تبیان، دستیار زندگی
«رفاقت به سبک تانک» مجموعه 47 داستان واره و قطعه کوتاه طنز درباره حوادث جنگ ایران و عراق است که به هماره تصاویر کاریکاتوری منتشر شده است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : فاطمه شفیعی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رفاقت به سبک تانک!


«رفاقت به سبک تانک» مجموعه 47 داستان واره و قطعه کوتاه طنز درباره حوادث جنگ ایران و عراق است که به هماره تصاویر کاریکاتوری منتشر شده است.

رفاقت به سبک تانک!

رفاقت به سبک تانک.داوود امیریان.انتشارات سوره مهر.چاپ اول. تهران1392:.2500 نسخه.112صفحه مصور.قیمت: 5900 تومان.

«دیگر با جک و جانورهای اطراف همچون موش و عقرب و رطیل سلام و علیک پیدا کرده بودیم! آخر سر یکی از بچه ها قاطی کرد و جدی شوخی بی سیم را روشن کرد و نعره زد: د لامصبها اقل کم به ما بگویید ببینیم واسه کدام دولت می جنگیم. نکنه رژیم عوض شده و ما بی خبریم! همه از خنده ریسه رفتیم. این بد و بیراه ها کار ساز شد و چند روز بعد عده ای آمدند و جایشان را با ما عوض کردند. از آنها پرسیدیم و فهمیدیم که هنوز جمهوری اسلامی سر کار است[1]

جنگ تحمیلی هشت ساله اتفاقات تلخ بسیاری در پی داشت اما در کنار همه این تلخی ها شاهد رفاقت ها، صمیمیت ها، همکاری ها و مهربانی های بسیاری هم بودیم. مردم در جنگ به دلیل اینکه با دشمن مشترکی رو در رو می شوند به هم نزدیک تر شده و پیوندی دیگر گونه بین آنها شکل می گیرد. در سنگر ها و خط مقدم جبهه نیز رزمندهای زیادی بودند که به یاری هم شتافتند و از دل این جنگ و مبارزه و دفاع دوستی های زیادی نیز شکل گرفت.

آنها که شهید شدند خاطراتشان تا ابد ماند و آنها که ماندند هنوز دل در گرو آن روزها دارند.

رفاقت به سبک تانک مجموعه طنز هایی در باره جبهه و جنگ است. این کتاب شامل چهل و هفت قطعه طنز پیرامون حوادث جنگ است.

ماجرا با داستان کوتاهی به نام «می روم حلیم بخرم» شروع می شود و نوجوانی را نمایش می دهد که مشتاق رفتن به جبهه است. داستان ها و قطعات دیگری که به دنبال آن می آیند در واقع تکمیل کنند این داستان اول هستند.

به نظر می رسد قطعات پراکنده اند و البته هر کدام موضوع و حوادث گوناگونی را روایت می کند و به طبع آدم ها و شخصیت های رنگا رنگی وارد داستان می شود که هر کدام نقشی را ایفا می کنند. اما قطعات در نهایت پیوستگی کلی ای با هم دارند.

همگی آدم هایی که وارد داستان می شوند به ظاهر استقلال شخصیت دارند اما به زودی مخاطب در می یابد این آدم ها به نوعی مکمل شخصیت دیگری هستند و به سمت وجه های مشترکی حرکت می کنند. اشتراک آرمان، موقعیت زمانی و مکانی، عقیدتی، انگیزه مبارزه و همدلی  باعث شده همگی در حالات روحی هماهنگی جلوه های مختلفی پیدا کنند.

البته فضا فضای جنگ و خشونت است و در چنین شرایطی جایی برای شوخ طبعی نیست. اما در واقعیت بسیاری از رزمندگان و یا فرماندهان  در شرایط سخت جنگ برای روحیه دادن به سربازان از بذله گویی و شوخ طبعی بهره می گرفتند. در این کتاب نمونه ای از آن به تصویر کشیده شده است.

البته فضا فضای جنگ و خشونت است و در چنین شرایطی جایی برای شوخ طبعی نیست. اما در واقعیت بسیاری از رزمندگان و یا فرماندهان در شرایط سخت جنگ برای روحیه دادن به سربازان از بذله گویی و شوخ طبعی بهره می گرفتند. در این کتاب نمونه ای از آن به تصویر کشیده شده است.

داوود امیریان خود در سال 65 داوطلبانه و با دستکاری شناسنامه اش به جبهه های جنگ ایران و عراق رفت و تا پایان جنگ در عملیات های مختلفی چون کربلای 1 و 5 ، بیت المقدس 4 و مرصاد شرکت کرد. وی از نزدیک شرایط جنگ را لمس کرده و با خلق و خوی مبارزان آشنا است. به نوعی شخصیت اصلی داستان خود نویسنده است.

داوود امیریان در بخش ابتدایی کتاب به نام حرف نویسنده می نویسد: نوجوانی بودم پر شر و شور. هوایی شده بودم که به جبهه بروم. به جنگ دشمنی که می خواست ایران عزیزمان را یک لقمه چپ کند. آموزش دیده و کفش و کلاه کرده بودم تا راهی شوم. اما ته دلم قرص نبود. چرا؟ چون تصویری گنگ و دلهره آور از جبهه و جنگ داشتم. اضطرابم از این بود که آیا می توانم با فضای خشک و نظامی و پر خون و آتش آنجا جور در بیایم یا نه. اما وقتی به جبهه رسیدم و زندگی را دیدم، مرثیه و شادی را دیدم، به اشتباه خود پی بردم. نشاط و روح زندگی ای که آنجا دیدم و با پوست و خون لمس کردم، دیگر در هیچ جا ندیدم.

این کتاب 112 صفحه ای مصور شامل 47 داستان واره و قطعه کوتاه به همراه تصاوری مربوط به این قطعات است که با زبانی طنز نوشته شده اند. اسامی برخی از این داستان ها عبارتند از: رزمنده شوره ای، احترام به پدر، دشمن، موشک جواب موشک، ایرانی مزدور، عملیات متهورانه، پا خروسی، خبرنگار سمج، حلالیت، امداد غیبی، مفقود الاثر می برم، اتوبمب بیل، رفاقت به سبک تانک...

پی نوشت:

[1]صفحه 78 کتاب

فاطمه شفیعی

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان