تبیان، دستیار زندگی
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به سرمایه‌گذاری ۳.۵ میلیارد دلاری تا پایان دی‌ماه سال جاری از دستور ویژه وزیر اقتصاد برای تأمین بازارهای مالی و پولی خبر داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دستور وزیر برای پولدارکردن بازارهای پولی


معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به سرمایه‌گذاری 3.5 میلیارد دلاری تا پایان دی‌ماه سال جاری از دستور ویژه وزیر اقتصاد برای تأمین بازارهای مالی و پولی خبر داد.

بهروز علی‌شیری معاون وزیر و رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران با اشاره حوزه تامین مالی خارجی اظهارداشت: از طریق بانک توسعه اسلامی 726 میلیون دلار سرمایه‌گذاری انجام شده است و همچنین 17 میلیون دلار برای فاضلاب بیرجند صورت گرفته است.

پول

معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: تامین منابع بانک های خارجی 12 میلیارد و 200 میلیون دلار تشکیل شده که در بخش‌های دولتی و شرکت‌ها و طرح های بخش خصوصی صورت گرفته و تا پایان سال وارد فاز اجرایی می‌شود.

به گفته علی‌شیری 17 میلیارد دلار تجهیز منابع از طریق بانک توسعه اسلامی، صندوق اکو و بانک‌های خارجی در کشور انجام شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی تا پایان دی‌ماه سال جاری 3 میلیارد و 450 میلیون دلار سرمایه خارجی وارد کشور شده است، اظهارداشت: 70 درصد این سرمایه‌گذاری مربوط به بخش معدن، 26 درصد صنعت و 4 درصد مربوط به بخش خدمات است.

معاون وزیر اقتصاد و امور دارایی حجم کل منابع مالی و سرمایه خارجی تجهیز شده در سال 92 از تسهیلات مالی خارجی استقراضی و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را در مجموع 16 میلیارد و 393 میلیون دلار دانست و گفت: پیش‌نویس مصوبه هیأت وزیران جهت تامین به موقع منابع مالی بانک‌ها آماده شده و فردا به دولت می‌رود همچنین اعزام رایزن‌های اقتصادی به کشورهای هدف در دولت تصویب شده که جزء اقدامات و برنامه‌های آتی این سازمان است.

وی با بیان اینکه در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی تا پایان دی‌ماه سال جاری 3 میلیارد و 450 میلیون دلار سرمایه خارجی وارد کشور شده است، اظهارداشت: 70 درصد این سرمایه‌گذاری مربوط به بخش معدن، 26 درصد صنعت و 4 درصد مربوط به بخش خدمات است

وی از دیگر برنامه‌های صندوق در این سازمان را اصلاح اساسنامه صندوق توسعه ملی با همکاری مجلس عنوان کرد و یادآور شد: بسته مشوق‌های مالی در بخش سرمایه‌گذاری خارجی تا پایان سال جاری به دولت ارائه خواهد شد.

همچنین وی از دستور ویژه وزیر به برخی معاونت‌های خود برای تأمین منابع مالی، طرح‌ها و تجهیز منابع در بازارهای پولی و مالی خبرداد.

بخش اقتصاد تبیان


منبع:فارس