تبیان، دستیار زندگی
محققان مشاهده کردند خانم‌هایی که وزن متناسب‌تری دارند و گوجه‌فرنگی بیشتری مصرف می‌کنند به مراتب کمتر در معرض سرطان سینه قرار می‌گیرند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گوجه‌فرنگی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه


محققان مشاهده کردند خانم‌هایی که وزن متناسب‌تری دارند و گوجه‌فرنگی بیشتری مصرف می‌کنند به مراتب کمتر در معرض سرطان سینه قرار می‌گیرند.

گوجه فرنگی

مصرف گوجه‌فرنگی زیاد می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را بعد از 50 سالگی کاهش دهد.

نتایج پژوهشی که در Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism به چاپ رسیده است نشان می‌دهد گوجه‌فرنگی میزان هورمون‌هایی را که در سوخت و ساز و ابتلا به سرطان نقش دارند کاهش می‌دهد.

باید بدانید که گوجه‌فرنگی حاوی فیبرها، ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌هایی است که برای سلامتی مفید هستند.

لیکوپن جزو کاروتنوئیدهایی است که همان رنگدانه‌ی قرمز گوجه‌فرنگی است. این آنتی‌اکسیدان از ابتلا به بیماری‌های مزمنی مانند سرطان پیشگیری می‌کند.

محققان آمریکایی روی تأثیر رژیم غذایی سرشار از لیکوپن و ایزوفلاون‌ها روی خطر بروز سرطان سینه بررسی‌هایی انجام دادند. به این منظور روی 70 زن یائسه که در معرض سرطان سینه قرار داشتند مطالعات خود را شروع کردند.

گروهی از این افراد یک رژیم غذایی سرشار از گوجه‌فرنگی و گروه دوم تغذیه‌ای سرشار از پروتئین‌های سویا در پیش گرفتند.

خانم‌هایی که وزن متناسب‌تری دارند و گوجه‌فرنگی بیشتری مصرف می‌کنند

به مراتب کمتر در معرض این سرطان قرار می‌گیرند

بعد از چند هفته محققان میزان «ادیپوکین» خون شرکت‌کننده‌ها را اندازه‌گیری کردند. «ادیپوکین‌ها» مولکول‌هایی هستند که نقش موثری در کنترل متابولیسم چربی‌ها و قند دارند.

محققان مشاهده کردند میزان «ادیپونکتین» خون شرکت‌کننده‌هایی که رژیمی سرشار از گوجه‌فرنگی داشته‌اند بیشتر است. ادیپونکتین نوعی ادیپوکین است که خواص ضد سرطانی دارد و جلوی رشد سلول‌های سرطانی سینه را می‌گیرد.

محققان مشاهده کردند خانم‌هایی که وزن متناسب‌تری دارند و گوجه‌فرنگی بیشتری مصرف می‌کنند به مراتب کمتر در معرض این سرطان قرار می‌گیرند. آن‌ها معتقدند که پیشگیری از چاقی و داشتن تغذیه‌ی سرشار از گوجه‌فرنگی تأثیر زیادی در حفظ سلامت خانم‌های یائسه دارد.

واقعیت این است که خطر ابتلا به سرطان سینه در خانم‌های یائسه‌ای که چاق هستند بیشتر است. توجه داشته باشید که نتایج همین پژوهش نشان می‌دهد که سویا چنین خاصیتی ندارد.

ترجمه: فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: lanutrition

مطالب مرتبط:

5 دلیل خوب برای خوردن گوجه‌فرنگی

گوجه فرنگی و پوست شما

گوجه فرنگی بخورید سکته‌ی مغزی نکنید

درخشش گوجه فرنگی در بشقاب‌هایتان

مروری بر خواص گوجه‌فرنگی

فرآورده های گوجه فرنگی

گوجه ‌فرنگی؛ قلب سبزی ‌ها

خواص درمانی و غذایی گوجه ‌فرنگى

فواید مصرف یک سبزی پرخاصیت

رب گوجه فرنگی و نکات بهداشتی آن

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.