تبیان، دستیار زندگی
برای از بین بردن لکه ناشی از جوهر خودکار، مقدار زیادی اسپری مخصوص مو روی لکه بپاشید، بگذارید خشک شود، سپس به آرامی با محلول آب و سرکه برس بزنید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نکات ریز خانه‌داری


برای از بین بردن لکه ناشی از جوهر خودکار، مقدار زیادی اسپری مخصوص مو روی لکه بپاشید، بگذارید خشک شود، سپس به آرامی با محلول آب و سرکه برس بزنید.


خانه داری

راه جلوگیری از ترک خوردن سیب زمینی

اگر می‌خواهید سیب‌زمینی‌ها درسته پخته شده و ترکی در پوست آن‌ها ایجاد نشود، قبل از طبخ، کمی با روغن، آن‌ها را چرب کنید.

راه تازه ماندن سبزیجات

برای تازه ماندن سبزیجات، کرفس و کاهو بهتر است پس از شست‌وشو و خشک شدن، به جای استفاده از کیسه پلاستیکی، آن‌ها را درون پاکت کاغذی و بهداشتی قرار داده و در یخچال بگذارید.

راه جلوگیری از سر رفتن شیر

برای این که شیر هنگام جوشیدن، سر نرود، باید لبه ظرف محتوی شیر را با کمی روغن چرب کنید.

راه جلوگیری از سبز شدن سیب‌زمینی‌ها

برای جلوگیری از سبز شدن سیب‌زمینی‌ها، بهتر است آن‌ها را در کیسه‌های ضخیم و در محل تاریک نگهداری کنید.

راه جلوگیری از ترک خوردن تخم‌مرغ

اضافه کردن نمک به آبی که تخم‌مرغ در آن جوشانده می‌شود، برای جلوگیری از ترک خوردن تخم‌مرغ موثر است.

راه حذف بوی سیر از غذا

چنانچه غذایی دارید که می‌خواهید بوی سیر آن را از بین ببرید، مقداری از برگ‌های جعفری را درون پارچه تمیز و کیسه‌ای شکل قرار داده، سپس آن را داخل ظرف غذا بیندازید.

لکه‌گیری به روش‌های آسان و باورنکردنی

همیشه لکه‌گیری برای بانوان مشکل بوده است، برای این کار از ماشین‌های لباس‌شویی کمک می‌گیرند، اما باز هم ناامیدند. آن‌ها حتی از خشک‌شویی محله‌شان هم کمک می‌گیرند، اما باز هم بعضی از لکه‌ها از بین نمی‌رود، در صورتی که روش‌های سنتی که قدیمی‌ها برای از بین بردن لکه‌ها از آن استفاده می‌کردند، خیلی راحت و البته کم دردسر بود. باورش کمی مشکل است، اما حقیقت دارد. تنها کافی است امتحان کنید.

رفع لکه‌های تخم‌مرغ از قاشق

برای پاک کردن لکه‌های تخم‌مرغ از قاشق، آن‌ها را درون آبی که تخم‌مرغ‌ها را در آن پخته‌اید، خیس کنید، لکه‌ها پاک خواهد شد.

رفع لكه تخم‌مرغ از لباس شما

لکه سفید تخم‌مرغ را هیچ‌گاه با آب گرم نشویید، زیرا به جای آن که آن را از بین ببرد، باعث انعقاد سفیده تخم‌مرغ و باقی ماندن لکه آن می‌شود. بنابراین، هرگاه لباس شما به سفیده تخم‌مرغ آلوده شد، محل لکه را فقط با آب سرد بشویید.

رفع لکه چربی از روی چرم جیر

برای از بین بردن لکه چربی از روی چرم جیر، از سرکه استفاده کنید. سرکه را به وسیله یک مسواک روی لکه بمالید، از بین خواهد رفت.

رفع لکه چای

برای از بین بردن لکه چای، خاک مخصوص لکه‌گیری یا نمک خشک را روی لکه بمالید و سپس برس بکشید.

لکه ی روی لباس

رفع لکه ناشی از جوهر خودکار

برای از بین بردن لکه ناشی از جوهر خودکار، مقدار زیادی اسپری مخصوص مو روی لکه بپاشید، بگذارید خشک شود، سپس به آرامی با محلول آب و سرکه برس بزنید.

رفع لکه‌های چربی جزیی از روی لباس

برای از بین بردن لکه‌های چربی جزیی بر روی لباس، مقداری نمک را در الکل یا آمونیاک حل کنید، بعد به آرامی روی لکه بمالید.

نقاط چرب بر روی پوشاک را می‌توان با آرد نیز از بین برد، مقداری آرد روی لکه بریزید، یک قطعه خشک‌کن تمیز روی آن قرار داده اتو بزنید. چربی جذب می‌شود. سپس آرد را از روی لباس بتکانید.

رفع لکه شکلات

برای پاک کردن شکلات، محل را با پارچه تمیزی که درون آب نیم گرم فرو برده‌اید، پاک کنید.

رفع لکه چربی از روی فرش

لکه چربی بر روی فرش یا قالیچه را به این طریق می‌توان از بین برد. روی لکه چرب را با مقدار زیادی جوش‌شیرین بپوشانید و خوب به داخل پرزهای فرش بمالید. بگذارید یک شب به همین حال بماند و روز بعد با جاروی برقی آن را جمع کنید.

رفع لکه‌های بستنی

برای از بین بردن لکه‌های بستنی، باید این قبیل لکه‌ها را با پارچه تمیزی که در آب سرد فرو برده‌اید، پاک کنید. هرگز از صابون یا آب گرم استفاده نکنید.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: BEGAM10

برگرفته از گروه: ریزه کاری‌های خانه داری