سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
وزیر بهداشت گفت: با توجه به اجرا شدن توافقنامه ژنو از 30 دی ماه مشکل انتقال پول و مبادلاتی که باید بین شرکت‌های دارویی کشور و طرف مبادله صورت بگیرد حل خواهد شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حل  مشکلات دارویی با توافق ژنو  


وزیر بهداشت گفت: با توجه به اجرا شدن توافقنامه ژنو از 30 دی ماه مشکل انتقال پول و مبادلاتی که باید بین شرکت‌های دارویی کشور و طرف مبادله صورت بگیرد حل خواهد شد.

دکتر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در حاشیه بازدید از یادمان شهدای هویزه، اظهار کرد: با اجرایی شدن این توافقنامه، بخشی از تحریم‌ها از تجهیزات پزشکی برداشته خواهد شد.

درمان، بیمارستان، دارو

وزیر بهداشت با اشاره به گفته خود در خصوص بیمار بودن وزارت بهداشت گفت: مجموعه وزارت بهداشت از نظر ساختاری مشکل دارد و منابعی پایدار برای این مجموعه تعریف نشده است.اکنون در دولت یازدهم و همچنین مجلس، موضوع سلامت بسیار مورد بحث قرار گرفته است؛ زیرا نمایندگان مردم در مجلس، مشکلات مردم را در حوزه بهداشتی و سلامت از نزدیک و به خوبی لمس می‌کنند و در کنار دولت، پیگیر مشکلات مردم در این حوزه هستند.

وی افزود: دلیل بیماری وزارت بهداشت عقب‌ماندگی این حوزه از نظر سرانه‌ای است که باید در بهداشت و درمان هزینه شود. امیدواریم در این دولت و در ادامه کار مجلس در این حوزه، به سلامت به عنوان یکی از موضوعات اصلی و مطالبات مهم دولت و مجلس رسیدگی شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه با بیان این‌که موضوع بهداشت برای این وزارت همیشه اولویت اول بوده است، گفت: متاسفانه نظام شبکه بهداشت در روستاها فرسوده بوده است و باید آن را بازسازی کنیم.

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: از همه مهمتر وضعیت حاشیه شهرها است که به دلیل مهاجرت بسیار در این سال‌ها توسعه پیدا کرده است. به این ترتیب، ترکیب جمعیتی روستایی نسبت به شهری در اوایل انقلاب حدود 70 درصد بوده که اکنون این نسبت معکوس شده است.دلیل عمده این مهاجرت‌ها، خشکسالی و همچنین مشکلاتی است که در روستا وجود دارد. از سوی دیگر، توسعه حاشیه شهرها هم پیوست سلامت نداشته و اکنون با محرومیت همراه است.بنابراین استقرار یک شبکه بهداشتی در حاشیه شهرها، از اولویت‌های کاری وزارت بهداشت است و علاوه بر آن، رسیدگی به وضعیت کمبود تجهیزات پزشکی و سامان‌دهی بیمارستان‌ها نیز در دستور کار قرار دارد.

وی گفت: موضوع بهداشت و درمان از سخت‌ترین موضوعاتی است که همه دولت‌ها گرفتار آن هستند و حتی در کشورهای پیشرفته می‌بینیم که دولت‌ها به دلیل بحث بهداشت و درمان تغییر می‌کنند.

از همه مهمتر وضعیت حاشیه شهرها است که به دلیل مهاجرت بسیار در این سال‌ها توسعه پیدا کرده است. به این ترتیب، ترکیب جمعیتی روستایی نسبت به شهری در اوایل انقلاب حدود 70 درصد بوده که اکنون این نسبت معکوس شده است.دلیل عمده این مهاجرت‌ها، خشکسالی و همچنین مشکلاتی است که در روستا وجود دارد

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: در کشور ما نیز سامان‌دهی این موضوع کار راحتی نیست ولی امیدواری زیادی وجود دارد که این دولت به گفته رییس جمهور بتواند نه یک نظام بهداشت درمانی مطلوب بلکه نسبتا مطلوب را تا پایان دوره چهار ساله خود سامان‌دهی کند.

وزیر بهداشت از اهواز به عنوان یکی از آلوده‌ترین شهرها نام برد و گفت: مشکل شهرهایی مانند اهواز وجود صنایعی است که آلوده کننده هوا هستند. پایتخت نیز از این موضوع بی‌نصیب نیست و متاسفانه عمده مشکل آلودگی هوا به دلیل مهاجرت‌های زیاد است.

وی یادآور شد:‌ در شهرهای دارای صنایع بزرگ باید این صنایع هزینه سلامت مردم را پرداخت می کردند که تاکنون این امر محقق نشده است و امیدواریم روزی قاطعیتی پیش آید که این مطالبه محقق شود.بی‌شک وجود صنایع، مهاجرت زیاد؛ حاشیه‌نشینی فراوان، نوع سوختی که استفاده می‌کنیم، خودروهایی که داریم و خشکسالی از دلایل آلودگی هوا در کشور است که راه‌حل‌هایی دارند ولی اجرای این راه‌حل‌ها به اجماع و اراده همه دستگاه‌ها نیاز دارد.

بخش اجتماعی تبیان


منبع : ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین