سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تالاب شیرین سو در کنار شهر شیرین سو، در شمال غربی و در فاصله 40 کیلومتری شهرستان کبودراهنگ و 95 کیلومتری شهر همدان قرار دارد. تالابی که شاید نام آن را کمتر شنیده باشید اما خواندن این مطلب آن را همیشه در ذهنتان ماندگار خواهد کرد!
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مهمانی پرندگان در تالاب دست ساخته
تالاب شیرین سو

 


تالاب شیرین سو در کنار شهر شیرین سو، در شمال غربی و در فاصله 40 کیلومتری شهرستان کبودراهنگ و 95 کیلومتری شهر همدان قرار دارد. تالابی که شاید نام آن را کمتر شنیده باشید اما خواندن این مطلب آن را همیشه در ذهنتان ماندگار خواهد کرد!

 

 

تالاب شیرین‌سو برخلاف بیشتر تالاب های ایرانی، ساخته دست انسان است. تالابی با وسعت حدود 300 هکتار و وسعت و دریاچه ای 43 هکتاری که نه فقط زیباست بلکه حکایتی خواندنی هم دارد. ابتدا رودخانه‌ای بود به همین نام که گهگاه برخی گونه‌های آبزی را در خود جای می‌داد. پس از اینکه در مسیرش با سدی بزرگ مواجه شد نه‌تنها گونه‌های آبزی را از خود نراند بلکه تالابی شد که زمستان هر سال، میزبان سی‌مرغ نیز هست.

پیش از اینکه رهسپار تالاب شیرین‌سو شوید در مورد پرنده‌گردی اندکی پژوهش و کنجکاوی کنید؛ به هر حال پرنده رفتنی‌ است و به‌خاطر سپردن راه‌ورسم پرواز نیاز به چشم‌هایی تیزبین و ذهنی آگاه دارد

پرندگان را ببینید

از سی‌مرغی که به تالاب شیرین سو سفر می کنند، می‌توان به پرستوی‌دریایی نوک ضخیم، تنجه، لک‌لک سفید، اردک سرسبز، آنقوت، فیلوش، کشیم کوچک، باکلان بزرگ، کشیم بزرگ، اگرت بزرگ، باکلان کوچک، بوتیمار کوچک، پرستوی دریایی، خوتکا، آبچلیک پا سرخ، چوب پا، چنگر نوک سرخ، کاکایی سرسیاه، پرستوی دریایی نوک‌کاکایی، فلامینگو، کاکایی نقره‌ای، دم‌جنبانک ابلق و چند گونه دیگر اشاره کرد.

تالاب شیرین سو

 پارسال در میان آنها درنا نیز دیده شد اما پرنده‌‌گرد‌ها می‌گویند امسال هنوز سر و کله درنا پیدا نشده و شاید در راه باشد. به هر حال درنا که مسیر را می‌داند. این تالاب در کنار شهر شیرین‌سو، در شمال‌غربی و در فاصله 40‌کیلومتری شهرستان کبودرآهنگ استان همدان قرار دارد. دسترسی به آن برای گردشگر‌ها از راه آسفالته کبودرآهنگ به شیرین‌سو - قیدار میسر است.

تالاب شیرین سو

پیش از اینکه رهسپار تالاب شیرین‌سو شوید در مورد پرنده‌گردی اندکی پژوهش و کنجکاوی کنید؛ به هر حال پرنده رفتنی‌ است و به‌خاطر سپردن راه‌ورسم پرواز نیاز به چشم‌هایی تیزبین و ذهنی آگاه دارد. در شیرین سو همچنین می توانید گیاهانی مثل نعناع، گل گاو زبان، شب بو را ببینید و آنها را بچینید. با این حال فراموش نکنید که کاری به کار پرندگان و دیگر حیوانات نداشته باشید چون این منطقه شکار ممنوع است و شکار، جریمه های سنگینی برایتان در پی خواهد داشت.

تالاب شیرین سو

چطور برویم؟

برای دسترسی به تالاب شیرین سو از طریق راه آسفالته کبودراهنگ به شیرین سو- قیدار باید راهی شوید. با این حال گذارتان که به شیرین سو افتاد حتما از دیدنی های دیگر این شهر بازدید داشته باشید. شهر شیرین سو در حد فاصل دو غار بزرگ و دیدنی دنیا (غار علیصدر و غار کتله خور) قرار گرفته و به همین دلیل گردشگران زیادی به آن مراجعه می کنند.

 

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از همشهری، بیابان های ایران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین