سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از جذب دانشجوی دکتری از بخش صنعت و خدمات کشور خبر داد و گفت: دانشگاه آزاد 50 درصد هزینه های این دانشجویان را می پردازد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هزینه یک میلیون دلاری تحصیل هرفرد؟!


رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از جذب دانشجوی دکتری از بخش صنعت و خدمات کشور خبر داد و گفت: دانشگاه آزاد 50 درصد هزینه های این دانشجویان را می پردازد.

دانشگاه و پول

حمید میرزاده گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با همه موفقیت های انکار ناپذیری که تاکنون کسب کرده، اما متاسفانه توفیق چندانی در تبدیل علم به ثروت نداشته است.

میرزاده در ادامه با بیان اینکه افزایش متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور، هزینه های بسیاری را به کشور تحمیل می کند، اظهار داشت: بر اساس اعلام وزارت علوم، در سال گذشته 150 هزار نفر به منظور ادامه تحصیلات تكمیلی در خارج از کشور اقدام کرده اند، از سوی دیگر آمارها نشان می دهد هزینه تحصیل هر فرد در ایران از مقطع ابتدایی تا كارشناسی ارشد حدود یک میلیون دلار برای اقتصاد ملی هزینه دارد و این به معنای آن است که سالانه 15 میلیارد دلار ارز از کشور خارج می شود.

وی تعداد مراکز آموزش عالی موجود در کشور را پاسخگوی نیاز متقاضیان تحصیلات تکمیلی ندانست و افزود: در کشور دو هزار و 515 مرکز آموزش عالی وجود دارد، این در حالی است که مجموعه آن ها از میان یک میلیون متقاضی تحصیلات تکمیلی نمی توانند بیش از 300 هزار نفر را جذب کنند؛ بنابراین همه ساله نزدیك به 700 هزار نفر شانس آدامه تحصیل در ایران را از دست می دهند و تعداد قابل توجهی از آنان كه حداقل دارای تحصیلات عالی هستند برای ادامه تحصیل ناچار به خارج می روند.

رئیس دانشگاه آزاد همچنین از جذب دانشجوی دکتری از بخش صنعت و خدمات خبر داد و گفت: طبق مصوبه هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی، اگر اساتید بتوانند از بخش صنعت یا خدمات دانشجوی دکتری جذب کنند و این بخش 50 درصد هزینه های تحقیقاتی دانشجوی خود را متقبل شود، دانشگاه آزاد اسلامی نیز مابقی هزینه را می پردازد.

در کشور دو هزار و 515 مرکز آموزش عالی وجود دارد، این در حالی است که مجموعه آن ها از میان یک میلیون متقاضی تحصیلات تکمیلی نمی توانند بیش از 300 هزار نفر را جذب کنند؛ بنابراین همه ساله نزدیك به 700 هزار نفر شانس آدامه تحصیل در ایران را از دست می دهند و تعداد قابل توجهی از آنان كه حداقل دارای تحصیلات عالی هستند برای ادامه تحصیل ناچار به خارج می روند

جریمه های دانشجویان بدهکار

رئیس صندوق رفاه دانشجویان گفت: دانشجویانی که در دوره کارشناسی به صندوق رفاه دانشجویان بدهکار باشند و حدود 4 الی 5 سال از فارغ التحصیلی آنها گذشته باشد و تسویه نکرده باشند در صورتی که در مقطع بالاتر پذیرفته شوند نمی‌توانند از تسهیلات صندوق استفاده کنند.

کیوان مرادیان در خصوص بدهی دانشجویان فارغ التحصیل به صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: دانشجویان بدهکار به میزان تاخیری که دارند باید جریمه پرداخت کنند، یکی از دلایل سختگیری صندوق رفاه این است که منابع عظیمی که دراختیار دانشجویان قرار می گیرد باید به صندوق بازگردد اگر این کار صورت نگیرد روند افزایشی در وام ها وجود نخواهد داشت.

هزینه دانشگاه

وی ادامه داد: برای باز پرداخت وام های دانشجویی به میزان تاخیری که دارند فرمول هایی طراحی شده است. به عنوان مثال دانشجویان کارشناسی  که حدود 4 الی 5 سال از زمان فارغ التحصیلی آنها گذشته باشد و به صندوق بدهکار باشند در صورتی که در مقطع بالاتر پذیرفته شوند نمی‌توانند دیگر از تسهیلات صندوق استفاده کنند.

مرادیان تصریح کرد: استفاده از تسهیلات برای این دانشجویان منوط به پرداخت کل مبلغ بدهی و جریمه آن است در صورتی که دانشجویی به موقع وام دریافتی خود را پرداخت کرده باشد می‌تواند در صورت قبولی در مقطع بالاتر در بین اقساط قبلی خود، وام جدید از صندوق دریافت کند.‌البته دانشجویانی هم که در پرداخت بدهی خود به صندوق کمتر از یک سال تاخیر دارند جریمه شان این است که به اندازه شش ماه اقساط آخر را زودتر از موعد پرداخت کنند.

بخش اجتماعی تبیان

منبع : مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین