تبیان، دستیار زندگی
هشتمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ایده های برگزیده زیست

هشتمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان

هشتمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز هم چون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی"پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدر دانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح های جدید شما عزیزان هستیم.

جاکلیدی با حیوانات زنده؛ کالای پرفروش چینی‌ها

نام ایده : بررسی تاثیر بیهوشی بر رفتار جانوران

نام ارائه دهنده :  سارالیاقی،  پروین افراسیابی

زمینه و نوع پروژه : زیست - تحقیقاتی

درجه سختی:  متوسط

مواد بیهوش کننده داروهایی هستند که سبب ایجاد بی دردی، از بین رفتن هوشیاری، شل شدن عضلات و فعالیت رفلکسی شده و این عمل را با تضعیف سیستم اعصاب مرکزی به طور غیر انتخابی و برگشت پذیر انجام می‌دهند.

این پژوهشگران ابتدا با انواع داروهای بیهوشی آشنا شدند سپس با تحقیقات دریافتند که این داروها سبب می گردد که در حین بیهوشی جانوران  حساسیت به درد ندارند و اثر خواب آلودگی در آن ها مشاهده گردید که موقتی بود. در واقع این دانش آموزان با  داروهای بیهوشی، نحوه بیهوش کردن جانوران، با اصول تشریح وابزارهای مخصوص این کار آشنا شدند.


ایده های برگزیده زیست هشتمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان
نام ایده : تاثیر عرق خار شتر بر سنگ کلیه

نام ارائه دهنده :  روژان ابراهیمی،  نگین اسفند یاری

زمینه و نوع پروژه : زیست - تحقیقاتی

درجه سختی:  متوسط

این دانش آموزان پژوهشگر با انجام این پروژه دریافتند، عرق خارشتر تاثیر به سزایی در میزان دفع سنگ کلیه دارد و سرعت دفع سنگ‌های ادراری را افزایش می‌دهد.

درواقع، سنگ‌های ادراری از علل ایجادکننده رنال کولیک هستند. بروز این بیماری سالانه 2-1 نفر در هر هزار نفر است. به علت درد شدید، عوارض درمان‌های رایج و عدم تسکین کافی درد، یافتن روش‌های درمانی کارآمدتر در این رابطه همیشه مدنظر بوده است. عرق خارشتر از داروهای سنتی است که جهت دفع سنگ‌های ادراری به طور گسترده مصرف می‌شود.

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان

تهیه و تنظیم: اعظم اژدری

مطال ب مرتبط:

 ایده های برگزیده زیست شناسی هشتمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان

ایده های برگزیده زیست ششمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (1) 

 ایده های برگزیده زیست شناسی پنجمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان