تبیان، دستیار زندگی
معاون وزیر ارتباطات در مورد هوشمندسازی سامانه فیلترینگ کشور گفت: این امر نیازمند طراحی نرم افزارهای فنی و تهیه سخت افزار است. در این زمینه یک کمیته فنی تشکیل شده تا این موضوع را بررسی کرده و نتایج آن را به دولت گزارش دهد.نصرالله جهانگرد در جمع خبرنگاران د
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تشکیل کمیته جدید برای فیلترینگ


معاون وزیر ارتباطات در مورد هوشمندسازی سامانه فیلترینگ کشور گفت: این امر نیازمند طراحی نرم افزارهای فنی و تهیه سخت افزار است. در این زمینه یک کمیته فنی تشکیل شده تا این موضوع را بررسی کرده و نتایج آن را به دولت گزارش دهد.نصرالله جهانگرد در جمع خبرنگاران در پاسخ به فارس، اظهار داشت: از این پس تمامی برنامه های اجرایی دولت در چارچوب سیاست های مد نظر در شورای عالی فناوری اطلاعات تدوین می شود. برنامه بخش های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات، نحوه تعامل و ساز و کارهای مد نظر و نیز بودجه بندی از طریق این شورا تدوین خواهد شد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: با توجه به از سرگیری مجدد شورای عالی فناوری اطلاعات در دولت یازدهم، در فاصله کوتاه چارچوب های تدوین برنامه های مدنظر این شورا را تصویب خواهیم کرد.

80 درصد نیاز کاربران به پهنای باند، داخلی است
فیلترینگ

رئیس سازمان فناوری اطلاعات در خصوص انتقاد خود از سرعت فعلی اینترنت، اظهار داشت: بخش بیشتری از نیازهای کاربران اینترنت در شبکه دسترسی داخل کشور انجام می شود به نحوی که هم اکنون 80 درصد نیاز کاربران داخلی است و 20 درصد ترافیک اینترنت مربوط به خارج از کشور است.

جهانگرد ادامه داد: بنابراین با توسعه شبکه ملی داخل کشور می‌توانیم سرعت اینترنت را برای 80 درصد نیاز کاربران که مربوط به دسترسی به سایت های داخلی است فراهم کنیم.

دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات افزود: در این زمینه زیر ساخت‌های کشور در حال توسعه است و روش‌ها و سیاست‌های اجرایی در این زمینه به زودی تدوین و اعلام می‌شود.

وی در خصوص زمان اجرای این برنامه گفت: معمولاً پروژه‌های توسعه‌ای به 6 تا 8 ماه زمان نیاز دارد تا آثار و نتایج‌اش برای کاربران محسوس شود. یک شبه نمی‌توان نتایج این طرح ها را مشاهده کرد اما در حال حاضر با رعایت مقررات در حال افزایش ظرفیت پهنای باند برای دسترسی پر سرعت کاربران اینترنت هستیم.

اهداف بلند مدت شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال 93 عملیاتی خواهد شد

رئیس سازمان فناوری اطلاعات در مورد آخرین وضعیت اجرای شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: در سال جاری از منابع موجود برای افزایش حداکثر ظرفیت‌های این شبکه و سیاست های دسترسی کاربران به آن استفاده کرده‌ایم. ادامه این راه مستلزم برنامه های توسعه ای است و رویکرد مالی در این زمینه اجرای سریع تر شبکه ملی اطلاعات خواهد بود.

وی ادامه داد: شبکه دسترسی ملی پرتوان و پر ظرفیت خواهد بود و در این راستا در حال افزایش و بهبود ساختارها هستیم.

جهانگرد در خصوص اظهارات وزیر مبنی بر اینکه شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال 93 به‌ بهره‌برداری می‌رسد، گفت: منظور این است که تا پایان سال 93 اهداف بلند مدت شبکه ملی اطلاعات نیز عملیاتی خواهد شد.

این امر نیازمند طراحی و تدوین نرم افزارهای فنی و نیز بحث های سخت افزاری دارد که در این زمینه کمیته ای فنی تشکیل شده تا این موضوع را بررسی کرده و نتایج آن را به دولت گزارش دهد

فیلترینگ در مأموریت ما نیست

معاون وزیر ارتباطات در مورد عدم حضورش در برنامه تلویزیونی «دیروز، امروز، فردا» تأکید کرد: قرار بود در این برنامه جنبه های مختلف شبکه‌های اجتماعی با حضور یکی از مسئولان قوه قضائیه برگزار شود که در آخرین لحظات میهمان این برنامه تغییر یافت و تم جلسه نیز به سمت فیلترینگ رفت که در این راستا با توجه به آنکه مأموریت ما تناسبی با این بخش ندارد ترجیح دادم در برنامه حضور پیدا نکنم.

تشکیل کمیته فنی برای وضعیت فیلترینگ

جهانگرد در مورد هوشمندسازی سامانه فیلترینگ کشور نیز گفت: این امر نیازمند طراحی و تدوین نرم افزارهای فنی و نیز بحث های سخت افزاری دارد که در این زمینه کمیته ای فنی تشکیل شده تا این موضوع را بررسی کرده و نتایج آن را به دولت گزارش دهد.

بخش ارتباطات تبیان

منبع : خبرآنلاین

مطالب مرتبط:

جاسوسی یک فیلترشکن مشهور از ایرانی‎ها