تبیان، دستیار زندگی
موجوداتی که پیدا می کنید به عناصر تشکیل دهنده خاک و دمای آن و به نوع سنگ هایی که در آن وجود دارد و حتی به محل خاک مورد نظر و سن خاک وابسته است. با توجه به فاکتورهای بالا موجودات ریزی که درون خاک زندگی می کنند و نوع گیاهانی که در آن خاک رشد می کند....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خاک پویا

تا حالا راجع به خاک زیر پایتان فکر کرده اید؟

خاک نسبت به صخره از استحکام کمتری برخوردار است تا گیاهان و حیوانات بتوانند در آن زندگی کنند.

به نظر شما، چه موجوداتی در خاک وجود دارد؟

موجوداتی که پیدا می کنید به عناصر تشکیل دهنده خاک و دمای آن و به نوع سنگ هایی که در آن وجود دارد و حتی به محل خاک مورد نظر و سن خاک وابسته است. با توجه به فاکتورهای بالا موجودات ریزی که درون خاک زندگی می کنند و نوع گیاهانی که در آن خاک رشد می کند، متفاوت است.

خاک سطحی

یک لایه بالایی روی سطح زمین قرار دارد که لایه افقی رویه نام دارد؛ و لایه های نزدیک لایه افق، لایه سطحی نام دارد، این لایه شامل ماسه، گل و لای، خاک رس و گیاخاک می باشد. گیاخاک بسیار غنی است. گیاخاک درواقع شامل گیاهان مرده متلاشی شده و برگ های تجزیه شده ، لاشه حشرات و  شاخه های کوچک است.

خاک سطحی خانه مناسبی برای موجودات زنده  می باشد. برخی از موجوداتی که در این جا زندگی می کنند عبارتند از موش کور و  کرم خاکی، باکتری ها و قارچ ها هستند که باکتری ها و قارچ ها مسئول تجزیه موجودات به موادی می شود که حیوانات، گیاهان و حشرات از آن تغذیه می کنند.

کرم های خاکی هم از اهمیت زیادی برخوردارند؛ زیرا این موجودات خاک را حفر می کنند تا جا برای رشد بیشتر ریشه گیاهان وجود داشته باشد. هم چنین حفره هایی برای ورود آب و هوا به خاک ایجاد می کنند.

خاک زیرین و قابل شخم

خاک سطحی لایه نازکی است که تمام مواد مغذی در آن وجود دارد. دقیقا زیر این لایه، لایه ای وجود دارد که  قابل شخم است.

این لایه شامل مواد آلی قابل تجزیه است که معمولا از صخره هایی به وجود آمده که در معرض هوا هستند. گیاهان برای پیدا کردن آب و یافتن مواد مغذی برای رشد، ریشه های خود را به سمت این لایه هدایت می کنند و با برگ های خود عملیات فتوسنتز را انجام می دهند.

به طور کلی، 16 عنصر برای رشد گیاهان ضروری است،  گیاهان تقریبا سه مورد از آن ها را از آب و هوا تامین می کنند این سه ماده؛کربن هیدروژن و اکسیژن است. بقیه مواد مورد نیاز را گیاهان از خاک دریافت می کنند. 6 تا عنصر دیگر که گیاهان به این عناصر به میزان زیاد برای رشد خود نیاز دارند عبارتند از: نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و سولفور. برخی مواد هستند که وجود آن ها برای رشد گیاه ضروری است اما گیاهان خیلی کم به آن نیاز دارند مثل : آهن، زینک، مس. برای کشت یک محصول، باید از خاکی استفاده کنید که همه این مواد درونش باشد. اگر خاک شما غنی نبود می توانید از کود استفاده کنید.

مواد پایه

زیر لایه فوق، لایه بسیار نازکی وجود دارد که ضخامت آن به محل جغرافیایی بستگی دارد، این لایه ماده آلی ندارد، و فقط شامل مواد معدنی و سنگ می باشد. این لایه، لایه پایه مواد معدنی است که وقتی در معرض باد و باران قرار می گیرد به قطعات کوچکی تبدیل می شود که  برای تشکیل خاک ضروری است.

لایه سخت زیرین

و لایه نهایی  خاک که بسیار سخت است، سنگ بستر نام دارد. این لایه نازک نیست، و کیلومترها ضخامت دارد که درون زمین قرار دارد. وقایعی مثل زلزله می تواند بخشی از این قسمت را به سطح هل بدهد تا در معرض باد و باران قرار بگیرد. تا مواد مادر برای تولید لایه خاک جدید شوند.

ما به خاک برای رشد گیاهان، خنک نگه داشتن زمین و جمع آوری باران نیاز داریم. خاک به بازیافت آب، صخره ها و مواد معدنی کمک می کند.

خاک پویاست و جاری از زندگی است! خاک یکی از مهم ترین منابع تجدید پذیر طبیعی است.  در خاک گیاهان و درختانی رشد می کند که به عنوان غذا از آن استفاده می کنیم . برای رشد محصولاتمان ما به خاک احتیاج داریم.

در انیمیشن زیر،شما چگونگی ایجاد خاک قابل کشت را در 100000 سال می توانید مشاهده کنید.

برای شروع روی start the animation کلیک نمایید. در قسمت Elapsed Years~   می توانید سال هایی سپری شده برای خاک را مشاهده نمایید و با کلیک روی گزینه play به مشاهده این انیمیشن بپردازید.


مرکز یادگیری سایت تبیان