرکت Rovio به دنبال یک ایده جدید برای یک بازی یود یکی از بازی سازان این شرکت ایده یکسری پرنده بدون بال و عصبانی را داد در ابتدا تنها روی کاغذ طرح پیاده شد و پس از آن خوک ها به عنوان افراد شرور این بازی انتخاب شدند. در همان سال یک بازی دیگر به همین سبک وارد بازار شده بود که می توان آن را به نوعی یکی از بازی های اصلی که پرندگان خشمگین از آن الهام گرفته اند نام برد. این بازی به گونه ای بود که در آن باید به کمک یک منجنیق تعدادی سرباز که در خانه هایی قرار داشتند را از بین می بردید.

البته بسیار ناعادلانه است که بگوییم پرندگان خشمگین یکی کپی کامل از این بازی است چرا که در بازی پرندگان خشمگین شما ایده های بسیار جالب تری می دید. بازی خراب کردن قلعه آنقدر راحت بود که حتی بدترین بازی کن ها نیز ام را در نیم ساعت تمام می کردند و بیشتر نقشه هایش یکی بودند.

همچنین به نظر می ‌رسد تصاویری که توسط گوشی‌ های موبایل روی اینترنت بارگذاری می ‌شوند، یکی از غنی ‌ترین منابع آژانس‌ های اطلاعاتی هستند. این سازمان ‌ها می ‌توانند از میان این تصاویر که غالبا روی فیس ‌بوک یا توئیتر یا دیگر شبکه ‌های اجتماعی قرار می‌ گیرند، اطلاعات ارزشمندی را استخراج کنند

در این راستا انتشار اسناد محرمانه جدید چشمه ‌ای دیگر از فعالیت‌های آژانس امنیت ملی آمریکا را در جاسوسی از کاربران اسمارت ‌فون‌ها و سواستفاده از اپلیکیشن ‌هایی که از امنیت کمی برخوردارند، آشکار کرده ‌است.  این اسناد محرمانه نشان می ‌دهد NSA به همراه همتای بریتانیایی ‌اش GCHQ از اپلیکیشن‌ های موبایل که از امنیت پایینی برخوردارند، مانند اپلیکیشن پرندگان خشمگین ( Angry Birds ) که در سرتاسر جهان محبوبیت بسیار زیادی دارد، برای دسترسی به اطلاعات محرمانه کاربران در اینترنت استفاده می‌ کنند.

پرندگان خشمگین به ایران

براساس این اطلاعات که از میان اسناد منتشر شده توسط ادوارد اسنودن استخراج شده ‌اند، اطلاعاتی از قبیل سن، جنسیت، موقعیت و دیگر اطلاعات شخصی افراد از جمله اطلاعاتی هستند که به واسطه ی این اپلیکیشن‌ های ضعیف در اختیار سازمان‌ های اطلاعاتی قرار می ‌گیرند.

برخی از این اپلیکیشن ‌ها می‌ توانند خصوصی ‌ترین اطلاعات از قبیل گرایشات رفتاری آنها و حتی ضعف ‌ها و در صورت وجود، فسادهای اخلاقی آنها را نیز افشا کند. این اطلاعات از پروفایل کاربران در اپلیکیشن ‌ها به دست می ‌آید. هردو این سازمان‌ های جاسوسی نسبت به اپلیکیشن گوگل ‌مپ توجه ویژه‌ ای از خود نشان می‌دهند که در موقعیت‌ یابی افراد از دقت بسیار بالایی برخوردار است و می‌ تواند اطلاعات دقیق موقعیت کاربر را آشکار کند.

براساس این اطلاعات که از میان اسناد منتشر شده توسط ادوارد اسنودن استخراج شده ‌اند، اطلاعاتی از قبیل سن، جنسیت، موقعیت و دیگر اطلاعات شخصی افراد از جمله اطلاعاتی هستند که به واسطه ی این اپلیکیشن‌ های ضعیف در اختیار سازمان‌ های اطلاعاتی قرار می ‌گیرند

این به آن معنی است که هرفردی که در گوشی‌ خود از این اپلیکیشن استفاده می ‌کند، به ‌گونه‌ ای در راستای فعالیت‌ های GCHQ قدم برمی ‌دارد. در میان لیست اپلیکیشن ‌های محبوب این سازمان ‌های جاسوسی در نهایت ناباوری می ‌توان نام اپلیکیشن‌ هایی را مشاهده کرد که از ظاهر معصومانه و کودکانه ‌ای برخوردارند، پرندگان خشمگین که در جهان محبوبیت بالایی دارد یکی از این نمونه ‌ها است. شرکت Rovio سازنده ی این بازی محبوب، اعلام کرده هیچ اطلاعاتی از فعالیت‌ های این سازمان ‌های جاسوسی نداشته و نمی ‌داند از چه مکانیزمی برای نفوذ به آنها استفاده می ‌شود. این اپلیکیشن ‌ها در هردو نوع گوشی، آیفون و گوشی‌ های اندرویدی به یک ‌اندازه قابل دسترسی هستند.

پرندگان خشمگین

همچنین به نظر می ‌رسد تصاویری که توسط گوشی‌ های موبایل روی اینترنت بارگذاری می ‌شوند، یکی از غنی ‌ترین منابع آژانس‌ های اطلاعاتی هستند. این سازمان ‌ها می ‌توانند از میان این تصاویر که غالبا روی فیس ‌بوک یا توئیتر یا دیگر شبکه ‌های اجتماعی قرار می‌ گیرند، اطلاعات ارزشمندی را استخراج کنند.

حائز اهمیت آن که  علاوه بر مطالب گفته شده می توان نتیجه گرفت نکته های بسیاری در این بازی نهفته است که فقط یکی از آنان حمله به ایران است که از سوی طراحان در این بازی گنجانده شده چون اگر دقت کنید تصویری از کره ماه با چاله های بسیار بر روی نقشه ایران قرار گرفته است. شاید بتوان از این گرافیک تفسیر های مختلفی داشت مثل حذف اسلام از روی کره زمین و یا شمایل ماه که نماد اسلام است و در مرکز ایران قرار گرفته بنابراین باید هر دوی اینها با هم هدف قرار داده شود.

فراوری : آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان


منابع: افتانا / باشگاه خبرنگاران / عصر ایران

مطالب مرتبط:

با این بازی کارمند آمریکا شوید!

 بازی‌های آنلاین هم افشا شدند!

 آموزش‌های جنسی بازی‌ها به کودکان!