سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سریال ضد ایرانی هوملند که در آمریکا در حال پخش است و گفته می شود مورد علاقه ی باراک اوباما هم هست مورد توجه رادیوفردا قرار گرفته و این رادیو در مصاحبه با یکی از هنرپیشه های ایرانی این سریال از اهداف آن هم رمز گشایی نمود .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تقدیر از هوملند !


سریال ضد ایرانی هوملند که در آمریکا در حال پخش است و گفته می شود مورد علاقه ی باراک اوباما هم هست مورد توجه رادیوفردا قرار گرفته و این رادیو در مصاحبه با یکی از هنرپیشه های ایرانی این سریال از اهداف آن هم رمز گشایی نمود .

تقدیر از هوملند !

داستان کلی سریال « هوملند » درباره یکی از نیروهای آموزش دیده ارتش آمریکاست که ظاهراً هشت سال پیش در عراق ربوده شده و از سرنوشتش هیچ اطلاعی در دسترش نیست . در یک روز عادی اتفاقی عجیب همه را شگفت‌زده می‌کند و طی یک عملیات نیروهای ویژه آمریکا در عراق ،‌‌ همان نیروی ویژه پیدا می‌شود که هشت سال پیش مرگش اعلام شده بود. مردی که محاسنش بلند شده و از تمدن برای چندین سال دور بوده است.

پس از مدتی مشخص می شود او در این هشت سال اسیر نیروهای القاعده بوده و به صورت تصادفی توسط نیروهای ویژه پیدا می‌شود.

موجِ شادی در میان مردم آمریکا می‌خروشد... سربازِ وطن به آغوش میهن بازگشته، حتی رئیس جمهور هم این بازگشت را به وی خوشامد می‌گوید. اما آیا همه چیز به همین سادگی است؟

مطمئناً چنین نیست و اندکی بعد‌تر یکی از مأموران سیا به او شک می‌کند و در مسیر داستان مشخص می‌شود که وی در این هشت سال اسارت، شست و شوی مغزی شده و قصد دارد عملیات‌های تروریستی در خاک آمریکا انجام دهد.

به نظر می رسد داستان‌های فرعی متعدد این سریال از یک سریال کوتاه‌تر اسرائیلی برداشته شده، تماماً حول این شخص چیده شده‌اند که البته برخی از این داستان‌ها نیز متوجه کاراکترهایی است که هویتشان متعلق به ایران، ونزوئلا و دیگر کشورهایی است که رابطه خوبی با آمریکا ندارند.

درفصل سوم از سریال آمریکایی "هوملند" یک ایرانی به نام "مجید جوادی" که اتفاقا نام وی بسیار شبیه به محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ی کشورمان هم هست ، را به عنوان تروریست اصلی حمله به سازمان جاسوسی اعلام می کند اما نکته مهم در این میان آن است که این تروریست قصد دارد با نام ناصر حجازی کار خود را انجام دهد .

این سریال که برپایه اسلام هراسی و ایران هراسی ساخته شده در واقع به شخصیت های مهم ملی ما توهین کرده است .

اما اسلام هراسی در این سریال تنها مختص به ایران نمی شود زیرا این در سریال نشانه های بیشتری از اسلام هراسی وجود دارد و سازندگان این سریال خشم کشورهای اسلامی بسیاری را در آورده اند. که نمونه ساده آن می توان به لبنان اشاره کرد.

البته پس از رسانه ای شدن این اتفاق کاربران ایرانی که در شبکه های اجتماعی مختلف مشغول فعالیت هستند ساکت ننشستند و به این توهین ها پاسخ محکمی داده اند .

از سوی دیگر باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده در صحبتی که با "Washington Post" داشته است سریال مورد علاقه خود را همین سریال "هوملند" اعلام کرده است.

رئیس جمهور آمریکا در جواب سوال خبرنگار که از او پرسید، چه زمانی وقت می کند این سریال را ببیند، پاسخ داد: « روزهای یکشنبه همسرم به همراه بچه ها به تنیس می روند و من وارد اتاق کار می شوم. در اتاق کارم به ظاهر کار می کنم اما در اصل در حال تماشای سریال هستم. »

اما اسلام هراسی در این سریال تنها مختص به ایران نمی شود زیرا این در سریال نشانه های بیشتری از اسلام هراسی وجود دارد و سازندگان این سریال خشم کشورهای اسلامی بسیاری را در آورده اند. که نمونه ساده آن می توان به لبنان اشاره کرد.

اپیزود "بیروت برگشته است" از فصل دوم این سریال حاشیه‌های زیادی را در لبنان به همراه داشته‌است. به گفته‌ی فادی عبود وزیر جهانگردی لبنان، تصویری که این سریال از شهر بیروت به نمایش گذاشته، یک تحریف واقعیت جدی است.

برای مثال خیابان حمرا در این سریال یک منطقه‌ای جنگی مرگبار و پرخطر به نظر می‌رسد. در حالی که واقعیت برخلاف این است و جلوه‌های بسیاری از دنیای مدرن را می‌توان در خیابان حمرا دید. خیلی از رسانه‌های عربی این خیابان را با "تاتنهام کورت رُد" لندن و با خیابان پنجم نیویورک مقایسه می‌کنند.

تقدیر از هوملند !

وزیر جهانگردی لبنان اعلام کرده که به دنبال مسیری قانونی برای شکایت از تهیه‌کنندگان سریال آمریکایی "هوملند" است و این موضوع را در جلسه‌ی اخیر دولت لبنان مطرح کرده و وزیر ارتباطات و وزیر دادگستری هم پیگیر این اقدام هستند.

اما بی شک وجه برجسته ی این سریال در حال حاضر ایران هراسی آن است .

همین مسئله کافی بود تا رادیوفردا به سراغ بازیگران ایرانی این سریال برود و با مصاحبه و گفت و گوی اختصاصی و مفصل از خجالت آن ها در آید و به نوعی آن ها را دلخوش به آینده کند !

نازنین بنیادی که این روزها نقش « فرح شیرازی » ، مامور سیا را در سریال تلویزیونی هوملند بازی می‌کند در گفت و گوی اختصاصی اش با رادیوفردا برای آزادی مردم ایران دعا کرد تا به نوعی هم وی هم رادیوفردا از پشت پرده های اصلی این سریال هم رمز گشایی کرده باشند !

وی به رادیوفردا گفته است که : " سریع رفتم چون عاشق سریال هوملند هستم و اولین کسی بودم که برای این نقش تست دادم ! یک علاقه خاصی به نقش فرح شیرازی داشتم چرا که یک چیزهایی در این نقش هست که شاید یک غیرایرانی نتواند آن را درک کند. "

فرح شیرازی، مامور سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و متخصص در ردیابی حساب های مالی است.

او حساب مالی شخصی به نام «جوادی» را ردیابی و رصد کرده و فهمیده است که او از پول سپاه پاسداران برای خود حساب خاصی کنار گذاشته است.

البته خانم بنیادی و رادیوفردا کم کم هدف اصلی مصاحبه را با ورود به بحث حقوق بشر و فتنه ی 88 به سمتی بردند که می خواستند ! گویا خانم بنیادی هم از فعالین حقوق بشر و فعالین دموکراسی و ... (!)‌ هستند و در فتنه ی 88 هم خیلی برای دموکراسی در ایران تلاش کرده اند !!

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع : سایت خبری رادیو دیروز  

مطالب مرتبط:

بعد از آرگو...                             

آرگو به دادگاه می رود                 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین