تبیان، دستیار زندگی
مشمولان دریافت سبد کالا از فردا، یکشنبه 13 بهمن 1392 به مدت 15 روز می‌توانند بتدریج و بصورت رایگان سبد خود را از مراكز توزیع دریافت کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سبد کالایی به شما تعلق می‌گیرد یا نه؟


مشمولان دریافت سبد کالا از فردا، یکشنبه 13 بهمن 1392 به مدت 15 روز می‌توانند بتدریج و بصورت رایگان سبد خود را از مراكز توزیع دریافت کنند. گفتنی است به منظور صرفه‌جویی در زمان، شهروندان قبل از مراجعه به مراکز  توزیع از این‌که سبد کالا دریافت می‌کنند یا خیر، مطمئن شوند.
سبد کالا

برای این کار هم شما می‌توانید با ارسال كد ملی خود به شماره پیامك 5000499 و یا مراجعه به پایگاه اینترنتی www.yaranehkala.ir از این موضوع اطمینان حاصل کنید. همراه این کار هم می‌توانید فهرست و نشانی مراكز توزیع را در همین پایگاه اینترنتی ببینید تا به نزدیکترین فروشگاه محل زندگی یا کار خود مراجعه کنید. تلفن گویای شبانه‌روزی 124 هم پاسخگوی پرسش‌های شما است.این اطلاعیه را وزارت صنعت، معدن و تجارت در اعلام کرد. براساس این اطلاعیه سرپرستان خانوارهای تحت پوشش كمیته امداد امام خمینی، سرپرستان خانوارهای تحت پوشش سازمان بهزیستی كشور، سرپرستان خانوارهای مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی (با حقوق مستمری زیر 500 هزار تومان)، سرپرستان خانوارهای كارگران مشمول قانون كار و تأمین اجتماعی (با حقوق زیر 500 هزار تومان)، سرپرستان خانوارهای كاركنان شاغل و بازنشسته نیروهای دولتی و سرپرستان خانوارهای طلاب، خبرنگاران و دانشجویان متأهل که این‌ها می‌توانند سبد كالای مرحله اول خود شامل10 كیلوگرم برنج، 4 كیلوگرم مرغ، 2 بطری روغن مایع، 2 بسته پنیر بسته‌بندی شده و 1 شانه تخم مرغ یا 24 عدد بسته‌بندی شده را از فروشگاه‌های امكان (كارگران)، اسكاد (كاركنان دولت)، اتكا (نیروهای مسلح)،رفاه (كمیته امداد و بهزیستی)، سپه (عموم مردم)، شهروند (عموم مردم) و اتحادیه فرهنگیان (فرهنگیان و عموم مردم) دریافت کنند. مشمولان برای دریافت سبد كالا باید كارت ملی و كارت بانكی سرپرست خانوار كه وجه یارانه به آن واریز می‌شود را در هنگام دریافت سبد همراه داشته و به مراكز توزیع ارائه کنند. در ضمن آن دسته از افرادی كه دارای كارت بانكی نییستند، می‌توانند با مراجعه به بانكی كه حساب یارانه ‌دارند درخواست صدور كارت بانكی کنند. البته سرپرستان خانوار نیروهای مسلح می‌توانند برای دریافت سبد كالایی از حكمت كارت استفاده کنند.

کارمندان ماندند، کارگران حذف شدند

باتوجه به این اعلام سبد کالا فقط به مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی و کارگران با حقوق زیر500 هزار تومان داده می‌شود در حالی که هیات وزیران تصویب کرده بود همه کارگران مشمول قانون کار و تامین اجتماعی این سبد را دریافت خواهند کرد. این تغییر گروهی فقط برای کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی اجرا شده در صورتی که این شرط برای کارمندان دولت که حقوق دریافتی آنها بیش از یک میلیون تومان یا هر عدد دیگری بیش از این هم که باشد، لحاظ نشده و حتی شامل دیگر بازنشستگان کشوری و لشگری هم نمی‌شود.

به منظور صرفه‌جویی در زمان، شهروندان قبل از مراجعه به مراکز  توزیع از این‌که سبد کالا دریافت می‌کنند یا خیر، مطمئن شوند. برای این کار هم شما می‌توانید با ارسال كد ملی خود به شماره پیامك 5000499 و یا مراجعه به پایگاه  اینترنتی www.yaranehkala.ir  از این موضوع اطمینان حاصل کنید. همراه این کار هم می‌توانید فهرست و نشانی مراكز توزیع را در همین پایگاه اینترنتی ببینید

در این زمینه مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی با اعلام اینکه اطلاعات 2 میلیون نفر بازنشسته، از کار افتاده و بازمانده برای ارائه سبد کالا به دولت ارائه شده است، گفت: مشمولان از سوی دولت انتخاب شدند. سید تقی نوربخش در گفت‌وگو با تسنیم, درباره توزیع سبد کالا بین جامعه تحت پوشش تامین اجتماعی اظهار داشت: اطلاعات 2 میلیون نفر بازنشسته,از کار افتاده و بازمانده که مستمری بگیر هستند برای ارائه سبد کالا به دولت ارائه شده است اما اینکه چه تعداد از این 2 میلیون نفر مشمول سبد کالا می‌شوند بر عهده دولت است.  نوربخش ادامه داد: این فهرست براساس میزان دریافتی بازنشستگان، از کارافتادگان و بازماندگان تهیه و به دولت ارائه شده است. البته فهرست اطلاعات سایر بیمه شدگان نیز ارائه شده است اما اگر دولت بخواهد همه خانواده تامین اجتماعی را تحت پوشش سبد کالا قرار دهد رقمی بالایی است که حدود 38 میلیون نفر نیز می‌شود.

سبد کالا

سبدهای خالی از قرارداد و کالا

فارغ از این‌که توزیع چنین سبد کالایی تا چه میزان در پرکردن سفره شهروندان ایرانی سهم دارد اما نکته باریکتر از مو این‌که برخی از کسانی که سبد به آن‌ها داده نمی‌شود، به این سبد هرچند کوچک نیاز دارند. متأسفانه چند دستگی و عدم یکپارچگی در ساماندهی آمار مشمولان این سبد، دلخوری‌هایی را برای مردم به وجود آورده است. جدا از فهرستی که سازمان تامین اجتماعی مشتمل بر اطلاعات بازنشستگان، از کار افتادگان و بازماندگان مستمری بگیر برای دریافت سبد کالا به وزارت صنعت، معدن وتجارت ارائه کرده است، پس تکلیف کارگرانی که نه قراردادی دارند و نه بیمه تأمین اجتماعی هستند، چه می‌شود. کارگرانی که به حقوق ماهانه زیر 500 هزار تومان برای کارخانجات کار می‌کنند و برای این‌که شغلی به دست آورند و آن را از دست ندهند مجبورند که با هر سازی که کارفرما می‌زند، برقصند و بزرگترین و پر سر و صداترین ساز نیز، ساز به قراردادی است. در نتیجه چنین کارگرانی در هیچ کجا نام و نشانی ندارند؛ بیمه نمی‌شوند و ناگزیرند که با حداقل حقوق بسازند و سبدشان هم خالی است. کارگران فصلی و ساختمانی از جمله گروهایی هستند که به‌دلیل عدم جامعیت بیمه آن‌ها، احتمالا از فهرست دریافت سبد کالا خارج هستند. وجود چنین واقعیت‌های تلخی که طعم تبعیض را به کام برخی از شهروندان می‌چشاند در خور آن‌ها نیست. پیشنهاد می‌شود که چنان‌چه قرار است در سال آینده هم توزیع سبد کالا ادامه پیدا کند، گمشدگان این طرح، پیدا شوند.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : مهر، فارس، ایسنا

مطالب مرتبط:

 نگران سبد کالایی نباشید

توزیع حواله‌های کالا آغاز شد 

کارگران باز هم به رئیس‌جمهور نامه نوشتند