تبیان، دستیار زندگی
پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پنج راهکار برای جلوگیری از هک و جلوگیری از سوءاستفاده افراد سودجو از ایمیل شخصی را تشریح کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قبل از هک ایمیل، چه کنیم؟


پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پنج راهکار برای جلوگیری از هک و جلوگیری از سوءاستفاده افراد سودجو از ایمیل شخصی را تشریح کرد.

قبل از هک ایمیل، چه کنیم؟

به گزارش تبیان به نقل از پلیس فتا، اداره تشخیص و پیشگیری از جرائم پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات به منظور عدم هک ایمیل ها، پنج راهکار را به خوانندگان پیشنهاد داد:

1. استفاده از کلمه های عبور یکتا برای وب سایت های مهم

مانند سایت بانکی و ایمیل خود با این کار در صورت افشا کلمه عبور یکی از حساب های کاربری، امکان دسترسی به تمام حساب های کاربری مهم شما وجود ندارد، در عین حال باید کلمه های عبور قوی انتخاب کنید.

2. امن نگه داشتن کلمه عبور و نام کاربری

هر زمان از شما کلمه عبور و نام کاربری خواسته شد، حتما قبل از ارائه آنها فکر کنید. هرگز این اطلاعات را در پاسخ به ایمیلی ارائه نکنید.

اگر به نظر می رسد ایمیل از بانکی که در آن حساب دارید ارسال شده است، حتما به جای کلیک بر روی لینک یا تماس با شماره تلفن ارسال شده، به وب سایت بانک مراجعه کرده و از آن طریق اقدام نمایید.

اگر از طریق رایانه های عمومی به ایمیل یا سایر حساب های کاربری خود دسترسی می یابید، کلمه عبور خود را در مرورگرهای وب ذخیره نکنید و حتماً مطمئن شوید که در انتهای کار از حساب کاربری خود خارج شده اید

3. روی لینک های داخل ایمیل کلیک نکنید و ضمیمه های ایمیل را باز نکنید

مگر اینکه ارسال کننده آن را بشناسید و همچنین بدانید که آن لینک ها و ضمیمه ها چه هستند.

کلیک بر روی لینک ها یا ضمیمه نامه ها ممکن است منجر به نصب برنامه های مخرب بر روی رایانه شما گردد.

همچنین شما هم لینک های تصادفی را برای دوستانتان ارسال نکنید.

4.  نرم افزارهای رایگان را فقط از سایت هایی که می شناسید، دانلود کنید

اگر نمی دانید سایتی مطمئن است یا نه، حتما قبل از دانلود نرم افزار از آن سایت، از مورد اطمینان بودن آن سایت مطمئن شوید.

قبل از هک ایمیل، چه کنیم؟

فراموش نکنید که برخی از بازی ها، برنامه های به اشتراک گذاری فایل و برخی نوار ابزارهای رایگان حاوی برنامه های مخرب هستند.

5. با رایانه های عمومی مانند رایانه های شخصی برخورد نکنید

اگر از طریق رایانه های عمومی به ایمیل یا سایر حساب های کاربری خود دسترسی می یابید، کلمه عبور خود را در مرورگرهای وب ذخیره نکنید و حتماً مطمئن شوید که در انتهای کار از حساب کاربری خود خارج شده اید.

همچنین در هنگام استفاده از شبکه های wi-fi عمومی هم باید مواظب باشید.

بخش دانش و زندگی تبیان

منبع: جام جم آنلاین