سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
براساس اسنادی که در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی موجود است حدود ۳۰ نفر که البته اسامی برخی از این افراد در رسانه‌ها مطرح شده، بیش از ۸۰ درصد معوقات بانکی را در اختیار دارند که باید تعیین تکلیف شوند
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن جندقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بانك مركزی مامور وصول معوقات شد


براساس اسنادی که در کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی موجود است حدود 30 نفر که البته اسامی برخی از این افراد در رسانه‌ها مطرح شده، بیش از 80 درصد معوقات بانکی را در اختیار دارند که باید تعیین تکلیف شوند.
دلار ، سیف؛ بانک مرکزی

مصطفی افضلی‌فرد، سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی پنجشنبه گذشته در جلسه کارگروه اشتغال استان اردبیل افزود: اگر 20 درصد از منابع و مصارفی که بانک‌ها در اختیار این افراد قرار داده‌اند، دریافت شود بخشی از مشکلات کشور مرتفع می‌شود. وی بیان کرد: متأسفانه در گذشته با این بدهکاران بانکی برخورد جدی نشده و هنوز این افراد در بازپرداخت بدهی‌های خود سهل‌انگاری می‌کنند. او اضافه کرد: نرمش با این بدهکاران دانه‌درشت در حالی بوده است که افراد آسیب‌پذیر جامعه که تنها 50 میلیون ریال وام گرفته‌اند مدام از سوی بانک‌ها اخطار دریافت می‌کنند. افضلی‌فرد گفت: سوال اینجاست که آیا با دانه‌درشت‌ها نیز چنین برخوردی می‌شود یا فقط درباره مردم عادی بحث منابع و مصارف پیش کشیده می‌شود؟ وی تصریح کرد: شایسته است که در دولت جدید برخوردها با متخلفان بانکی تشدید شده و بیت‌المال بیش از این تضییع نشود.

واگذاری پیگیری معوقات بانکی با بانک مرکزی

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه اعضای ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی خودشان تصمیم گرفتند، پیگیری مطالبات معوق بانکی از این ستاد به کارگروهی در بانک مرکزی منتقل شود، گفت: در برخی موارد که نیاز به مداخله ستاد باشد، ورود می‌کنند. ولی‌الله سیف در پاسخ به این پرسش که پس از مصاحبه روز چهارشنبه شما مبنی بر 3 تصمیم مهم برای تسهیل بدهکاران بانکی، آقای یوسفیان ملا واکنش نشان داد و اعلام کرد اختیارات رسیدگی به معوقات بانکی از ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی سلب نشده، آیا این واکنش درست است، اظهار داشت: شاید در مصاحبه بنده عبارت درست منعکس نشده چرا که بنا به شرایط خاص و جهت‌گیری کاهش معوقات بانکی، ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی به این نتیجه رسید که این امر به بانک مرکزی محول شود. بر همین اساس در بانک مرکزی قرار شد کارگروهی تشکیل شود و پرونده‌های معوقات بانکی برای بررسی به بانک مرکزی محول شود اما در برخی موارد که نیاز به مداخله ستاد باشد بانک مرکزی باید پرونده‌ها را به ستاد ببرد و در آنجا تصمیم‌گیری شود.

 در گذشته با توجه به اعطای تسهیلات تکلیفی به بخش‌های مختلف اقتصاد و همچنین تحولات اقتصادی کشور، رقم معوقات بانکی می‌توانست خیلی بالاتر از رقم‌ فعلی باشد اما با همکاری‌های ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، معوقات بانکی کنترل شد

 رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به ترکیب ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: ترکیب ستاد بسیار مناسب است و حضور این ترکیب باعث می‌شود که این ستاد با اشراف کامل‌تری اقدامات موثری را در راستای مبارزه با مفاسد اقتصادی در بخش‌های مختلف اعمال کند. سیف ادامه داد: اما طبق تصمیم اخیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی بنا شد مسائل مربوط به معوقات بانکی که به صورت تخصصی در حوزه بانکی باید مطرح شود توسط کارگروه ویژه تشکیل شده در بانک مرکزی پیگیری شود. وی با اشاره به اینکه پیگیری معوقات بانکی در برخی موارد نیازمند استفاده از روش‌های تخصصی بانکی است، تصریح کرد: در کارگروه مربوطه که به همین منظور در بانک مرکزی تشکیل شده و هم اکنون پرونده‌هایی را در دست اقدام دارد ممکن است در برخی از موارد پرونده‌های خاص به ستاد ارجاع داده شود.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نقش موثری در کنترل افزایش معوقات بانکی داشته است، تصریح کرد: در گذشته با توجه به اعطای تسهیلات تکلیفی به بخش‌های مختلف اقتصاد و همچنین تحولات اقتصادی کشور، رقم معوقات بانکی می‌توانست خیلی بالاتر از رقم‌ فعلی باشد اما با همکاری‌های ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، معوقات بانکی کنترل شد.

شاید در مصاحبه بنده عبارت درست منعکس نشده چرا که بنا به شرایط خاص و جهت‌گیری کاهش معوقات بانکی، ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی به این نتیجه رسید که این امر به بانک مرکزی محول شود. بر همین اساس در بانک مرکزی قرار شد کارگروهی تشکیل شود و پرونده‌های معوقات بانکی برای بررسی به بانک مرکزی محول شود اما در برخی موارد که نیاز به مداخله ستاد باشد بانک مرکزی باید پرونده‌ها را به ستاد ببرد و در آنجا تصمیم‌گیری شود

سیف در ادامه با بیان اینکه حجم مطالبات معوقات بانکی در گذشته 25 درصد بود و هم اکنون به 4/15 درصد رسیده است، گفت: من امیدوارم با شیوه جدید بتوانیم نتایج مناسبی را در کاهش معوقات بانکی داشته باشیم. وی با بیان اینکه اصولا تمرکز دولت در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی روی اصول معوقات بانکی در ابعاد مختلف است، گفت: بخشی از معوقات نیاز به حمایت مجلس و بخش دیگر نیاز به حمایت قوه قضائیه دارد. به همین خاطر در کارگروه ویژه بانک مرکزی قرار شده آن دسته از هماهنگی‌هایی که تاکنون صورت نگرفته برقرار شود و بخش‌های مغفول مانده شناسایی شود. رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بانک‌ها بیشترین انگیزه را در وصول معوقات بانکی دارند، گفت: اگر تا پیش از این تعللی در وصول معوقات بانکی وجود داشت به نظر من دلیلی هم برای این تعلل نیست، با تصمیمات اخیر به طور حتم روند وصول معوقات بانکی تسریع خواهد شد. سیف با اشاره به تصویب قوانینی برای وصول معوقات بانکی گفت: این قوانین باید منافع همه را دربر بگیرد. به همین خاطر با تصمیم اخیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی امیدواریم شرایط بهتر شود و بانک‌ها براساس سیاست‌های جدید نسبت به وصول معوقات خود اقدام کنند.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منبع: تسنیم و وطن امروز

مطالب مرتبط:

بانک مرکزی؛ چالش جدید دولت و مجلس

مدیران بی‌ صلاحیت در بانک‌ها ؟!

  تلاش اخراجی ها برای بازگشت به فهرست بانک مرکزی 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین