تبیان، دستیار زندگی
بلوتوث استانداردی است که اجازه میدهد تا دستگاه ها به صورت بی سیم با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. اکثر افراد با بلوتوث آشنا هستند اما بهتر است با ویژگی های دیگر آن نیز آشنا شوید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کاربردهای مختلف بلوتوث


بلوتوث استانداردی است که اجازه میدهد تا دستگاه ها به صورت بی سیم با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. اکثر افراد با بلوتوث آشنا هستند اما بهتر است با ویژگی های دیگر آن نیز آشنا شوید.

برای آن که دو دستگاه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند می بایست هر دو دارای بلوتوث باشند. به عنوان مثال شما می توانید لپ تاپ و اسمارت فون خود را با یکدیگر ارتباط دهید. همچنین می توانید هدست بلوتوث را به گوشی خود متصل کنید و یا این که از ماوس های بلوتوثی که با لپ تاپ کار می کنند، استفاده کنید.

کاربردهای مختلف بلوتوث

انتقال فایل‌ها به صورت بی‌سیم بین دستگاه‌ها

شما می توانید دستگاه های خود را مانند گوشی و لپ تاپ و یا کامپیوترهایی که قابلیت بلوتوث دارند با یدیگر ارتباط دهید. در صورتی که کابل USB نداشته باشید می توانید از این طریق فایل های خود را منتقل کنید. البته این راه، روشی مناسب برای انتقال فایل هایی با حجم بالا نیست و می توانید فایل هایی با حجم کم مانند یک عکس را منتقل کنید.

به عبارتی شما با استفاده از بلوتوث می توانید دستگاه ها را کشف کرده و آن ها را به یکدیگر ارتباط دهید. همچنین شما می توانید هم از طریق ابزارهای نصبی بلوتوث به برقراری ارتباط بپردازید و هم این که می توانید به صورت بی سیم فایل های خود را انتقال دهید.

توجه داشته باشید که موارد ذکر شده بر روی ویندوز هستند و سیستم عامل های دیگر همچون لینوکس، مک و ... از فناوری بلوتوث پشتیبانی می کنند.

کاربردهای مختلف بلوتوث

انتقال فایل‌ها به صورت بی‌سیم بین دو کامپیوتر

همانطور که شما می توانید بین کامپیوتر و اسمارت فون خود ارتباط بی سیم بلوتوثی برقرار کنید این کار را می توان به همین روش بر روی دو کامپیوتری پیاده کرد که دارای قابلیت بلوتوث هستند و در یک ناحیه مستقر هستند. در صورتی که کامپیوترها جز یک شبکه نباشند نیز می توان این ارتباط را بین این دو دستگاه برقرار کرد.

اتصال به اینترنت از دستگاهی دیگر

اتصال به اینترنت از این طریق یعنی اتصال به اینترنت از طریق دستگاهی دیگر. زمانی که یکی از دستگاه های شما دارای اینترنت باشد می تواند آن را به اشتراک بگذارد تا دستگاهی دیگر نیز از آن استفاده کند. بیشتر افراد این اشتراک گذاری را از طریق Wi-Fi انجام می دهند اما اتصال به اینترنت از طریق بلوتوث موجب می شود تا باتری کمتری مصرف شود. بنابراین این گزینه می تواند در برخی شرایط ایده آل باشد.

کاربردهای مختلف بلوتوث

اتصال بی‌سیم لوازم جانبی

از جمله کاربردهای دیگر بلوتوث برقراری ارتباط بین لوازم جانبی با اسمارت فون ها، لپ تاپ، تبلت و ... است. برای انجام این کار شما نیاز به لوازمی دارید که قابلیت بلوتوث را دارا باشد.

انواع مختلفی از این لوازم که بلوتوث را پشتیبانی می کنند و در دسترس هستند عبارتند از:

هدست: هدست های بلوتوثی بیشترین لوازمی هستند که از آن ها یاد می شود. به این صورت که ارتباط بین اسمارت فون و هدست را برقرار کرده و قادر به دریافت تماس های خود هستید. استفاده از بلوتوث در این وسیله اجازه می دهد تا به سادگی تماس های خود را قطع و وصل کنید.

تنها دستگاه صوتی بلوتوث هدست نیست بلکه می توان از هدفون های بلوتوثی نیز نام برد که می توان بین این هدفون ها و لوازمی همچون کامپیوتر، بلندگو و حتی سیستم استریو خانگی ارتباط برقرار کنید و قابل به دریافت صدا از طریق بلوتوث باشید.

ماوس های بلوتوثی: نوع دیگری از ابزارهای رایج بلوتوثی، ماوس های بلوتوثی هستند. این ماوس ها با اکثر لپ تاپ های مدرن و برخی از اسمارت فون ها کار می کنند. برخی از لپ تاپ ها به جای استفاده از بلوتوث برای برقراری ارتباط با ماوس از یک قطعه سخت افزاری که به دستگاه وصل می شوند که به نام دانگل USB نام گرفته اند، استفاده می کنند. ماوس های بلوتوثی یک گزینه مناسب برای لپ تاپ ها و سایر دستگاه ها هستند.

مهم ترین مسئله در استفاده از بلوتوث این است که دستگاهی که از این قابلیت استفاده می کند می بایست قدرت و توان مصرفی بالایی را استفاده کند. مثلا این ویژگی بر روی اسمارت فون ها موجب به هدر رفتن باتری زیادی می شود. پس بهتر است از این قابلیت در زمانی استفاده کنید که واقعا به آن نیاز دارید.

کیبورد: کیبوردها می توانند از طریق بلوتوث به تبلت شما متصل شوند. در صورتی که شما از یک کابل USB OTG استفاده کنید نیز می توانید یک ماوس یا کیبورد را به تبلت خود وصل کنید اما اگر از بلوتوث استفاده کنید می توانید هر دوی آنها را به طور همزمان به تبلت خود متصل کنید. استفاده از بلوتوث محدودیت استفاده از ابزارها را از بین می برد.

Gamepads: نوعی دیگر از دستگاه های ورودی بلوتوث هستند. شما می توانید کنترلرهایی همچون پلی استیشن 3 سونی را از طریق بلوتوث به تبلت یا اسمارت فون خود متصل کنید. در این راه شما می بایست از برخی ترفندها استفاده کنید.

چاپگر: همواره چاپگرها با استفاده از سیم و یا استاندارد Wi-Fi به کامپیوتر و شبکه متصل شده و به کاربران اجازه چاپ داده ها را می دهند. در چاپگرهایی که قابلیت بلوتوث تعبیه شده است به کاربر اجازه اتصال و چاپ متن ها را از طریق بلوتوث می دهد.

کاربردهای مختلف بلوتوث

اضافه کردن قابلیت بلوتوث به دسکتاپ

در صورتی که شما کامپیوتری دارید که از بلوتوث پشتیبانی نمی کند می توانید این ویژگی را به آن اضافه کنید. لپ تاپ های جدیدتری که وارد بازار می شوند بلوتوث بر روی آن ها قرار داده شده اما دسکتاپ ها اغلب چنین قابلیتی ندارند. برای حل این موضوع می توان یک افزونه (دانگل) به پورت USB کامپیوتر وصل کرد تا اجازه برقراری ارتباط با سایر دستگاه ها به وسیله بلوتوث صادر شود.

توجه داشته باشید که بلوتوث با تمامی مزایایش، جنبه منفی نیز دارد. مهم ترین مسئله در استفاده از بلوتوث این است که دستگاهی که از این قابلیت استفاده می کند می بایست قدرت و توان مصرفی بالایی را استفاده کند. مثلا این ویژگی بر روی اسمارت فون ها موجب به هدر رفتن باتری زیادی می شود. پس بهتر است از این قابلیت در زمانی استفاده کنید که واقعا به آن نیاز دارید.

فائزه خاموشی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع:

howtogeek

Things You Can Do With Bluetooth”‌ Chris Hoffman”‌

Connect to Bluetooth and other wireless or network devices