سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مشکلات زندگی آپارتمانی از زمانی آغاز شد که خانواده ها همچنان پیرو زندگی سنتی خود در خانه های حیاط دار بودند؛ به گونه ای که صحبت کردن با صدای بلند، رفت و آمد در هر زمان از شبانه روز، بلندی صدای تلویزیون، رادیو و ضبط صوت تا آن میزان که تمایل دارند و بسیاری
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گره گشای مشکلات آپارتمان نشینی


مشکلات زندگی آپارتمانی از زمانی آغاز شد که خانواده ها همچنان پیرو زندگی سنتی خود در خانه های حیاط دار بودند؛ به گونه ای که صحبت کردن با صدای بلند، رفت و آمد در هر زمان از شبانه روز، بلندی صدای تلویزیون، رادیو و ضبط صوت تا آن میزان که تمایل دارند و بسیاری از نمونه های دیگر، با این تفکر که چهار دیواری اختیاری است همچنان بر آن شیوه زندگی سنتی پا فشاری می کردند، بدون آن که توجه به حقوق همسایه دیوار به دیوار یا همسایه طبقه پایین یا بالایی خود داشته باشند.

مردم ما اگر چه ازخانه های حیاط دار به آپارتمان های چند طبقه کوچ کرده اند، اما نمی توانند درخانه های خود آرام بگیرند. آنها یا از مزاحمت همسایگان در عذاب هستند یا موجب مزاحمت همسایگان دیگر می شوند. بطوری که معتقدند پولش را داده اند و هرگونه که بخواهند، می توانند زندگی کنند و شاید هم به این دلیل است که از سکوت در آپارتمان ناراضی به نظر می رسند اما در دنیای امروز با افزایش روبه رشد جمعیت، تنها راه کنار آمدن بااین موضوع، داشتن فرهنگ و قوانین آپارتمان نشینی است یا اینکه از شهر خارج و در شهرک های اطراف ساکن شوند.

راهنمای جامع آپارتمان نشینی

قانون و فرهنگ

فرهنگ، جزء لاینفک هر زندگی آپارتمان نشینی بوده و نادیده گرفتن این بخش مهم در زندگی آپارتمانی به وجود آورنده بخش بزرگی از مشکلات اجتماعی و معضلات روانی در این محدوده است.

رسیدن به یک فرهنگ واحد در هر مجموعه آپارتمانی در حالی است که هر خانواده ساکن درهر واحد مسکونی فرهنگ آپارتمانی خاص خودش را دارد و همسو وهمراه کردن همه فرهنگ ها با یکدیگر در یک فرهنگ در عرصه عمل کاری غیر ممکن به حساب می آید.

با این حال وارد شدن و زندگی کردن در مجتمع های آپارتمانی دو اصل بدیهی است : با توجه به محدودیت های زندگی آپارتمان نشینی نخست باید رعایت حقوق دیگران مهم شمرده شود و دیگر آن که در انتظار رعایت حقوق و قوانین از جانب دیگران نباشید.

به همین منظور در این مقاله کتابی را تحت عنوان  راهنمای جامع آپارتمان‌نشینی (قوانین، فرهنگ و مهارت‌ها) به قلم دکتر محسن اسماعیلی به شما معرفی می کنیم.

دکتر محسن اسماعیلی دارای دکترای حقوق خصوصی از دانشگاه تربیت مدرس  و  عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع)، محقق و نویسنده

تاریخ تولد : 1344

آثار : ایشان کتاب‌ها و مقالات متعددی تألیف و ترجمه کرده‌اند. سروش آثار زیر را از ایشان به چاپ رسانده است: 1. قوة قاهره، 1379. 2. قانون مطبوعات و سیر تحول آن در حقوق ایران، چاپ اول تا پنجم، 83-1379. 1. درسهای ماندگار، جلد اول- چاپ اول تا چهارم:83-1379، جلد دوم،- چاپ اول تا سوم:82-1381 از دیگر آثار ایشان: 1. نظریة خسارت، انتشارات امیرکبیر، چاپ اول و دوم، 84-1377. 2. حاکمیت ملی و نظارت همگانی در فقه سیاسی و حقوق اساسی، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ اول تا سوم، 1384. 3. کلیات علوم قرآن، انتشارات بنیان(وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، 1374.

کتاب «راهنمای جامع آپارتمان نشینی» توسط «محمود اسماعیلی» عضو حقوقدان شورای نگهبان به نگارش درآمده و از سوی «نشر شهر» به مخاطبان عرضه شده است.

مطالب کتاب حاضر، در سه بخش تنظیم شده است. در بخش اوّل، قوانین و الزامات آپارتمان‌نشینی توضیح داده شده است. سابقه فرهنگ آپارتمان‌نشینی و روند پیدایش و محاسن و معضلات آن، از مطالب بخش دوم کتاب است. نگارنده، پس از شرح عملی مهارت‌های آپارتمان‌نشینی، در بخش ضمائم کتاب، قوانین و آیین‌نامه‌های قانون تملّک آپارتمان‌ها و پرسش و پاسخ‌های حقوقی در این زمینه را مطرح کرده است

موضوع کتاب: قوانین و مقررات آپارتمان نشینی در ایران

ناشر : نشر شهر

محل نشر : تهران

قطع : رقعی

نوع کتاب : تالیف

قیمت : 32000

نوع جلد : شومیز

تیراژ : 3000

تعداد صفحات : 160

تاریخ نشر : 1391/7/26

رده دیویی : 0640327

شابک : 978-964-238-505-8

"اثر حاضر، با هدف بیان کاربردی‌تری توصیه‌ها و راه‌کارهای حلّ مسائل رایج در آپارتمان‌نشینی نگاشته شده است. پدیده آپارتمان‌نشینی در ایران، قدمتی پنجاه ساله دارد و در گذر سال‌ها، نیازمند فرهنگ و اخلاق خاصّی است. مطالب کتاب حاضر، در سه بخش تنظیم شده است. در بخش اوّل، قوانین و الزامات آپارتمان‌نشینی توضیح داده شده است. سابقه فرهنگ آپارتمان‌نشینی و روند پیدایش و محاسن و معضلات آن، از مطالب بخش دوم کتاب است. نگارنده، پس از شرح عملی مهارت‌های آپارتمان‌نشینی، در بخش ضمائم کتاب، قوانین و آیین‌نامه‌های قانون تملّک آپارتمان‌ها و پرسش و پاسخ‌های حقوقی در این زمینه را مطرح کرده است."

هانیه اخباریه

بخش حقوق تبیان


مطالب مرتبط :

همسایه داری بلدی؟

موجر و مستأجر رو در روی هم

تصرف در ملک مشاعی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین