سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
افراد نابینا و یا افرادی که دارای نقص بینایی هستند از طریق تصاویر چاپ سه بعدی لمسی از کیهان می توانند تصویر فضایی را زیر انگشتان خود حس کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چاپ سه بعدی فضا برای نابینایان


افراد نابینا و یا افرادی که دارای نقص بینایی هستند از طریق تصاویر چاپ سه بعدی لمسی از کیهان می توانند تصویر فضایی را زیر انگشتان خود حس کنند.

ستاره شناسان موسسه علم تلسکوپ فضایی در مریلند با استفاده از تصاویر تلسکوپ فضایی هابل تصاویر سه بعدی تولید می کند که نابینایان بتوانند آن را روی پلاستیک حس کنند.

چاپ سه بعدی فضا برای نابینایان

برای مثال، تصاویر مشهور و زیبای خوشه ستاره ای NGC 609 نشان می دهد که چند ستاره جدید به دنبال یک حباب گاز و غبار درحال حرکت بودند.

از نظر بصری این تصاویر شگفت انگیز هستند، اما خلق این تصویر برای حس لامسه نیز یک چالش مجزا است ، چرا که محققان نمی توانند اجرام آسمانی را به واقع به صورت سه بعدی ببیند.

 طرحهای سه بعدی "NGC 609" اولین گامهایی هستند هدف تولید یک مدل سه بعدی از این خوشه ستاره ای را میسر کرده است تا افراد آن را زیر دستان خود حس کنند

آنتونل نوتا به عنوان یک ستاره شناس که در این پروژه فعالیت می کند گفت: این کار علمی است  اما براساس حدس و گمان پیش می رود. ما این فرآیند را از طریق طرحهای اولیه طراحی می کنیم.

تاکنون دانشمندان نمونه های اولیه سه بعدی از ستاره ها، گازها و غبارهای مشاهده شده در " NGC 609" با استفاده از بافتهای مختلف تولید شده است. این ویژگیها دارای ارتفاعات مختلفی بسته به روشنی آنها دارند. مرتفع ترین بافتها روشن ترین آنها هستند.

چاپ سه بعدی فضا برای نابینایان

طرحهای سه بعدی "NGC 609" اولین گامهایی هستند هدف تولید یک مدل سه بعدی از این خوشه ستاره ای را میسر کرده است تا افراد آن را زیر دستان خود حس کنند.

تاکنون این گروه نمونه اولیه را با 100 نفر که دارای نقص دید بوده اند آزمایش کرده و به این نتیجه رسیده اند که بافتها روی صفحات برجسته کاملا متمایز بوده اند.

این تیم درحال حاضر به بررسی شیوه تبدیل ساختار سحابی به یک قلمرویی است که نشان دهنده شکل واقعی سه بعدی آن باشد.

 

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع: مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین