سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
برای درمان بیماریهای نفسانی، یک درمان کلی وجود دارد. این درمان بر ویژگی زیاده‎خواهی نفس انسان، مبتنی بوده و بر روی آن تأثیر مثبتی داشته وآن را کنترل می‎کند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راه‎کاری کوتاه و موثر برای درمان وسواس

کنترل استرس


برای درمان بیماریهای نفسانی، یک درمان کلی وجود دارد. این درمان بر ویژگی زیاده‎خواهی نفس انسان، مبتنی بوده و بر روی آن تأثیر مثبتی داشته وآن را کنترل می‎کند.

در سوالی از محضر آیت الله بهجت پرسیده شد که برای درمان پرخوری چه کنیم؟

ایشان این درمان را پیشنهاد فرمودند که هرچه می‎خواهید بخورید را در ظرفی جدا کنید و خود را ملزم کنید که فقط به همان مقدار خواهید خورد. در این صورت در ابتدا میزان مصرف را مشخص و معین می‎کنید (اگرچه ممکن است باز خوراک زیادی باشد)، و در ادامه همان را هم کم کم، کاهش داده و به میزان مطلوب می‎رسانید.

این درمان فقط برای پرخوری نیست، وبرای بقیه امراض نفسانی نیز، روش جالب و موثری است. زیرا نفس انسان به گونه‎ای آفریده شده است که نمی‎خواهد به حد معینی اکتفا کند ودوست دارد به هر مقدار توانست به لذتها وخوشی‎ها برسد. حال اگر چنین فردی بدون کنترل، شروع به استفاده از لذت‎ها کند، یقیناً خود را نابود خواهد کرد، مخصوصا اگر شرایط خارجی هم مهیا باشد. اما اگر چنین فردی محدوده استفاده خود را مشخص کند، انسان به گونه‎ای خلق شده که به همان مقدار قانع می‎شود و با همان مقدار سیر می‎شود. و می‎تواند بعد از این، همین مقدار را هم کاهش دهد.

به هرحال، اگر فرد وسواسی، میزانِ مشخصی را برای شستن مثلاً قرار دهد مثلا بگوید بیشتر از دو دقیقه نمی‎شویم، در این صورت نفس به همین مقدار قانع شده و در همین اندازه تثبیت می‎شود و در مرحله بعد می‎تواند همین را هم کمتر کرده و به بهبود کامل برسد

درباره وسواس هم اگر انسان، مقدار را مشخص نکند و منتظر معجزه‎ای برای خوب شدن خود باشد، هیچ وقت چنین اتفاقی نخواهد افتاد. زیرا خداوند متعال ما را امتحان می کند و ما باید امتحان پس دهیم و فرصت ساز باشیم نه منتظر فرصت.

به هرحال، اگر فرد وسواسی، میزانِ مشخصی را برای شستن مثلاً قرار دهد مثلا بگوید بیشتر از دو دقیقه نمی‎شویم، در این صورت نفس به همین مقدار قانع شده و در همین اندازه تثبیت می‎شود و در مرحله بعد می‎تواند همین را هم کمتر کرده و به بهبود کامل برسد.

البته اگر کسی به مقدار زیادی گرفتار وسواس باشد و اراده‎اش سلب شده است، حتما باید در کنار استفاده از این روش، به روان‎شناس نیز مراجعه نماید و نباید در این‎باره کوتاهی کند، زیرا وسواس بیماری خطرناکی است که اگر درمان نشود، هم دنیا را از انسان می گیرد هم آخرت را.

                                                                                                                                           

 بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


منبع : رهروان ولایت

مطالب مرتبط: 

بیماری بدتر از سرطان

راهکارهای اسلامی برای درمان وسواس فکری !

درمان های قرآنی برای بیماری وسواس

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین