تبیان، دستیار زندگی
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: در دنیای امروز روابط عمومی، خبر و اطلاع رسانی از ابعاد قدرت محسوب می شود و هر چه کشورهای ابزار اطلاع رسانی قوی تری در اختیار داشته باشند، قدرتمندتر هستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور:

روابط عمومی از ابزار قدرت در جهان امروز است

احمد شجاعی

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: در دنیای امروز روابط عمومی، خبر و اطلاع رسانی از ابعاد قدرت محسوب می شود و هر چه کشورهای ابزار اطلاع رسانی قوی تری در اختیار داشته باشند، قدرتمندتر هستند.

به گزارش روابط عمومی، احمد شجاعی در کارگاه آموزشی روابط عمومی که با حضور مسئولان روابط عمومی استان ها در اداره کل فناوری اطلاعات قوه قضاییه برگزار شد، افزود: امروزه آنچه کشورها را قوی می کند خبر و اطلاع رسانی است چرا که در بسیاری موارد جمعیت های کوچک با استفاده از ابزار اطلاع رسانی اقتدار قابل توجهی به دست آورده اند.

وی با تأکید بر لزوم ارائه درست اخبار و هنر انتشار یک خبر اظهار داشت: چگونگی ارائه دادن یک خبر، انتخاب عنوان برای آن، پروراندن خبر، اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا در جهان امروز پشتوانه بسیاری از برنامه های اقتصادی نیز مباحث خبری و اطلاع رسانی است.

وی با اشاره به اهمیت فعالیت های خبری در سازمان پزشکی قانونی و لزوم توجه به امر اطلاع رسانی، خاطرنشان کرد: اگر می خواهیم در بین سازمان ها مطرح باشم و مشکلاتمان را  نیز بیان کنیم همچنین به جایگاه مطلوب و مورد نظر خود در سطح کشور برسیم باید ارتباطات خود را هرچه بیش تر تقویت کنیم.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به برنامه پنجم توسعه ادامه داد: یکی از ابزارها برای عملی کردن تکالیفی که در برنامه پنجم توسعه در بحث پیشگیری از مرگ های غیرطبیعی و آسیب های اجتماعی در برنامه پنجم توسعه قضایی بر عهده سازمان نهاده شده، استفاده از ابزار اطلاع رسانی و خبر است.

شجاعی در ادامه اظهار داشت: پزشکی قانونی منبع اطلاعاتی بسیار قوی است و منابع آماری غنی در اختیار دارد اما متأسفانه در سازمان کم تر از این آمارها استفاده می کنیم و دیگران برای انعکاس اخبارشان آمارهای پزشکی قانونی را محور قرار می دهند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به این که سایت سازمان می تواند از پربیننده ترین سایت ها باشد، گفت: در پزشکی قانونی خبر و سوژه بسیار زیاد است به نحوی که می توان هر روز به یک خبر و گزارش پرداخت و با پیش رو قرار دادن این شیوه و نیزتوجه به موضوعات مورد علاقه مردم جایگاه پزشکی قانونی را هرچه بیش تر در کشور ارتقا داد.

وی با مثبت ارزیابی کردن جلسات آموزشی اظهار داشت: برنامه های آموزشی و کارگاه های توجیهی باید به صورت مستمر و مداوم برگزار شود تا ضمن به روز نگهداشتن اطلاعات و آگاهی های همکاران زمینه انجام کار بهتر نیز فراهم شود. به بیانی دیگر می توان دوره های آموزشی را حتی به صورت غیر حضور نیز برگزار کرد تا بین دوره ها فاصله ایجاد نشود.

به گفته وی همکاران بخش روابط عمومی می توانند سازمان و فعالیت های آن را از حالت ناشناخته فعلی خارج کرده و آن را به سازمانی مطرح که عموم مردم و مسئولان به وظایف آن آشنا هستند، تبدیل کنند.

شجاعی در ادامه بر تقویت بخش بین الملل در روابط عمومی  تأکید کرد و گفت: روابط عمومی باید زمینه برقراری ارتباط سازمان با دنیا را نیز فراهم کند و با تقویت بخش بین الملل باکشورهای دیگر در تبادل باشد؛ همچنین با توجه به این که بنا داریم فعالیت های سازمان پزشکی قانونی کشورهای اسلامی را جدی تر دنبال کنیم روابط بین الملل در این خصوص بسیار کمک کننده است.

در ادامه این مراسم، حامد نائیجی مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان گفت: با تصویب چارت جدید سازمان و اجرای آن در استان ها شرایط نیروی انسانی در روابط عمومی بهتر خواهد شد و امید است زمینه ای فراهم شود که افراد ثابتی در بخش روابط عمومی به کار گرفته شوند چرا که همین امر به پیشبرد بهتر امور کمک می کند.

وی در ادامه با قدردانی از حمایت های رئیس سازمان از فعالیت های روابط عمومی گفت: بی گمان نواقصی در کار روابط عمومی وجود دارد که تلاش می کنیم با توسعه برنامه های آموزشی و ارائه آموزش های مداوم به همکاران نواقص موجود را برطرف کنیم.

دکتر نائیجی با بیان این که روابط عمومی باید در حد بضاعت و امکانات خود بهترین عملکرد را داشته باشد ادامه داد: روابط عمومی باید مشتری مدارانه حرکت کند و ضمن توجه به سیاست های سازمان نسبت به معرفی هرچه بهتر خدمات آن و توسعه ارتباطات با رسانه ها و سازمان های دیگر اقدام کند.

تنظیم: هومن بهلولی