سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور از انجام برنامه ریزی برای داوطلبانی که از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند، خبرداد و با اعلام اینکه تبصره هدفمندی تا آخر هفته به مجلس ارائه می شود، گفت: مابه التفاوت نرخ حامل‌های انرژی در فاز دوم هدفمندی به مردم
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قول های یارانه ای آقای سخنگو


معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور از انجام برنامه ریزی برای داوطلبانی که از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند، خبرداد و با اعلام اینکه تبصره هدفمندی تا آخر هفته به مجلس ارائه می شود، گفت: مابه التفاوت نرخ حامل‌های انرژی در فاز دوم هدفمندی به مردم بازگردانده می‌شود.

محمدباقر نوبخت شب گذشته در برنامه نگاه یک سیما با بیان اینکه اگر قرار است فاز دوم هدفمندی اجرا شود توافق دولت و مجلس توجه بیشتر به گروه هایی است که آسیب می بینند، گفت: اعتقاد ندارم روش های قهری برای اجرای فاز دوم به کار گرفته شود اما اطلاعات باید درست باشد.معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور اظهار داشت: تولید نیاز به کمک دارد و برخی واحدها می توانند با سرمایه در گردش کمی فعال شوند. ما با تولید تعارف نداریم و اگر قرار است در جایگاه های منطقه ای قرار بگیرد رشد تولید باید حداقل 8 درصد باشد که متاسفانه در سال قبل منفی بود.

نوبخت

اعتقادی به روش‌های قهری در اجرای فاز دوم یارانه ها نداریم

وی بخشی از این مساله را مربوط به تحریم دانست و با بیان اینکه بعد از دو سال اقتصاد از رکود تورمی خارج و مثبت می شود، افزود: تورم را کاهش خواهیم داد و اقتصاد رشد می یابد و این کار از طریق منابع و ساز و کارهای بودجه قابل تحقق است.

نوبخت با اشاره به اینکه در گذشته حدود 22 هزار میلیارد توان برای طرح بنگاه های زودبازده پرداخت شد ولی چون نظارت نبود بیش از یک سوم این منابع در مسیر واقعی خود قرار نگرفت گفت: فضا به نحوی ساخته شد که دولت با مطالعه و استفاده از اطلاعات موجود کشور و همچنین تکمیل آن ادامه اجرای هدفمندی را بررسی کرده است و بیش از این که به این اطلاعات دل خوش کرده باشیم به رفاه مردم فکر کرده ایم و در دولت افراد خبره ای حضور دارند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: رئیس جمهور به توسعه کشور و حقوق مردم اعتقاد دارد. با این حال منابع یارانه ممکن است برای بسیاری از خانواده ها کارکرد زیادی نداشته باشد اما ما بیش از 2 هزار و 900 طرح نیمه تمام در کشور داریم و هر ماه نزدک به هزار میلیارد تومان باید از خزانه برای پرداخت یارانه نقدی برداشت کنیم که اگر بتوانیم این منابع را به طرح های نیمه تمام اختصاص دهیم گام های موثری در ررونق تولید برداشته می شود.

وی با اشاره به اینکه برداشت از بودجه عمومی برای یارانه ها به معنای کاهش سهم آموزش و پرورش، بیمارستانها، دارو و مواردی از این دست است که برای یارانه پرداخت می شود. هنرمندان در نامه ای سرگشاده به رئیس جمهور از دریافت یارانه صرفنظر کردند و تاکید دارند این منابع به بهبود وضعیت محیط زیست اختصاص یابد.

نوبخت با اشاره به اینکه در گذشته حدود 22 هزار میلیارد توان برای طرح بنگاه های زودبازده پرداخت شد ولی چون نظارت نبود بیش از یک سوم این منابع در مسیر واقعی خود قرار نگرفت گفت: فضا به نحوی ساخته شد که دولت با مطالعه و استفاده از اطلاعات موجود کشور و همچنین تکمیل آن ادامه اجرای هدفمندی را بررسی کرده است و بیش از این که به این اطلاعات دل خوش کرده باشیم به رفاه مردم فکر کرده ایم و در دولت افراد خبره ای حضور دارند

ثبت نام داوطلبان منصرف از دریافت یارانه

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: خزانه داری هم اکنون در چارچوب قانون تلاش های زیادی برای تامین ارقام ماهیانه یارانه ها انجام می دهد. برای داوطلبان عدم دریافت یارانه و ثبت نام آنها برنامه ریزی می شود.

وی با اشاره به اینکه اگر حجم پول در جامعه بالا برود تقاضا ایجاد می کند، گفت: در سال های گذشته از افزایش حجم نقدینگی و سیاست های انبساطی نرخ تورم بالا رفت و نقدینگی تا 420 هزار میلیارد تومان رسید. یک موضوع دیگر تاثیرگذار بر تورم افزایش قیمت نهاده های تولید بود و چیزی که باعث رشد فزاینده تورم می شود نقش تقاضا است اما فشار هزینه یک بار تورم ایجاد می کند و امروز دولت در حال رعایت این موارد به ویژه در بخش تقاضا است.

نوبخت با تاکید بر اینکه سیاست های انبساطی متناسب با واقعیت های جامعه خواهد شد و افزایش نقدینگی تقاضای بالقوه را بالا می برد، گفت: در گذشته 700 میلیارد دلار فروش نفت به ریال تبدیل و در کشور تزریق شد اما به تولید نرفت. امروز بازار ارز در دست کنترل است و قطعاً در آینده جهش قیمت اتفاق نمی افتد و دولت بالای سر کار است.

وی با طرح این سوال که اگر در فاز دوم هدفمندی مثلاً سوخت 20 درصد بالا برود آیا حتماً کالاها نیز به همین میزان گران شوند، گفت: چون سوخت سهمی از قیمت تمام شده است نباید چنین اتفاقی بیافتد اما اگر رقابت نباشد با رشد قیمت بنزین می بینیم که قیمت ماشین های پرمصرف نیز گران می شود چون فضا رقابتی نیست و من معتقدم تولید کننده داخلی هم باید کمک کند و دولت به شدت با سوداگری مخالف است.

یارانه

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه به صراحت می گویم ارز در قیمت تمام شده محصولات یک سهمی دارد گفت: وقتی قیمت ارز کاهش می یابد و در اختیار تولید کننده با قیمت مناسب تر قرار می گیرد بنابراین قیمت ها نیز باید پایین بیاید و دولت تلاش کرد ثباتی در قیمت ارز ایجاد کند و با قیمت پایین تر نرخ ارز یکسان سازی شود.

پرداخت یارانه ربطی به سبد کالا ندارد

وی اظهار داشت: در سال 93 کارکنان دولت، بازنشستگان لشگری و کشور، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، دانشجویان متاهل و گروه های دیگر در گروه دریافت کننده سبد کالای دولت قرار دارند و قصد این است که این برنامه صورت بگیرد اما برای نخستین بار ممکن است کاستی هایی باشد ولی برخی می گویند یارانه ها قطع می شود اما چنین نیست و پرداخت یارانه ربطی به سبد کالا ندارد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با اشاره به اینکه در سال جاری منابع بودجه عمومی بالغ بر 210 هزار میلیارد تومان است، گفت: در لایحه بودجه سال آینده رقم 194 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که 33 درصد کاهش نشان می دهد. انبساطی و یا انقباضی بودن در بودجه نسبی است و دولت در سال آینده درآمدها را بر مبنای نفت، مالیات و فروش اوراق مشارکت تنظیم کرده است.

بخش اقتصاد تبیان

منبع : مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین