تبیان، دستیار زندگی
داستان فرار شاه و ورود امام خمینی به کشور را بارها شنیده اید اما اینبار این جریان را کمی متفاوت تر همراه با عکس و فیلم مشاهده کنید
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گزارش تصویری از رفتن شاه+ فیلم


داستان فرار شاه و ورود امام خمینی به کشور  را بارها شنیده اید اما اینبار این جریان را کمی متفاوت تر همراه با عکس و فیلم مشاهده کنید

26دی ماه روزی بود که محمد رضا پهلوی از کشور فرار کرد. روزی که مردم انقلابی بیش از پیش به پیروزی خود امیدوار شدند تا ثمره تلاش خود را در 22 بهمن 1357 دیدند.

پهلوی
پهلوی

مردم به خیابان ها آمدند و شادی کردند. در صفحه نخست روزنامه ها با تیتر درشت نوشته شده بود «شاه رفت»

شاه رفت

مردم پس از خروج شاه از ایران به خیابان ها آمدند و خود را برای ورود امام به ایران آماده کردند.

امام آمد

در روز 12 بهمن 1357 امام خمینی بعد از 15 سال تبعید و دوری از وطن در میان استقبال گسترده مردم به ایران بازگشت .

امام امد-امام خمینی
امام آمد

امام، وقتى آمدند، به بهشت زهرا رفتند و سخنرانى کردند، بعد با هلى‌کوپتر بلند شدند و رفتند. ایشان در این سخنرانی، که یکی از پرجمیعت ترین اجتماعات تاریخ بود، غیرقانونی بودن رژیم سلطنت پهلوی را با استدلال مطرح کردند و مصایبی که مستقیماً ناشی از رژیم طاغوتی است بر شمردند و خطوط آینده انقلاب را ترسیم نمودند.

فایل تصویری سخنرانی امام:

 • امامسخنرانی حضرت امام خمینی در بهشت زهرا
 • هلى‌كوپتر در نقطه‌اى در غرب تهران رفت و نشست . آقای ناطق نوری امام را سوار کردند و امام مى‌گویند: مرا به خیابان ولى‌عصر ببرید؛ آن‌جا منزل یكى از خویشاوندان است و بعد به مدرسه ی رفاه رفتند و فردای آن روز 13 بهمن به مدرسه ی علوی رفتند در آنجا اقامت کردند.

  امام خمینی

  و این برگشت شروعی بود برای تثبیت و به ثمر نشستن سالها مبارزه مردم و خون شهیدانی که در این راه جانشان را دادند  و  نمایشی پشتوانه مردمی این انقلابی و حمایت های بی دریغ آنان که تا به امروز ادامه داشته است و خواهد داشت.

 • امام خمینی،بهار شادی
 • طاهره رشیدی

  بخش تاریخ ایران و جهان تبیان


  مطالب مرتبط:

  20سال مواضع امام را بخوانید

   تاکتیک های مبارزاتی امام خمینی 

   منزل شما کجاست؟