تبیان، دستیار زندگی
از امیرمؤمنان علی ـ علیه السلام ـ سؤال كردند : به كمك چه چیزی می توان چشم از نامحرم پوشید؟ پاسخ داد : با خاموش كردن آتش شهوت، زیر نظر قدرتمندی كه بر مخفیگاهت آگاه است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چشم چرانی؛ کلید اتاق گناهان بزرگتر


شكر عملی نعمت چشم به این است كه آن را كنترل كند، و از هرگونه هرزگی و خیانت باز دارد، و نیز به این مطلب توجه داشته باشد كه كفران نعمت موجب سلب آن خواهد شد و چه بسا هرزگی خیانت با چشم موجب خشم الهی و نابودی و نابینایی چشم گردد.


نگاه

چشم و بینایی از نعمت های بزرگ است، و در برابر نعمت باید شكرانه آن را بجا آورد، شكرانه چشم آن است كه انسان آن را از بدی ها پاك سازد، و به وسیله آن به معرفت و كمالات خود بیفزاید، كه از آن در زبان قرآن به چشم بینا یاد شده، و آنان كه چشم بینا ندارند مورد سرزنش قرآن قرار گرفته اند، چنان كه قرآن در وصف دوزخیان پست تر از حیوان می فرماید: «وَلَهُمْ أَعْیُنٌ لاَّ یُبْصِرُونَ بِها؛ (اعراف.971) آنها چشمانی دارند كه با آن نمی بینند.» یعنی كور معنوی هستند. و در مورد دیگری می فرماید: «أَلَمْ نَجْعَل لَّهُ عَیْنَیْنِ (بلد.8) آیا برای او (انسان) دو چشم قرار ندادیم.» این تعبیر بیانگر آن است كه انسان باید با توجه به این نعمت ها، پرده غرور و غفلت را از جلو بینش خود بردارد، و از سوی دیگر در مورد این نعمت های شگفت آور و كارساز بیندیشد، و پیرامون آفریدگار این نعمت ها تفكر كند، سپس با تحریك حس شكرگزاری در درون جانش، به سوی معرفت خداوند توجه عمیق نماید.

شكر عملی نعمت چشم به این است كه آن را كنترل كند، و از هرگونه هرزگی و خیانت باز دارد، و نیز به این مطلب توجه داشته باشد كه كفران نعمت موجب سلب آن خواهد شد و چه بسا هرزگی خیانت با چشم موجب خشم الهی و نابودی و نابینایی چشم گردد.

انسان غافل بر اثر غرور، یك چنین نعمتی را از دست می دهد و علاوه بر آن نكبت های دیگری از ناحیه خیانت و هرزگی چشم عاید او می شود.

چشم چرانی و نگاه آلوده، آغاز انحرافات جنسی و به ویژه خودارضایی است؛ از این رو، در مرحله اول لازم است دیده‌ها را پاک کرد تا بتوان دل را کنترل کرد.

زدست دیده و دل هر دو فریاد

که هر چه دیده بیند دل کند یاد

قرآن کریم پیش از دعوت به عفت جنسی، به عفت چشم دعوت می‌کند و می فرماید:

«به مردان با ایمان بگو عفت چشم و عفت جنسی را رعایت كنند...( نور(24) ، آیه 30) و به زنان با ایمان بگو عفت چشم و عفت جنسی را رعایت كنند». (همان، آیه 32)

هیچ مرد مسلمانی نیست که نگاهش به نامحرمی بیفتد و چشم خود را پایین اندازد مگر این که خداوند متعال به او توفیق عبادت دهد که شیرینی آن را در دل خودش بیابد

از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) چنین حکایت شده است: «نگاه (به نامحرم) تیر زهرآگینی از تیرهای شیطان است».( علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 104، ص38)

شیطان با نگاه آلوده، جوانان را به دام عشق ناپاک و انحرافات جنسی می‌کشاند. حضرت علی‌فرماید: «چه بسا عشقی كه با یك نگاه بذرافشانی می‌شود».( محمد تمیمی ، غررالحكم و دررالكلم، دانشگاه تهران، حدیث 5314)

چشم چرانی، از محرومیت های جنسی، محیط نامساعد، ضعف اراده و... به وجود می‌آید و عصب «لی بیدو» که در اعصاب چشم متمرکز است. به اعصاب جنسی متصل است و شخص، از چشم چرانی لذت می‌برد و با تکرار این عمل، تبدیل به یک عادت می‌شود.

چشم چرانی متاسفانه یکی از بیماری ها و عادت های ناپسندی است که برخی از افراد جامعه به دلایل مختلف بدان دچار می شوند. به منظور مبارزه با این عادت ناپسند, اولا لازم است نسبت به مفهوم, آثار و عواقب و زمینه های بروز آن آگاهی بدست آورد و سپس از راهکارهای عملی برای کنترل آن سود جست. در نوشته زیر تقریبا تمامی آنچه شما در زمینه کنترل چشم و درمان چشم چرانی بدان نیاز دارید, آمده است که امید واریم مفید باشد.

یکی از راه های ترک هر عمل نادرست و گناهی اطلاع از پیامدهای آن است در همین راستا در ادامه به بیان چند نکته از پیامدهای این عمل نادرست و زشت می پردازیم.

خطرات چشم چرانی:

چشم انسان، دریچه دل و اندیشه اوست، اگر چگونه نگاه کردن را یاد بگیریم و دیدن صحیح را تجربه کنیم، چشم، چشمه امید و ایمان می شود و نگاه ما، عبادت و سبب رشد و کمال خواهد شد، و اگر آن را رها کنیم تا به هر چه هوی و هوس دستور داده نگاه کند، زیان های زیادی متوجه ما خواهد شد، و به گناهان ناخواسته ای دچار خواهد شد.

اگر نگاه انسان کنترل نشود عقل و خرد انسان در اختیار چشم قرار می گیرد و پیامدهای روانی و غیر روانی فراوانی در پی خواهد داشت که حتما است انسان را به تباهی می کشد.

حضرت علی (علیه السلام) می فرماید: چشم جاسوس و مأمور دل و نامه رسان عقل است» ( بحارالانوار ج 10، ص 41، ح 52)

در جای دیگر حضرت فرمود: چشم پیغام رسان دل است. (میزان الحکمه، ج 1، ص 504)

نگاه

تنوع طلبی از خطرات چشم چرانی است

انسانی که پیش از ازدواج چشمش به لذت نگاه به نامحرم آلوده شده است هنگامی که ازدواج می کند به همسر خویش به دید شک و تردید نگاه می کند که نکند او هم چون خودش چشم حرام به سوی نامحرمان داشته است، علاوه بر این خود او هر روز به دنبال دیدن مناظر جدید از صحنه های حرام است و تنوع طلبی و دیدن صحنه های حرام روان او را بیمار می سازد و چه بسا زندگی را به سوی سردی بکشاند و گرفتار دام های فساد کند.

ویل دورانت می گوید: فساد پس از ازدواج بیشتر محصول عادت های پیش از ازدواج است. (لذّات فلسفه، ویل دورانت، تهران، نشر دانشجویی، ص 94)

بیماری عقل از عوارض چشم چرانی است

عقل این چراغ روشن ساز زندگی که در سایه پیروی از آموزه های نورانی اسلام، به تکامل می رسد و رشد می کند، در صورتی که انسان از دستورات الهی سرپیچی کند و چشم چرانی کند از رحمت الهی دور می شود با خاموش شدن نور الهی در خانه دل، عقل و روح انسان دچار بیماری می گردد و نورش در خاکستر گناه مخفی می شود و این صورت است که انسان در جاده تاریک دنیا راه را گم می کند و خطاها و اشتباها یکی پس از دیگری او را به پرتگاه از زندگی می کشاند حضرت علی علیه السلام در این زمینه می فرماید:

کسی که با شهوت همراه است جان و عقلش مریض و بیمار است. (میزان الحکمه، ج 10، ص 378 و 386)

و در جای دیگر فرمود: نابودی عقل در هوا (پرستی) و شهوت است. (میزان الحکمه، ج 1، ص 360، ح 4421)

چشم چرانی، از محرومیت های جنسی، محیط نامساعد، ضعف اراده و... به وجود می‌آید و عصب «لی بیدو» که در اعصاب چشم متمرکز است. به اعصاب جنسی متصل است و شخص، از چشم چرانی لذت می‌برد و با تکرار این عمل، تبدیل به یک عادت می‌شود

کلید اتاق گناهان بزرگتر چشم چرانی است:

نقطه آغاز بسیاری از گناهان نگاه است، وقتی نگاه رفت، به دنبال آن دل می رود، دل رفت به دنبال آن دین می رود، بسیارند کسانی که گرفتار دام زنا و یا خودکشی و یا دیگر کشی شده اند ولی آغاز آن با یک نگاه بوده است. امام صادق (علیه السلام) می فرماید:

نگاه پی در پی در قلب، شهوت ایجاد می کند و همین برای انحراف بیننده کافی است.( من لا یحضره الفقیه ج 4 ص 18)

از حضرت مسیح (علیه السلام) نیز نقل شده است که فرمود:

هرگز تیز نظر به سوی چیزی که برایت (حلال) نیست نباش زیرا تا زمانی که چشمت را حفظ کنی دامنت آلوده به زنا نمی شود، و اگر بتوانی به لباس زنی که برایت حلال نیست نگاه نکنی، این کار را انجام بده.( منتخب میزان الحکمه، ص 230، ح 2740)

این حدیث نشان می دهد که حتی نگاه به لباس زن انسان را وادار می کند که به خود او نگاه و نگاه به نامحرم کم کم انسان را به کار خلاف عفّت می کشاند.

این همه گناه در چشم چرانی وجود دارد و ما می توانیم هنگامی که نامحرمی را می بینیم سرمان را پایین بیندازیم و در مقابل این عمل اجر بسیار زیادی نصیبمان بشود و اصلا از نگاه های اضافی پرهی کنیم همان گونه که پیامبر ـ صلّی اللّه علیه و آله و سلّم ـ می فرماید:

از نگاه های اضافی پرهیز کنید که بذر هوس می پاشد و غفلت به بار می آورد .( بحارا الانوار ج 69 ص 199)

از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و له) چنین حکایت شده است: «نگاه (به نامحرم) تیر زهرآگینی از تیرهای شیطان است»

ولی انسان که نمی تواند در جامعه چشم بسته راه برود و ناخودآگاه چشم به نامحرم می افتد ولی دستور است که ما باید چشمان خود را از آن چه که خداوند حرام کرده است حفظ کنیم. یکی از راه های دیگر حفظ این است که انسان کاری کند که کمتر با نامحرم اختلاط و گفتگوی غیرضروری داشته باشد و اگر نگاهش به نامحرم افتاد سریع چشم خود را از او بازگرداند در روایت داریم هر که چشمش را از حرام پر کند خدا در قیامت چشم او را از آتش پر می کند . (میزان الحکمه ترجمه حمیدرضا شیخی، ص 6323)

و اگر در خیابان حرکت می کند از نگاه های زائد به این سوی و آن سوی خودداری کند و هرگاه نگاهش به نامحرمی افتاد به یاد عذاب هایی بیفتد که خداوند برای افراد هوس باز در نظر گرفته است و یا در روایاتی که گفته اگر به نامحرم نگاه سوء کنید به محرم شما نگاه سوء می شود.

گاهی هم به فوائد حفظ دیده از نامحرم توجه نمائید. پیامبر خدا ـ صلّی اللّه علیه و آله و سلّم ـ فرمودند:

هیچ مرد مسلمانی نیست که نگاهش به نامحرمی بیفتد و چشم خود را پایین اندازد مگر این که خداوند متعال به او توفیق عبادت دهد که شیرینی آن را در دل خودش بیابد.( همان)

امام صادق ـ علیه السّلام ـ نیز می فرماید:

هرگاه کسی نگاهش به نامحرم «زنی» بیفتد و چشم خود را به طرف آسمان کند یا آن را بر هم نهد، هنوز چشم برهم نزده خداوند از حورالعین به ازدواج او درآورد. (همان)

فرآوری: زهرا اجلال             

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


منابع:

وبلاگ راه فضیلت

پرسمان

ماهانامه پُرسمان، شماره ی 46

مطالب مرتبط:

چشم چرانی نکن!

چشم چرانی نکن! (2)

چشم چرانی از حجره نبوت

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.