تبیان، دستیار زندگی
با توجه به اینكه شخصی چند سال وجهی را به حساب بیمه واریز می‌كند و ممكن است این مبلغ پرداختی به بیمه از طرف بیمه گذار هیچ گونه استفاده‌ای (به جهت رخ ندادن حادثه مثل بیمه عمر و...) نداشته باشد، ‌بنابراین گرفتن یا دادن این مبالغ چه حكمی دارد؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حکم استفاده از بیمه دیگران (درمانی و غیر درمانی)

دفترچه بیمه

سئوال 1: با توجه به اینكه شخصی چند سال وجهی را به حساب بیمه واریز می‌كند و ممكن است این مبلغ پرداختی به بیمه از طرف بیمه گذار هیچ گونه استفاده‌ای (به جهت رخ ندادن حادثه مثل بیمه عمر و...) نداشته باشد، ‌بنابراین گرفتن یا دادن این مبالغ چه حكمی دارد؟

جواب: به نظر مقام معظم رهبری قرارداد بیمه عمر از نظر شرعی مانعی ندارد و گرفتن و دادن آن حرام نیست. (ر.ک ترجمه استفتائات مقام معظم رهبری، ج2، ص341، س866)

سئوال 2: خساراتی را كه شخص بیمه گذار دریافت می‌كند جایز است؟

جواب: اگر مطابق مقررات باشد اشكال ندارد. (توضیح المسائل دوازده مرجع, ج2, ص786, احکام بیمه, م19)

سئوال 3: استفاده از بیمه دیگران (درمانی و غیر درمانی) چه حكمی دارد؟

جواب: استفاده از بیمه درمانی دیگران جایز نیست. (ر.ک ترجمه استفتائات مقام معظم رهبری، ج2، ص،341، س867 - جامع المسائل آیت الله فاضل لنکرانی، ج1، س2191)

سئوال 4: با توجه به اینكه بیمه یك قرارداد مستحدثه است و در روایات و منابع نامی از آن برده نشده، آیا امروزه كه بیمه فراگیر شده مورد قبول فقه شیعی است یا خیر؟ در صورت مثبت بودن جواب آیا همانند سایر عقود است یا خیر شرایطی دیگر و خاص را می‌طلبد؟

جواب: بلی ـ مورد قبول فقه شیعی می‌باشد؛ بیمه قرار و عقدی است بین بیمه كننده و مۆسسه‌ یا شركت یا شخص كه بیمه را می‌پذیرد، و این عقد مثل سایر عقدها محتاج به ایجاب و قبول است، و شرایطی كه در موجب و قابل و عقد در سایر عقود، معتبر است در این عقد نیز معتبر است، و می‌توان این عقد را با هر لغتی و زبانی جاری نمود.

در بیمه علاوه بر شرایطی كه در سایر عقود است از قبیل بلوغ و عقل و اختیار و..، چند شرط نیز معتبر است:

1) تعیین مورد بیمه كه فلان شخص است یا فلان مغازه است یا فلان كشتی یا اتومبیل یا هواپیما است.

2) تعیین دو طرف عقد كه اشخاص هستند یا مۆسسات، یا شركت‌ها یا دولت.

3) تعیین مبلغی كه باید بپردازد.

4) تعیین اقساطی كه باید آن را بپردازند، و تعیین زمان اقساط.

5) تعیین زمان بیمه كه از اول فلان ماه یا سال تا چند ماه یا چند

تعیین خطرهایی كه موجب خسارت می‌شود، مثل حریق یا غرق یا سرقت یا وفات یا مرض، و می‌توان كلیه‌ی آفاتی را كه موجب خسارت می‌شود، قرار دهند. (ر.ک ملحقات توضیح المسائل امام خمینی(ره)، م2862 و2863)

سئوال 5: بیمه از كارفرما وجوهی فوق العاده بابت حق بیمه‌ی كارمندان و كارگران می‌گیرد، چه بسا این وجوه، گزاف و غیر قابل تحمل بوده و بعضاً موجب تعطیلی محل كار می‌شود، اخذ این وجوه شرعاً چه صورتی دارد؟ (مقلد امام خمینی)

جواب: بیمه‌ی اجباری صحیح نیست، ولی اگر استیجار كارگر مبنیّ بر این باشد كه بیمه‌ی آنها را كارفرما بدهد عمل به آن لازم است. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره)، ج3، ص561 ، س1)

بخش احکام اسلامی تبیان


منبع: سایت اندیشه قم

مطالب مرتبط:

نظر اسلام درباره بیمه

از قوانین شرعی بیمه چه میدانید؟

وامهای بانکی چگونه حلال می شود؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.