سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تیم ملی هندبال ایران از روز شنبه، در نخستین روز رقابت‌های قهرمانی مردان آسیا برابر تیم قدرتمند کره‌جنوبی به میدان می‌رود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هندبال ایران به دنبال جهانی شدن


تیم ملی هندبال ایران از روز شنبه، در نخستین روز رقابت‌های قهرمانی مردان آسیا برابر تیم قدرتمند کره‌جنوبی به میدان می‌رود.


هندبال

هندبالیست‌های ایران با هدایت "کاستلو رافائل" سرمربی اسپانیانی خود از روز سه‌شنبه وارد خاک بحرین شدند تا با قدرتمندترین تیم‌های آسیایی رقابت کنند.

در تاریخ 15 دوره قبلی کره‌جنوبی با 9دوره قهرمانی پرافتخار‌ترین تیم است و بعد از آن تیم‌های کویت با 4بار و ژاپن با 2بار قهرمانی قرار دارند. بازی‌های هندبال مردان قهرمانی آسیا نخستین بار در سال 1977 در کویت برگزار شد که با قهرمانی ژاپنی‌ها به پایان رسید. این رقابت‌ها هر دوسال یکبار انجام شده و در آخرین دوره آن سال 2012 تیم ملی ایران در جده عربستان به دلیل تفاضل گل با ژاپن به مقام پنجم دست یافت. بهترین عنوان ایران در تاریخ این رقابت‌ها کسب دو عنوان چهارمی در سال‌های 2006 و 2008 بوده است.

از آنجایی که قاره‌کهن سه سهمیه در مسابقات جهانی دارد تیم ملی ایران تاکنون نتوانسته در مسابقات جهانی هندبال شرکت کند. اما پس از آنکه میزبانی مسابقات قهرمانی هندبال جهان در سال 2015 به قطر رسید، آسیایی‌ها امیدوار شدند تا در کنار قطر میزبان، چهار سهمیه در رقابت‌های جهانی داشته باشند. بدین ترتیب اگر تیم ملی هندبال ایران تنها به مرحله نیمه نهایی صعود کند می‌تواند تاریخ‌ساز شود و برای نخستین بار سهمیه جهانی بگیرد.

گروه‌بندی رقابت‌ها

تیم ملی ایران به همراه کشورهای بحرین(میزبان)، کره‌جنوبی، عربستان، چین و ازبکستان درگروه نخست مسابقات جام ملت‌های آسیا جای گرفته است. در گروه دوم هم تیم‌های قطر، امارات متحده عربی، کویت، ژاپن، عراق و عمان قرار دارند. پیش بینی می‌شود تیم هندبال قطر با ترکیبی از بازیکنان چند ملیتی و اروپایی الاصل خود در کنار یکی از تیم‌های کویت یا ژاپن از گروه دوم صعود کند.

اما شرایط در گروه اول، مسابقات متفاوت است. در این گروه پنج تیم مدعی هستند و باید دید که در نهایت کدام تیم‌ها به نیمه‌نهایی راه پیدا می‌کنند و سهمیه مسابقات جهانی را بدست می‌آورند. کره‌جنوبی سال‌ها قدرت مطلق هندبال آسیا بوده است. چشم بادامی‌ها با تکیه بر اصول سرعتی هندبال همواره پیشتاز قاره کهن بوده‌اند. بحرین هم که از امتیاز میزبانی برخوردار است از سال‌ها قبل سرمایه‌گذاری گسترده‌ای برای صعود به مسابقات جهانی و مطرح کردن کشور خود در سطح جهان دارد. قطعاً بحرینی‌ها دوست ندارند در خانه خود ناکام بمانند و به ایران امتیاز بدهند. عربستان هم همیشه رقیب سرسختی برای هندبال ایران بوده است. معمولا بازی‌های این دو تیم با اختلاف یک گل به پایان می‌رسد. در کنار همه این حریفان چینی‌ها قدرت تازه وارد هندبال آسیا هستند. چین در سال‌های اخیر تمرکز روی ورزش‌های تیمی را در دستور کار خود قرار داده است. آنها در والیبال و بسکتبال حرف‌های زیادی برای گفتن دارند و حالا آمده‌اند تا توانایی‌های خود را در هندبال به رخ حریفان بکشانند. در این میان کار تیم ملی هندبال ایران اصلاً آسان نیست. شاگردان رافائل باید حداقل سه پیروزی و یک تساوی داشته باشند تا با خیال راحت سهمیه مسابقات جهانی را بدست آورند.

کوزه گری: شرایط تیم ملی خوب است

رئیس فدراسیون هندبال در حاشیه آخرین دور اردوی تمرینی تیم ملی هندبال گفت: با کوچکترین لغزش ممکن است که نتیجه نگیریم.

مجموع شرایط تیم ملی خوب است. البته کار بسیار مشکل است. باید همه کمک کنند تا کمترین اشتباه را داشته باشیم. امیدوار هستیم که این تلاش به ثمر برسد. زیرا با کوچکترین لغزش ممکن است که نتیجه نگیریم. باید با اتحاد و همدلی برای موفقیت تلاش کنیم. امیدوار هستیم که دست پر به تهران بازگردیم.

رزمگر: کار دشواری داریم

مربی تیم ملی هندبال گفت: صعود به مسابقات جهانی دور از ذهن نیست. حتی اگر خواسته‌های سرمربی با دستیارش هم متفاوت باشد باید به آن احترام بگذاریم. باید رفتار تیمی داشته باشیم تا موفق باشیم. اگر بازیکنان خواسته‌های کادر فنی را عملی کنند مطمئن باشید صعود به مسابقات جهانی دور از ذهن نیست. ما واقعا کار دشواری را پیش رو داریم. گروه سختی داریم. پنج تیم قوی در یک گروه هستند. در گروه ما کره‌جنوبی، عربستان و بحرین و چین همه حریفان سختی هستند. باید تلاش کنیم تا به هر ترتیب از گروه صعود کنیم و سهمیه جهانی را بدست آوریم.

الله‌کرم استکی ملی پوش هندبال ایران: باید تلاش کنیم تا در مسابقات آسیایی بازی‌های خوبی به نمایش بگذاریم. نباید خود را دست کم بگیریم. سخت‌ترین حریف ما در مرحله مقدماتی کره‌جنوبی است. کره‌ای‌ها سال‌ها قهرمانی آسیا را در کارنامه دارند. از سوی دیگر بحرین هم از امتیاز میزبانی برخوردار است. آنها تلاش می‌کنند تا با استفاده از امتیاز میزبانی سهمیه جهانی را بدست آورند

ملی پوش هندبال: انگیزه بالایی برای موفقیت داریم

محمدرضا رجبی در آستانه مسابقات قهرمانی آسیا گفت: هندبال ایران یکی از قدرت‌های آسیا به شمار می‌رود و در این دوره انگیزه زیادی برای کسب سهمیه جهانی داریم. تیم ملی هندبال ایران شرایط خوبی دارد. اردوهای مناسبی را پشت سر گذاشتیم. همه بازیکنان روحیه و انگیزه خوبی برای موفقیت در مسابقات آسیایی دارند. امیدوار هستیم با توجه به حضور چهار تیم از آسیا در مسابقات جهانی بتوانیم در این دوره سهمیه مسابقات جهانی را بگیریم.

همانطور که ما برای رویارویی با حریفان برنامه‌ریزی کرده‌ایم مطمئن باشید که آن‌ها هم برای بازی با ایران برنامه دارند. ما نباید خود را دست کم بگیریم. هندبال ایران یکی از قدرت‌های آسیا به شمار می‌رود. خدارا شکر همه بازیکنان خوب هندبال ایران جمع هستند و برای موفقیت تلاش می‌کنند. امیدوارم از بحرین دست‌پر برگردیم و دل مردم را شاد کنیم. در گروه ما کره جنوبی و بحرین و عربستان همگی حریفان سرسختی هستند. کار آسان نیست اما ما برای موفقیت به مسابقات آسیایی می‌رویم. در این مدت تیم ملی تمرینات و بازی‌های دوستانه خوبی انجام داده است و امیدوارم در بحرین نتیجه این تلاش‌ها را ببینیم. قطعاً دعای مردم برای تیم ملی قوت قلب است. از مردم عزیز ایران می‌خواهم تا ما را تنها نگذارند و برای پیروزی تیم ملی هندبال ایران دعا کنند.

استکی: در بحرین هندبال ایران را متحول می‌کنیم

الله‌کرم استکی ملی پوش هندبال ایران در آستانه مسابقات قهرمانی مردان آسیا گفت: با کسب سهمیه مسابقات جهانی می‌توانیم شرایط این ورزش در کشور را متحول کنیم.

وی افزود: خوشبختانه شرایط خوبی داریم. تیم ملی در این چند ماه تمرینات منسجمی انجام داده است و خوشبختانه بازیکنان از نظر روحی شرایط خوبی دارند. مشکل خاصی نیست. باید تلاش کنیم تا در مسابقات آسیایی بازی‌های خوبی به نمایش بگذاریم. نباید خود را دست کم بگیریم. سخت‌ترین حریف ما در مرحله مقدماتی کره‌جنوبی است. کره‌ای‌ها سال‌ها قهرمانی آسیا را در کارنامه دارند. از سوی دیگر بحرین هم از امتیاز میزبانی برخوردار است. آنها تلاش می‌کنند تا با استفاده از امتیاز میزبانی سهمیه جهانی را بدست آورند. البته ما این تیم را در بازی دوستانه شکست دادیم. این پیروزی روحیه تیم را بالا برد ملی بازی‌های بسیار مفیدی انجام دادیم. امارات و بحرین را شکست دادیم. اما مقابل قطر تیم دوم ایران بازی کرد. این بازی‌ها نشان می‌دهد، تیم توانایی بالایی دارد. با اینکه تیم دوم ایران با قطر بازی می‌کرد به نظرم برابر این تیم هم خوب بازی کردیم. قطری‌ها تقریباً از بازیکنان اروپایی الاصل در تمام ترکیب خود بهره می‌برند. شاید این تیم یکی از بهترین‌های جهان باشد.

امیدوارم که در این دوره بالاخره بعد از سال‌ها سهمیه مسابقات جهانی را بدست آوریم. ما می‌توانیم با صعود از مرحله مقدماتی سهمیه مسابقات جهانی را بدست آوریم. در این دوره به احتمال زیاد چهار تیم از آسیا به مسابقات جهانی می‌روند. باید بتوانیم سهمیه جهانی را بگیریم و برای اولین بار در تاریخ از آسیا فراتر برویم. مطمئن باشید با کسب این سهمیه شرایط هندبال ایران هم متحول می‌شود.

برنامه کامل مسابقات شانزدهمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی آسیا:

شنبه 5 بهمن 1392

ایران – کره جنوبی ساعت 14:30

دوشنبه 7 بهمن 1392

ایران – عربستان ساعت 14:30

چهار شنبه 9 بهمن 1392

ایران – چین ساعت 16:30

جمعه 11 بهمن 1392

ایران – ازبکستان ساعت 14:30

یکشنبه 13 بهمن 1392

ایران - بحرین ساعت 18:30

بخش ورزشی تبیان


منبع : ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین