وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
محققان چاپگرهای جدیدی ساخته اند که به جای جوهر با آب کار می کند، جایگزینی که بسیار ارزان تر و در دسترس تر از جوهر است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آینده از آن پرینترهای 4 بعدی


محققان چاپگرهای جدیدی ساخته اند که به جای جوهر با آب کار می کند، جایگزینی که بسیار ارزان تر و در دسترس تر از جوهر است.

دانشمندان چینی می گویند چاپگرهای ساده ای ساخته اند به جای جوهر، با آب کار می کند. آنچه که با این چاپگرها بر روی یک کاغذ خاص و ویژه چاپ می شود، یک روز دوام می آورد و می توان دوباره از آن استفاده کرد.

آینده از آن پرینترهای 4 بعدی

آنها می گویند چاپگرهای سه بعدی را فراموش کنید چرا که آینده از آن چاپگرهای چهاربعدی است. این فناوری جدید می تواند حیات را بر روی زمین و حتی در فضای خارج از زمین متحول کند.

شاون چانگ استاد شیمی دانشگاه جیلین در چانگ چون می گوید: هر بار که با این شیوه مطلبی را چاپ می کنید، گویی بار نخستی  است که از این کاغذ استفاده می شود.

وی افزود: ما از چاپگرهای جوهر افشان موجود در بازار استفاده کردیم. اما کارتریج آن را به  جای جوهر با آب پر کردیم.

این چاپگر مانند چاپگرهای معمولی است و البته قدرت جادویی آن در کاغذ چاپ نهفته است. این پژوهشگران می گوید استفاده از چاپ، معمولا موجب می شود کاغذ باطله زیادی تولید شود و از جوهرهای گرانقیمت برای تولید اسنادی استفاده می شود که فقط یک بار خوانده می شوند.

این شیوه جدید امکان استفاده چندین باره از کاغذ را فراهم آورده و می تواند هزینه های را بسیار کاهش دهد.

فناوری استفاده از رنگ های هیدروکرومیک برای ساخت کاغذهایی که چندین بار قابل استفاده باشند هیجان انگیز است چرا که راهکار جدیدی برای جلوگیری از مشکل کاغذهای یکبار مصرف است

ژانگ و همکارانش پوشش خاصی بر روی کاغذ ایجاد کرده اند که به آب واکنش نشان می دهد.

تا کنون آنها توانسته اند با استفاده از آب به عنوان عاملی که مولکول های رنگ را فعال می کند، از رنگ های آبی، طلایی، سبز و قرمز برای چاپ حروف انگلیسی و چینی مختلف استفاده کنند.

گام بعدی، ترکیب رنگها برای دستیابی به رنگ سیاه است.

"کرا بارتون" استاد مهندسی مکانیک در دانشگاه میشیگان و متخصص فناوری چاپ عملکرد بالا، معتقد است استفاده چندین باره از کاغذ به جای دور انداختن آنها وسوسه انگیز و حرکت به سوی روش های پایدار چاپ مفید و کمک کننده است.

ژانگ پیش بینی می کند پیشرفت در فناوری چاپ به مصرف کنندگان امکان می دهد در خانه و با استفاده از این نوع کاغذ یک روزنامه یا مجله کامل را چاپ کرده و بارها و بارها آن را بازیافت کرده و استفاده کنند.

آینده از آن پرینترهای 4 بعدی

وی تخمین می زند بر اساس 10 بار استفاده از هر کاغذ چاپ آب افشان می توان هزینه را نسبت به چاپگرهای جوهر افشان کنونی یک هفدهم کاهش داد. نورمن مارسولان مدیر موسسه علوم و فناوری کاغذ در موسسه فناوری جورجیا در این باره می گوید فناوری استفاده از رنگ های هیدروکرومیک برای ساخت کاغذهایی که چندین بار قابل استفاده باشند هیجان انگیز است چرا که راهکار جدیدی برای جلوگیری از مشکل کاغذهای یکبار مصرف است.

اگرچه محصولات کاغذی کنونی ارزان هستند با این حال این فناوری نوین می تواند یک قیمت رقابتی ایجاد کند.

 

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع: مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین