تبیان، دستیار زندگی
بررسی‌ها نشان می‌دهد که مصرف داروهای پایین‌آورنده تب در مبتلایان به آنفلوآنزا می‌تواند به قیمت آلوده شدن ده‌ها هزار نفر دیگر که در تماس با این بیماران هستند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

داروهای تب‌بر، آنفلوآنزا را پخش می‌کنند


بررسی‌ها نشان می‌دهد که مصرف داروهای پایین‌آورنده تب در مبتلایان به آنفلوآنزا می‌تواند به قیمت آلوده شدن ده‌ها هزار نفر دیگر که در تماس با این بیماران هستند، تمام شود.


داروهای تب‌بر و آنفلوآنزا

نتایج مطالعات محققان دانشگاه مک مستر کانادا نشان می دهد مصرف داروهای تب بر سبب شیوع بیشتر بیماری آنفلوآنزا می شود.

بسیاری از داروهای سرماخوردگی و آنفلوانزا مانند پاراستامول، آسپیرین و یا ایبوپروفن که برای کاهش علایم بیماری و تب تجویز می شوند، می تواند به گسترش بیماری در میان مردم منجر شود.

هرچند تب کردن به طور کلی ناخوشایند و آزاردهنده است، اما این فرآیند طبیعی برای بدن مفید است.

وقتی بدن به طور طبیعی در طول دوره بیماری تب می‌کند، این امر باعث می‌شود که حجم ویروس‌های موجود در بدن بیمار کاهش یابد، زیرا قدرت تکثیر ویروس‌ها در درجه حرارت بالا کمتر می‌شود.

همچنین تب به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند که بهتر فعالیت داشته باشد.

در این بررسی پزشکان با استفاده از مدل‌های ریاضی به شناسایی تاثیرات گسترده استفاده از داروهای کاهنده تب پرداختند.

به گفته این محققان در موارد ابتلا به آنفلوآنزا‌ی فصلی، مصرف داروهای کاهنده تب به افزایش پنج درصدی مبتلایان به آنفلوآنزا و مرگ‌ومیر ناشی از آن منجر می‌شود

آنان دریافتند در آنفلوآنزاهای معمولی فصلی، مصرف داروهایی همچون ایبوپروفن و استامینوفن برای کاهش تب متداول است.

در این صورت بیمار که بر اثر مصرف دارو اندکی بهبود می‌یابد، به فعالیت‌های روزانه اجتماعی خود ادامه می‌دهد و در تماس با تعداد بیشتری از مردم، آنها را نیز مبتلا می‌کند و به این ترتیب ده‌ها هزار مورد جدید ابتلا به آنفلوآنزا رخ می‌دهد و حتی آمار تلفات ناشی از این بیماری نیز بیشتر می‌شود.

«دیوید ایارن»، محقق این مطالعه از دانشگاه مک‌مستر در کانادا گفت: افراد در مواقع ابتلا به آنفلوآنزا برای کاهش تب، دارو مصرف می‌کنند، اما باید بدانند این اقدام آنان باعث آلوده شدن افراد دیگر به این ویروس می‌شود.

تب کودک

دیوید ایارن همچنین افزود: از آنجا که تب، حجم ویروس را در فرد بیمار پایین می‌آورد و شانس انتقال بیماری به افراد دیگر را کاهش می‌دهد، مصرف داروهای کاهنده تب به افزایش انتقال ویروس به دیگران کمک می‌کند.

به گفته این محققان در موارد ابتلا به آنفلوآنزا‌ی فصلی، مصرف داروهای کاهنده تب به افزایش پنج درصدی مبتلایان به آنفلوآنزا و مرگ‌ومیر ناشی از آن منجر می‌شود.

همچنین مطالعات قبلی دانشمندان روی موش ها نشان می دهد زمانی که موش ها داروی تب بر دریافت می کنند، ویروس های بیشتری از خود منتشر می کنند.

محققان با بررسی افزایش دفع ویروس در میان نمونه های مبتلا به بیماری در طی درمان با داروهای تب بر دریافتند میزان موارد ابتلا به آنفلوآنزای فصلی در موش ها پنج درصد افزایش می یابد.

آن مونیه متخصص اپیدمیولوژی در این مورد گفت : واکنش بیماران در برابر تب مشابه نیست. برخی افراد با دمای 38.2 درجه سانتی گراد احساس مرگ می کنند، اما برخی با دمای 39 درجه مشکلی ندارند. به همین دلیل باید به صورت موردی در مورد تجویر داروی تب بر برای آنها تصمیم گیری شود.

این جنبش در میان متخصصان اطفال آغاز شده است. متخصصان اطفال تاکنون از تجویز آسپرین و ایبوپروفن به دلیل مضرات بسیار برای کودکان خودداری می کردند و از این پس نیز به تدریج تجویز پاراستامول را برای درمان تب های خفیف کنار خواهند گذاشت.

همچنین تب نقش مفیدی برای بدن دارد. از آنجایی که تب پاسخ سیستم ایمنی بدن محسوب می شود نشانه مهمی از وجود برخی بیماری های جدی است که به سرعت نیاز به درمان دارند.

محققان توصیه می کنند از تجویز بی رویه داروهای تب بر و مصرف آن جلوگیری شود.

شرح کامل این تحقیق در نشریه Proceedings of the Royal Society B منتشر شده است.

فرآوری : نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع:

ایسنا

ایرنا

شبکه خبر

مطالب مرتبط:

معایب کاهش سریع تب کودکان با دارو

مسمومیت با استامینوفن

تب کودک چه موقع اورژانسی می شود؟

آیا تب را همیشه باید پایین آورد؟

 تب کودک خطرناک است؟

استامینوفن یا بروفن؛ کدام یک؟

9 دارویی که نباید خودسرانه به فرزندتان بدهید

تب؛ عارضه ای مفید

واکسن آنفلوآنزا بزنید

واکسن آنفلوآنزا عوارضی هم دارد؟

سرماخورده اید یا آنفلوآنزا دارید؟

چه مدت آنفلوآنزا مسری است؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.